Odstąpienie od umowy z mechanikiem

Popsuł mi się samochód. Mechanik stwierdził, że naprawi go w 1,5 miesiąca. Zapłaciłem zaliczkę. Całość miała mnie kosztować ok. 10 tys. zł. Minęły już 4 miesiące, a samochód nadal jest niesprawny. Mechanik mówi, że próbował już wszystkiego i nie ma pomysłu, jak naprawić auto. Udostępnił mi swój samochód zastępczy. Nie wiem, co mam robić. Czy odstąpić od umowy z mechanikiem? Czy mogę żądać od mechanika, aby na swój koszt zlecił naprawę innej firmie? Tzn. ja zapłaciłbym tylko ustaloną wcześniej kwotę, tj. 10 tys. zł. Ta druga opcja bardziej by mi odpowiadała.

Odstąpienie od umowy z mechanikiem

Umowa z mechanikiem o naprawę samochodu

Umowa, jaką zawarł Pan z mechanikiem, to umowa rezultatu, umowa o dzieło.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 listopada 2004 r. (sygn. akt V CK 235/04) uznał, że umowa o oddanie samochodu do naprawy jest umową mieszaną, do której stosować należy przepisy umowy o dzieło i umowy przechowania. Tym samym do oceny Pana roszczeń zastosowanie mieć będą przepisy art. 627 i następne Kodeksu cywilnego (K.c.). Zgodnie z wyżej wymienionym przepisem przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Umowa o dzieło jest umową o „rezultat usługi”, a to oznacza, że w wypadku umowy o dzieło niezbędne jest, aby starania przyjmującego zamówienie doprowadziły w przyszłości do konkretnego, indywidualnie oznaczonego rezultatu jako koniecznego do osiągnięcia, w Pana przypadku jest to naprawa auta.

Można zatem przyjąć, że skoro auto nadal jest niesprawne, to do jego naprawy nie doszło, a więc umowa nie została wykonana, ale nadal są Panowie tą umową związani.

Pan ma w tej sytuacji co najmniej 2 wyjścia. Otóż, zgodnie z art. 635 K.c., „jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła”. Może Pan od umowy – oczywiście najlepiej na piśmie – odstąpić. Jest jeszcze drugie wyjście, oparte na kolejnym przepisie – chyba bardziej Pana interesujące. Przytoczę najpierw treść art. 636 K.c.:

„§ 1. Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

§ 2. Jeżeli zamawiający sam dostarczył materiału, może on w razie odstąpienia od umowy lub powierzenia wykonania dzieła innej osobie żądać zwrotu materiału i wydania rozpoczętego dzieła”.

Wadliwe wykonanie naprawy samochodu przez mechanika. Odstąpienie od umowy o naprawę samochodu

Na mocy tego przepisu, jeżeli mechanik wykonuje naprawę wadliwie, może Pan albo od umowy odstąpić, albo powierzyć naprawienie samochodu innemu podmiotowi. Wyjaśnię Panu, na jakich zasadach odbywa się owo powierzenie – bo to zdaje się najbardziej Pana interesuje. Otóż można tego dokonać do momentu odbioru dzieła – czyli generalnie wydania naprawionego samochodu; w Pana przypadku jest na to jeszcze czas, aczkolwiek to Pan powierza wykonanie, nie mechanik.

We wskazanej sytuacji między przyjmującym zamówienie (mechanikiem) a osobą trzecią (nowym mechanikiem), której zamawiający powierzył czynności przewidziane w art. 636 § 1 zd. 2 K.c., nie powstaje jakikolwiek bezpośredni stosunek prawny [por. S. Buczkowski (w:) System prawa cywilnego, t. III, cz. 2, s. 440].

Niewywiązanie się mechanika z umowy i roszczenie o zwrot kosztów poprawienia dzieła

Obecny mechanik niejako odpowiada kwotowo za rezultat tego powierzenia, bo przepis mówi, że następuje to na jego koszt i niebezpieczeństwo. W praktyce jednak – jeśli nie będzie odmiennych ustaleń – to Pan musi zapłacić osobie trzeciej za wykonaną usługę i następnie dopiero będzie Pan miał roszczenie o zwrot kosztów poprawienia dzieła. Takiego roszczenia będzie Pan mógł dochodzić w sądzie, jeśli mechanik dobrowolnie nie ureguluje należności.

Najpierw jednak musi Pan wezwać mechanika na piśmie (listem poleconym lub wręczonym mu za pokwitowaniem) do dokonania niewadliwej naprawy i wyznaczyć mu jakiś termin do jej zakończenia, pod rygorem właśnie powierzenia naprawy samochodu na jego koszt innemu warsztatowi.

Myślę jednak, że uda się Panom jakoś polubownie dogadać, bo wydaje się, iż ów mechanik nie unika odpowiedzialności za swoje działania.