Zasady cytowania – jak powinien wyglądać prawidłowy przypis do cytatu?• Autor: Jakub Bonowicz |
Słyszałem niedawno, że prawo reguluje nawet sposób formułowania cytatów. Czy to prawda? Jeśli tak, to jakie są zasady prawidłowego sporządzania cytatów? |
|
Czy można wykorzystać cytat z cudzego utworu w dziele własnym?Jeśli chce Pan przytaczać cudze utwory (fragmenty tekstów, zdjęcia, mapy czy cokolwiek innego), to przede wszystkim musi się Pan stosować do reguł prawidłowego cytowania. Obszernie to zagadnienie opisuję w artykule Rozważania o cytowaniu utworów literackich.
Dopuszczalność cytatów regulują art. 29, 34 i 35 ustawy o prawie autorskim. Cytat jest to przytoczenie w dziele własnym, w całości lub części, cudzego utworu, wraz z wymienieniem imienia i nazwiska twórcy oraz źródła (por. art. 34 prawa autorskiego).
Na wstępie zauważyć należy, że jeśli cytat dokonany jest prawidłowo, to mieści się w granicach tzw. dozwolonego użytku, a co za tym idzie:
Zasady prawidłowego dokonywania cytatówZasady prawidłowego dokonywania cytatów są następujące:
Przesłanki prawidłowego cytowaniaPrzesłanki prawidłowego cytowania:
Przytoczenie fragmentu encyklopedii lub słownikaJeśli przytaczamy fragment encyklopedii lub słownika – podać należy wydawcę; jeśli artykuł z czasopisma – nazwę gazety i autora; jeśli fotografię – autora zdjęcia i rok publikacji; jeśli mapę – wydawcę i rok publikacji; jeśli stronę internetową – adres strony oraz datę, kiedy na stronie istniała przytaczana treść.
Właściwa jest forma przypisu – powołanie autora i źródła jedynie w spisie literatury nie spełnia wymogów art. 34 (orzeczenie SN z 29.12.1971 r., OSN 1972, nr 7-8, poz. 133, z glosą A. Wiśniewskiego, NP. 1973, Nr 5, s. 781). Tak więc nie wystarczy sporządzić bibliografii – przy każdym cytowanym dziele (fragmencie tekstu, zdjęciu, mapie) należy umieścić przypis. Oczywiście można później na końcu jeszcze podać bibliografię.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Jakub Bonowicz Radca prawny obsługujący przedsiębiorców i osoby fizyczne z kraju, a także z zagranicy. W kręgu jego zainteresowań pozostają sprawy trudne i skomplikowane, dotyczące obszarów słabo jeszcze uregulowanych prawnie (w tym z zakresu prawa nowych technologii) oraz sprawy z zakresu międzynarodowego obrotu gospodarczego i kolizji systemów prawnych różnych państw (w tym m.in. gospodarcze prawo brytyjskie, amerykańskie, słowackie, bułgarskie, czeskie). Specjalizuje się przede wszystkim w prawie Internetu, usług elektronicznych (sporządza regulaminy e-usług, sprzedaży online), prawie nowych technologii, własności intelektualnej (autorskim, znaków towarowych, patentów, wzorów przemysłowych). Reprezentuje Klientów przed sądami (w tym także sądami administracyjnymi, Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym), organami administracji i organami podatkowymi w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych oraz podatkowych. Sporządza profesjonalne umowy handlowe, w tym w obrocie zagranicznym. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale