.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ekshumacja zwłok – kto ma do niej prawo i jak wygląda taka ekshumacja?

• Autor: Monika Cieszyńska

Chcielibyśmy dokonać ekshumacji zwłok mojego ojca w celu stworzenia wspólnego grobu. Chcemy zapewnić mojemu ojcu godny pochówek (teraz, nie wnikając w szczegóły, takiego nie ma). Kto ma prawo do ekshumacji? Jak wygląda proces ekshumacji? Czy wymaga to podjęcia wielu działań z naszej strony?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ekshumacja zwłok – kto ma do niej prawo i jak wygląda taka ekshumacja?

Jak dokonać ekshumacji zwłok i szczątków?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295) ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem powiatowego inspektora sanitarnego.

 

Osoby uprawnione do pochowania zwłok zostały wyczerpująco wyliczone w art. 10 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, a mianowicie:

  1. pozostały małżonek,
  2. krewni zstępni (czyli dzieci i wnukowie zmarłego),
  3. krewni wstępni (czyli rodzice zmarłego),
  4. krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa (czyli rodzeństwo i kuzyni zmarłego),
  5. powinowaci w linii prostej do 1 stopnia (czyli zięć, synowa, teściowie zmarłego).

Żądanie ekshumacji zwłok osoby bliskiej

Tym samym Pani jako córka może wystąpić z żądaniem ekshumacji ojca. Uważam, że wzgląd na potrzebę ochrony Pani dóbr osobistych uzasadnia przedmiotowe żądanie. Prawo do godnego pochówku ojca jest z pewnością Pani prawem osobistym, które podlega ochronie na podstawie art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego.

 

Ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia, wyjątkowo – przy zachowaniu stosownych środków ostrożności i za zezwoleniem powiatowego inspektora sanitarnego – można dokonać ekshumacji w innym czasie.

 

Dla przeprowadzenia ekshumacji istotne znaczenie ma ustalenie, czy zwłoki uległy już mineralizacji (czas mineralizacji zależy zasadniczo od rodzaju gleby).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ekshumacja zwłok przed upływem okresu mineralizacji

Zwłoki ekshumowane przed upływem okresu mineralizacji wydobywa się wraz z trumną, którą bez otwierania umieszcza się, na czas przewozu na obszarze państwa, w skrzyni szczelnie wybitej blachą. Na miejscu ponownego pochowania trumnę wydobywa się ze skrzyni i chowa się bezzwłocznie na cmentarzu bez jej otwierania (§ 12 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi – zwanego dalej rozporządzeniem).

Ekshumacja po upływie okresu mineralizacji

W przypadku ekshumacji wykonywanej po upływie okresu mineralizacji wydobyte szczątki wraz z resztkami trumny umieszcza się w nowej trumnie. Trumnę zamyka się w obecności powiatowego lub portowego inspektora sanitarnego, który następnie dokonuje jej opieczętowania. Trumnę umieszcza się na czas przewozu w szczelnie zamkniętym worku z nieprzepuszczalnego tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Po dostarczeniu trumny na miejsce przeznaczenia worek zdejmuje się i spala. Po przewiezieniu zwłok na miejsce przeznaczenia zwłoki chowa się niezwłocznie bez otwierania trumny (§ 12 rozporządzenia i § 11 w związku z § 12 rozporządzenia).

 

Powszechnie przyjmuje się, że proces rozkładu zwłok kończy się przeciętnie po upływie 10 lat, w glebie gliniastej i mokrej całkowita mineralizacja zwłok przedłuża się do 20-30 lat.

 

O planowanej ekshumacji należy zawiadomić zarządcę cmentarza.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu