Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można zbyć udział w nieruchomości bez zgody współwłaścicieli?

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 27.09.2017

Teściowie w 1973 r. pobudowali dom wspólnie z siostrą teściowej. Przy czym podzielono się, kto z czego korzysta. I tak parter zajęli teściowie, a piętro siostra. Dzielą wspólne wejście, strych, piwnicę i podwórko. Po śmieci swojego męża siostra teściowej nieoczekiwanie zapisała swoją część domu (tj. udział w nieruchomości) bratu, nie pytając o zgodę moich teściów. Czy można zbyć udział w nieruchomości bez zgody współwłaścicieli?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można zbyć udział w nieruchomości bez zgody współwłaścicieli?

Fot. Fotolia

Odpowiedź na to pytanie daje art. 198 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którym: „Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli”.

 

Czynnością rozporządzenia udziałem jest zbycie udziału, jego obciążenie i zrzeczenie się udziału (por. Z. K. Nowakowski (w:) System..., s. 407; S. Rudnicki, Komentarz..., s. 225; także E. Skowrońska-Bocian (w:) Kodeks..., s. 472, cyt. za: E. Gniewek, Komentarz do art. 198 k.c., Lex).

 

Siostra teściowej mogła zatem bez zgody teściów zbyć (sprzedać, darować) swój udział w nieruchomości na rzecz swojego brata. Nie musieli oni wiedzieć o takiej operacji, choć oczywiście już do zakresu dobrych obyczajów należy, by takiej informacji im udzielić.

 

Dopiero do rozporządzenia rzeczą wspólną, tj. sprzedaży całej nieruchomości, trzeba by zgody wszystkich. Zgodnie z art. 199 K.c.:

 

„Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.”

 

Nabywcę udziału wiążą wcześniejsze umowne ustalenia współwłaścicieli określające zarząd i sposób korzystania z rzeczy wspólnej, jeśli o nich wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć (art. 221 K.c.). Brat siostry zapewne wiedział o podziale rzeczy do korzystania, który rozeznał choćby odwiedzając siostrę. Tym samym wiążą go te ustalenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - 6 =

»Podobne materiały

Zastrzeżenie, że nieruchomość została zakupiona ze środków jednego z małżonków

Czy mogę wystąpić o podział majątku, jeśli w akcie notarialnym kupna nieruchomości widnieje zastrzeżenie, że została ona zakupiona z własnych środków byłego męża, ale nie mieliśmy rozdzielności majątkowej?

 

Nielegalne nagrywanie osób ukrytą kamerą – konsekwencje na gruncie prawa cywilnego i karnego

Co grozi studentce mieszkającej w akademiku za nagrywanie ukrytą kamerą osób pod prysznicem? Są dowody jej winy, bo kamera trafiła w ręce kierownika akademika, który skierował pismo do komisji dyscyplinarnej. Podkreślam jednak, że studentka nie rozpowszechniała filmu. Czy komisja ta przekaże sprawę

 

Zajęcie komornicze przychodu z najmu

Jestem właścicielem lokalu użytkowego (spłacam kredyt hipoteczny), wynajmuję go i przychód z najmu to obecnie mój jedyny dochód. Otrzymałem pismo od komornika (dotyczące innego kredytu), że zajmuje on całą sumę za dzierżawę, by spłacić mojego wierzyciela. Wynajmujący zgadza się płacić odstępne na rę

 

Wynagrodzenie premiowe dla adwokata

ZUS wypłacał mi emeryturę, pomimo tego, że nadal pracowałam. W niedługim czasie zmieniło się prawo i zawieszono mi wypłatę emerytury, ponieważ nie zrezygnowałam z pracy. Jako że czułam się pokrzywdzona, wynajęłam adwokata i udzieliłam mu pełnomocnictwa. Adwokat reprezentował mnie w sądzie i sprawę w

 

Jak przekształcić spółkę jawną w akcyjną – opis przekształcenia spółki

Jak przekształcić spółkę jawną w akcyjną? Ile to może trwać? Wszyscy wspólnicy zgadzają się na przekształcenie spółki i wszyscy są uprawnieni do prowadzenia spraw spółki (o ile to istotne).

 

Kiedy wspólnik spółki z o.o. nie może głosować?

Czy jako wspólnik w spółce z o.o. mogę brać udział w głosowaniu nad usunięciem mnie z zarządu, czy wówczas nie mogę głosować? W umowie firmy nie ma żadnych zapisów dotyczących tego tematu.

 

Przychody uzyskane bez założenia firmy, co z rozliczeniem podatkowym?

Nie mam założonej firmy, ale w ubiegłym roku otrzymałam 5 przelewów za pracę projektową na łączną kwotę około 23 tys. zł od 3 osób fizycznych. Nie miałam z tymi osobami podpisanych żadnych umów. Nie zapłaciłam od tych kwot miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, bo sądziłam, że mogę to zrobić w

 

Dochody z zagranicznego pokera a deklaracja podatkowa Polsce

Jestem obywatelem polskim, czasowo przebywam we Włoszech (okres 1 rok) i uzyskuję przychody z gry internetowej w pokera. Poker jest we Włoszech legalny i podatek jest pobierany u źródła. W jaki sposób zadeklarować dochody z zagranicznego pokera w polskim urzędzie skarbowym, żeby móc korzystać na ter

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »