Ekshumacja zwłok – kto ma do niej prawo i jak wygląda taka ekshumacja?

• Autor: Monika Cieszyńska

Chcielibyśmy dokonać ekshumacji zwłok mojego ojca w celu stworzenia wspólnego grobu. Chcemy zapewnić mojemu ojcu godny pochówek (teraz, nie wnikając w szczegóły, takiego nie ma). Kto ma prawo do ekshumacji? Jak wygląda proces ekshumacji? Czy wymaga to podjęcia wielu działań z naszej strony?

Ekshumacja zwłok – kto ma do niej prawo i jak wygląda taka ekshumacja?

Jak dokonać ekshumacji zwłok i szczątków?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295) ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem powiatowego inspektora sanitarnego.

Osoby uprawnione do pochowania zwłok zostały wyczerpująco wyliczone w art. 10 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, a mianowicie:

  1. pozostały małżonek,
  2. krewni zstępni (czyli dzieci i wnukowie zmarłego),
  3. krewni wstępni (czyli rodzice zmarłego),
  4. krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa (czyli rodzeństwo i kuzyni zmarłego),
  5. powinowaci w linii prostej do 1 stopnia (czyli zięć, synowa, teściowie zmarłego).

Żądanie ekshumacji zwłok osoby bliskiej

Tym samym Pani jako córka może wystąpić z żądaniem ekshumacji ojca. Uważam, że wzgląd na potrzebę ochrony Pani dóbr osobistych uzasadnia przedmiotowe żądanie. Prawo do godnego pochówku ojca jest z pewnością Pani prawem osobistym, które podlega ochronie na podstawie art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego.

Ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia, wyjątkowo – przy zachowaniu stosownych środków ostrożności i za zezwoleniem powiatowego inspektora sanitarnego – można dokonać ekshumacji w innym czasie.

Dla przeprowadzenia ekshumacji istotne znaczenie ma ustalenie, czy zwłoki uległy już mineralizacji (czas mineralizacji zależy zasadniczo od rodzaju gleby).

Ekshumacja zwłok przed upływem okresu mineralizacji

Zwłoki ekshumowane przed upływem okresu mineralizacji wydobywa się wraz z trumną, którą bez otwierania umieszcza się, na czas przewozu na obszarze państwa, w skrzyni szczelnie wybitej blachą. Na miejscu ponownego pochowania trumnę wydobywa się ze skrzyni i chowa się bezzwłocznie na cmentarzu bez jej otwierania (§ 12 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi – zwanego dalej rozporządzeniem).

Ekshumacja po upływie okresu mineralizacji

W przypadku ekshumacji wykonywanej po upływie okresu mineralizacji wydobyte szczątki wraz z resztkami trumny umieszcza się w nowej trumnie. Trumnę zamyka się w obecności powiatowego lub portowego inspektora sanitarnego, który następnie dokonuje jej opieczętowania. Trumnę umieszcza się na czas przewozu w szczelnie zamkniętym worku z nieprzepuszczalnego tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Po dostarczeniu trumny na miejsce przeznaczenia worek zdejmuje się i spala. Po przewiezieniu zwłok na miejsce przeznaczenia zwłoki chowa się niezwłocznie bez otwierania trumny (§ 12 rozporządzenia i § 11 w związku z § 12 rozporządzenia).

Powszechnie przyjmuje się, że proces rozkładu zwłok kończy się przeciętnie po upływie 10 lat, w glebie gliniastej i mokrej całkowita mineralizacja zwłok przedłuża się do 20-30 lat.

O planowanej ekshumacji należy zawiadomić zarządcę cmentarza.