Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mechanik odmawia przedstawienia rachunków za części do samochodu - co zrobić?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 22.01.2019

Czy mechanik, który naprawiał mi samochód, może odmówić przedstawienia mi rachunków za zakupione części? Wykonywał mi jeszcze inne prace, za co mu zapłaciłem, natomiast za części zapłacę dopiero, jak mi wyśle rachunek alba kopię. Czy ja nie łamie prawa, zatrzymując mu zapłatę? Co zrobić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mechanik odmawia przedstawienia rachunków za części do samochodu - co zrobić?

Fot. Fotolia

Wszystko zależy od tego, jak Pan się umówił z mechanikiem. Jeśli umówił się Pan, że płaci Pan osobne wynagrodzenie za tzw. robociznę i osobno płaci Pan za zakupione części, to oczywiste jest, że winien Pan najpierw zobaczyć rachunki, za które ma Pan teraz zapłacić. Prawo nie reguluje takich kwestii aż tak bardzo szczegółowo, ale logiczne jest, że skoro mamy zwrócić komuś jakąś wyłożoną na zakup części kwotę (tak to rozumiem, że najpierw nabył te części mechanik), to powinniśmy mieć wgląd do rachunków, aby sprawdzić, czy kwota ta jest rzeczywiście należna.

 

W opisanym przez Pana przypadku mogę się tylko domyślać, jeśli mechanik odmawia przedstawienia rachunków, że użył do naprawy jakichś starych części, które miał dostępne w zakładzie, dlatego też nie posiada na nie rachunków i nie chce ich przedłożyć. Natomiast jeśli użyto sprawnych, ale starych części, a Pan był umówiony na zwrot za materiały osobno, to wówczas cena ich jest odpowiednio niższa. W żadnym bowiem razie nie kosztują one tyle co nowe.

 

Pośrednio mówi o tym art. 633 Kodeksu cywilnego, w myśl którego jeżeli materiałów na wykonanie dzieła dostarcza zamawiający, przyjmujący zamówienie powinien ich użyć w sposób odpowiedni oraz złożyć rachunek i zwrócić niezużytą część. Oczywiście można się umówić, że mechanik kupi za Pana określone części, ale i tak nie zwalnia go to od złożenia rachunku.

 

Inaczej będzie, jeśli umówił się Pan na tzw. wynagrodzenie ryczałtowe, czyli jedną kwotę za wszystko, wówczas powinien Pan takie wynagrodzenie zapłacić i nie powinien Pan się wstrzymywać z zapłatą po wykonaniu usługi. Ryczałt obejmuje bowiem całość wynagrodzenia za daną usługę bez konieczności wyliczania się z niego przez mechanika. Tak więc wszystko zależy od łączącej Panów umowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus X =

»Podobne materiały

Reklamacja nowego samochodu z salonu

Kupiłem nową Toyotę w salonie, ale auto ma uciążliwą usterkę techniczną. Mechanicy Toyoty nie dają sobie z nią rady. Gwarancja niestety określa wyraźnie: „Uprawnionemu do gwarancji nie przysługuje wymiana pojazdu na nowy, wolny od wad”. 1) Czy mogę żądać nowego samochodu z tytułu rękojmi

 

Pozew zbiorowy przeciwko oszustowi z Allegro

Dziesięć osób zostało oszukanych przez sprzedawcę na Allegro. Czy możemy wnieść pozew grupowy przeciwko oszustowi?

 

Ustalenie ceny produktu i rezygnacja sprzedawcy z transakcji

Sprzedawca wystawił na Allegro do licytacji produkt, ekspres do kawy. Ja zaproponowałam za niego kwotę 750 zł i sprzedawca w e-mailu zgodził się na moja propozycję ceny, że sprzeda produkt za ustaloną cenę 750 zł. Jednakże później stwierdził, że produkt sprzeda drożej i zrezygnował z transakcji. Czy

 

Zakup produktu niezgodnego z opisem od osoby fizycznej

Kupiłem produkt - towar niezgodny z opisem (miała być inna szabla) od osoby fizycznej. Osoba nie chce przyjąć reklamacji. Czy mogę zgłosić oszustwo na policję?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »