.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak daleko sięga dziedziczenie długu?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 25.09.2017 • Zaktualizowane: 12.01.2021

Przed 3 laty zmarł mój wujek (brat mojej matki), który miał jakieś długi. Ostatnio dowiedziałem się, że cała rodzina: żona wujka, jego dzieci, rodzeństwo i ich dzieci (a zatem linia spadkowa identyczna do mojej) już zrzekli się spadku po zmarłym. Czy według naszego prawa pokolenie rodzeństwa zmarłej osoby musi mieć się na baczności, żeby nie odziedziczyć długów po wujostwie? Czy prawo dziedziczenia sięga aż tak daleko? Nie dostałem żadnego pisma – wujka widziałem raz w życiu. Proszę o wyjaśnienie w kontekście mojej sytuacji!


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak daleko sięga dziedziczenie długu?

Czy długi spadkodawcy mogą przejść na rodzeństwo i jego dzieci?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. W braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy; dziedziczą oni w częściach równych. Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Innymi słowy dziedziczy rodzeństwo, a po rodzeństwie ich dzieci.

Odrzucenie spadku po wujku

Pan zatem formalnie jest spadkobiercą po wujku. W chwili obecnej, jeżeli dopiero teraz powziął Pan wiedzę o odrzuceniu spadku przez dotychczasowych spadkobierców, na Pana miejscu dla bezpieczeństwa udałbym się do notariusza i przed nim złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku.

 

Musi Pan jednak wskazać, że o odrzuceniu spadku przez Pana mamę po swoim bracie (Pana wujku) dowiedział się dopiero niedawno, ale nie dawniej aniżeli przed 6 miesiącami.

 

Niestety, ale przepisy prawa, jak Pan widzi, przewidują odpowiedzialność na tak daleką skalę. Nie ma przy tym większego znaczenie, czy ktoś znał, widział spadkodawcę, czy też nie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl