Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można zbyć udział w nieruchomości bez zgody współwłaścicieli?

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 27.09.2017

Teściowie w 1973 r. pobudowali dom wspólnie z siostrą teściowej. Przy czym podzielono się, kto z czego korzysta. I tak parter zajęli teściowie, a piętro siostra. Dzielą wspólne wejście, strych, piwnicę i podwórko. Po śmieci swojego męża siostra teściowej nieoczekiwanie zapisała swoją część domu (tj. udział w nieruchomości) bratu, nie pytając o zgodę moich teściów. Czy można zbyć udział w nieruchomości bez zgody współwłaścicieli?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można zbyć udział w nieruchomości bez zgody współwłaścicieli?

Fot. Fotolia

Odpowiedź na to pytanie daje art. 198 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którym: „Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli”.

 

Czynnością rozporządzenia udziałem jest zbycie udziału, jego obciążenie i zrzeczenie się udziału (por. Z. K. Nowakowski (w:) System..., s. 407; S. Rudnicki, Komentarz..., s. 225; także E. Skowrońska-Bocian (w:) Kodeks..., s. 472, cyt. za: E. Gniewek, Komentarz do art. 198 k.c., Lex).

 

Siostra teściowej mogła zatem bez zgody teściów zbyć (sprzedać, darować) swój udział w nieruchomości na rzecz swojego brata. Nie musieli oni wiedzieć o takiej operacji, choć oczywiście już do zakresu dobrych obyczajów należy, by takiej informacji im udzielić.

 

Dopiero do rozporządzenia rzeczą wspólną, tj. sprzedaży całej nieruchomości, trzeba by zgody wszystkich. Zgodnie z art. 199 K.c.:

 

„Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.”

 

Nabywcę udziału wiążą wcześniejsze umowne ustalenia współwłaścicieli określające zarząd i sposób korzystania z rzeczy wspólnej, jeśli o nich wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć (art. 221 K.c.). Brat siostry zapewne wiedział o podziale rzeczy do korzystania, który rozeznał choćby odwiedzając siostrę. Tym samym wiążą go te ustalenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus jeden =

»Podobne materiały

Jak doprowadzić do zniesienia współwłasności działki rolnej?

Mój były mąż i moja córka w drodze testamentu otrzymali działkę rolną po matce męża w częściach: 2/6 syn teściowej, 4/6 wnuczka (moja córka). Na działce w domku letniskowym od lat zamieszkuje ojciec mojej córki. Niestety nie dba zupełnie o działkę, bezprawnie wycina drzewa, podejrzewam, że nielegaln

 

Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości

Moi rodzice są w 50% współwłaścicielami nieruchomości. Pozostałe udziały należą do obcych nam osób – dwóch braci. Rodzice chcieliby sądownie znieść tę współwłasność. Niestety nie ma możliwości fizycznego wydzielenia udziałów. Sytuację komplikuje fakt, że z jednym z braci brak jest jakiegokolwi

 

Czynsz za bezumowne korzystanie z lokalu

Sprawa o zniesienie współwłasności trwa od kilkunastu lat, ja mam pół mieszkania notarialnie po babci, o drugie pół toczy się sprawa na podstawie zapisów testamentowych, które dziadek sporządził na rzecz mojej babci, a które przeciwnicy procesowi starają się obalić. Ja mieszkam w mieszkaniu nieprzer

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »