Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od nagrody uzyskanej za granicą

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.11.2015

Dwa miesiące temu zostałam laureatem nagrody w konkursie naukowym z dziedziny metrologii. Nagroda to 20 tys. euro. Wypłaca ją fundacja mająca siedzibę w Holandii. Jak i gdzie mam opodatkować tę wygraną? Jaki podatek mnie obowiązuje, jak go wykazać w zeznaniu?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

Zasady tu wymienione stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Umową taką jest konwencja podpisana w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z dnia 17 grudnia 2003 r.).

 

Umowa taka modyfikuje, w pewnym uproszczeniu tak można to określić, pewne zapisy ustawy krajowej, a dla wielu przychodów określa właściwe miejsce opodatkowania. Wskazuje ona również jak ustalać miejsce zamieszkania, za punkt wyjścia uznaje jednak regulacje krajowe. Nie będę przytaczać tu wszelkich wariantów, wskażę jedynie, iż osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu umawiających się państwach, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych). Z treści Pani pytania wnioskuję, iż Pani ma właśnie miejsce zamieszkania na terytorium kraju i tu w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przywołana konwencja, co kluczowe dla miejsca opodatkowania, nie wskazuje w sposób szczególny, jak należy potraktować taką nagrodę i gdzie opodatkować. Dlatego zastosowanie znajdzie zasada generalna z art. 22 ust. 1 umowy międzynarodowej, która stanowi, że „dochody osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce, bez względu na to, gdzie są osiągane, a które nie są objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce”. Jak zatem widać, nagroda, którą Pani otrzymała, będzie podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

 

Jak powinna być opodatkowana w Polsce? Tu pojawia się wiele wątpliwości. Odpowiedzią, którą usłyszałaby Pani najczęściej (statystycznie do sprawy podchodząc), byłoby zakwalifikowanie tej wygranej do tzw. przychodów z innych źródeł i opodatkowanie zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem od m.in. wygranych w konkursach uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej podatek wynosi 10% wygranej lub nagrody (z pewnymi zastrzeżeniami). Wartość wygranych może korzystać ze zwolnienia od podatku, gdy jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; więc w Pani przypadku nie ma zastosowania. W tym ujęciu winna Pani w zeznaniu rocznym (PIT-36) rozliczyć ów 10% podatek.

 

Pojawiają się jednak pewne wątpliwości. Jest takie źródło jak działalność wykonywana osobiście, gdzie zasadą jest opodatkowanie dochodu według skali. Na mocy art. 13 pkt 2 ustawy za przychody z naukowej działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody z osobiście wykonywanej działalności naukowe, w tym z tytułu „udziału w konkursach z dziedziny nauki”. Czy mamy tu do czynienia z takim przychodem? Bez wątpienia metrologia jest częścią nauki. Rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych pozwalałoby prawdopodobnie meteorologię sklasyfikować w obszarze wiedzy „nauki przyrodnicze”, dziedzina „nauka o ziemi”, wewnątrz dyscypliny naukowej „geofizyka” (ewentualnie częściowo również w innych dyscyplinach jak np. oceanologia).

 

Skoro zatem mamy do czynienia z konkursem z dziedziny nauki, to gdybyśmy uznali, że wygrana jest przychodem ze źródła działalność wykonywana osobiście (a nie inne źródła), organy podatkowe uznają, że opodatkować je należy nie 10% podatkiem, o którym już pisałem, a na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy (według skali 18% i 32%) z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 4 cyt. ustawy, tj. w wysokości 20% uzyskanego przychodu. By jednak nie robić „krzywdy” naukowcom, niekiedy organy podatkowe uznają, że czym innym jest „udział” w konkursie, o którym mówi art. 13 dotyczący działalności wykonywanej osobiście, a czym innym „wygrana w konkursie”, o której stanowi art. 30 ust. 1 pkt 2 (nakazując 10% opodatkowanie).

 

Gdybym musiał określić własne zdanie, to jest ono jeszcze inne niż dwa wymienione powyżej. Uważam, że uznanie, że mamy do czynienia z dochodem z działalności wykonywanej osobiście, tj. uznanie, że udział w konkursie to również wygrana w konkursie; nie przekreśla zastosowania stawki 10%, albowiem z żadnego przepisu ustawy nie wynika by art. 30 ust. 1 pkt. 2 nie mógł być zastosowany do działalności wykonywanej osobiście, mimo że nikt go do tych dochodów nie stosuje.

 

By nie zanudzać Pani dalszą argumentacją, proponowały uznać, że uzyskała Pani dochód z innych źródeł, który winien zostać opodatkowany 10% podatkiem zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (rozliczenie w PIT-36, sam podatek wpisuje się w polu nr 199). W razie ewentualnego kwestionowania takiej kwalifikacji, zo punktu widzenia podatków pozostaje Pani albo zapłacić wyższy podatek według skali, lub bronić się „moją” teorią, która dopuszczałaby i takie opodatkowanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od hodowli egzotycznych zwięrząt

Nabyłam samiczkę i samczyka pewnego egzotycznego gatunku jeża i chciałabym, kiedy dochowam się potomstwa, sprzedawać te zwierzątka indywidualnym klientom. Okres przetrzymywania takiego gryzonia od urodzenia do oddania nabywcy to ponad 2 miesiące (ok. 9 tyg.). Bardzo mi zależy, żeby to była legalna hodowla. Stąd moje pytanie: czy spełniam przesłanki do zakwalifikowania takiej hodowli do działalności rolniczej? Jeśli będzie to działalność rolnicza, jaki podatek muszę płacić od przychodów z takiej działalności? Czy żeby opłacać podatek rolny muszę posiadać ziemię rolną? Do hodowli tych zwierząt nie potrzeba ziemi – wystarczy wyodrębnione pomieszczenie w mieszkaniu.

Podatek od sprzedaży nieruchomości a jej darowizna na rzecz osoby bliskiej

Moi rodzice posiadają od 15 lat działkę z małym domkiem. W 2007 r. darowali mi jej połowę w formie udziału.  Nie można znieść jej współwłasności, ponieważ działka jest za mała i podział byłby sprzeczny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Postanowiliśmy wspólnie tę działkę sprzedać i kupić inną nieruchomość. To oznacza jednak, że musiałbym zapłacić 19% podatku od mojego w niej udziału. Powinienem dodać, że nie byłem ani nie jestem zameldowany na tej działce. Czy można naszą sytuację rozwiązać w ten sposób, że ja daruję mój udział rodzicom albo mojemu małoletniemu synowi, tak aby część darowana w 2010 r. była opodatkowana według obecnych reguł, a następnie przeznaczę uzyskaną kwotę (jedynie w części mojego udziału) na tzw. cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od dnia zbycia działki? Oczywiście nabyty w ten sposób dom lub mieszkanie byłoby wtedy własnością rodziców lub mojego syna. Jaki podatek zapłacą moi rodzice w przypadku sprzedaży nieruchomości w części dotyczącej ich udziałów?

Kredyt na osobę fizyczną a działalność gospodarcza

Prowadzę działalność gospodarczą – ośrodek szkolenia kierowców. Chcę wziąć kredyt jako osoba fizyczna na zakup samochodu, który będę wykorzystywać w firmie. Czy odsetki od tego kredytu mogę wliczyć w koszty działalności gospodarczej?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »