Czy mechanik musi pokazać rachunek za części?

• Data: 17-01-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Artykuł porusza ważną kwestię dla każdego właściciela pojazdu, który korzysta z usług warsztatów samochodowych. Często pojawia się problem, gdy mechanik nie chce przedstawić rachunków za zakupione części do naprawy samochodu. W artykule omówione zostaną prawne aspekty tej sytuacji na przykładzie sprawy pana Mirosława, a także możliwe scenariusze i rozwiązania. Czy odmowa przedstawienia rachunków czy faktur jest zgodna z prawem? Jakie kroki można podjąć, aby uzyskać pełną transparentność kosztów i upewnić się, że płacimy uczciwą cenę za części i usługi? Zapraszamy do lektury.

Czy mechanik musi pokazać rachunek za części?

Pan Mirosław zlecił mechanikowi prowadzącemu warsztat naprawę swego samochodu. Mechanik, oprócz naprawy, wykonywał także dodatkowe prace, za które pan Mirosław już mu zapłacił. Spór powstał przy rozliczeniu naprawy. Pan Mirosław pyta, czy mechanik może odmówić przedstawienia faktur i rachunków za części zamienne zakupione do jego auta. Postawił warunek, że zapłaci za naprawę, gdy zobaczy faktury za części do jego samochodu, ale mechanik odmawia. Pan Mirosław zastanawia się, czy nie złamał prawa, zatrzymując mu zapłatę, i co właściwie powinien zrobić w tej sytuacji.

Czy mechanik może odmówić przedstawienia rachunków za części użyte do naprawy samochodu?

Wszystko zależy od tego, jak pan Mirosław umówił się z mechanikiem. Jeśli panowie ustalili między sobą, że pan Mirosław płaci odrębnie wynagrodzenie za tzw. robociznę i odrębnie za zakupione części, to oczywiste jest, że powinien najpierw zobaczyć faktury, za które ma teraz zapłacić. Prawo nie reguluje takich kwestii aż tak szczegółowo, ale logiczne jest, że skoro mamy zwrócić komuś kwotę wyłożoną uprzednio na zakup części (rozumiem, że najpierw nabył te części mechanik), to powinniśmy mieć wgląd do rachunków, aby sprawdzić, jaka kwota rzeczywiście jest należna.

W sprawie pana Mirosława mogę jedynie stawiać hipotezy. Być może mechanik użył do naprawy starych części, które miał dostępne w zakładzie, i dlatego odmawia przedstawienia rachunków, bo ich po prostu nie posiada. Natomiast jeśli użyto sprawnych, ale starych części, a pan Mirosław był umówiony na zwrot za materiały osobno, to wówczas cena ich powinna być odpowiednio niższa. W żadnym bowiem razie nie kosztują one tyle co nowe.

Wynagrodzenie ryczałtowe za naprawę samochodu

Pośrednio mówi o tym art. 633 Kodeksu cywilnego, w myśl którego jeżeli materiałów na wykonanie dzieła dostarcza zamawiający, przyjmujący zamówienie powinien ich użyć w sposób odpowiedni oraz złożyć rachunek i zwrócić niezużytą część. Oczywiście można się umówić, że mechanik kupi za pieniądze zlecającego, czyli pana Mirosława, określone części, ale i tak nie zwalnia go to od przedłożenia faktur.

Inaczej należałoby tę sytuację potraktować, gdyby pan Mirosław umówił się na tzw. wynagrodzenie ryczałtowe, czyli na jedną kwotę za wszystko. Wtedy powinien takie wynagrodzenie zapłacić i to bez zwlekania z zapłatą po wykonaniu usługi. Ryczałt obejmuje bowiem całość wynagrodzenia za daną usługę bez konieczności wyliczania się z niego przez mechanika. Tak więc wszystko zależy od łączącej pana Mirosława i mechanika umowy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Używane części w samochodzie Anny

Anna oddała samochód do lokalnego warsztatu na wymianę amortyzatorów. Po wykonanej usłudze mechanik wystawił jej fakturę za całość usługi, czyli części i robociznę, nie dokumentując, ile wydał za części. Anna dowiedziała się później, że użyte części były już wcześniej używane, co nie zostało jej zakomunikowane. Zmagała się z pytaniem, czy powinna domagać się obniżenia ceny za tak wykonaną usługę.

Doświadczenie Krzysztofa z ryczałtową opłatą

Krzysztof umówił się z warsztatem na kompleksową naprawę silnika w swoim aucie za ustaloną kwotę ryczałtową. Po naprawie, kiedy poprosił o szczegółowe rachunki, mechanik odmówił, powołując się na wcześniejszą umowę ryczałtową. Krzysztof poczuł się zaniepokojony, nie wiedząc, czy faktycznie zapłacił uczciwą cenę za wykonaną pracę i użyte części.

Kłopoty Marcina z transparentnością kosztów

Marcin zdecydował się na naprawę swojego auta w nowym warsztacie, rekomendowanym przez znajomego. Po naprawie otrzymał ogólny rachunek, który zawierał jedynie końcową kwotę bez szczegółowego wykazu części i robocizny. Gdy poprosił o szczegółowe kwoty, mechanik unikał odpowiedzi, powodując u Marcina niepokój i wątpliwości co do uczciwości warsztatu.

Podsumowanie

Artykuł rzuca światło na problematykę braku transparentności w zakresie kosztów napraw samochodowych. Kluczowe jest ustalenie jasnych warunków umowy z warsztatem, a także upewnienie się, że wszystkie koszty są odpowiednio udokumentowane. W sytuacjach, gdy mechanik odmawia przedstawienia rachunków, warto znać swoje prawa i możliwe opcje działania, aby zapewnić sobie uczciwe traktowanie i rozliczenie.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz problemy z uzyskaniem rachunków od mechanika lub inną sytuację prawną związaną z naprawą samochodu, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty porad prawnych online. Nasi eksperci są gotowi pomóc Ci w przygotowaniu odpowiednich pism i udzielić profesjonalnej porady, aby Twoje prawa były w pełni chronione. Napisz do nas, korzystając z formularza pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93