.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kiedy konieczne jest odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci?

• Opublikowano: 17-03-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Proszę o poradę dotyczącą spadku. W 2018 roku zmarł mój wujek, brat mojej żyjącej matki. Wujek miał długi. Jego byłe żony oraz dzieci z tych małżeństw zrzekły się prawa do spadku. Moja matka jako jedyna z rodzeństwa, ja, moja siostra i brat również notarialnie zrzekliśmy się prawa do spadku. Czy w tej sytuacji muszę w imieniu moich dzieci zrzec się długu? Jeśli tak, to ile pokoleń dziedziczy dług? Po jakim czasie sprawa się przedawnia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kiedy konieczne jest odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci?

Możliwi spadkobiercy po wujku

W celu wyjaśnienia Pani sytuacji pozwolę sobie w pierwszej kolejności przytoczyć kilka przepisów dla jasności. Zgodnie z art. 932 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.), który to artykuł wyznacza zasady kolejności dziedziczenia z ustawy: „W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy”.

 

Artykuł 1020 K.c. stanowi natomiast, że „spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku”. Wreszcie istotny, z punktu Pani widzenia, jest przepis art. 931 § 2 K.c., który stanowi, że „jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

 

Jak wynika z powyższego, w którejś kolejności do dziedziczenia dochodzi rodzeństwo. Jeśli nie dożyje ono otwarcia spadku, czyli śmierci danego spadkodawcy, wówczas w jego miejsce wchodzą jego zstępni. Wszystkie przepisy Kodeksu cywilnego w zakresie spadkobrania prowadzą do wniosku, że ta sama reguła obowiązuje przy odrzucaniu spadku (odrzucający traktowany jest, jakby nie dożył otwarcia spadku). Zstępni to wszyscy potomkowie w linii prostej, bez wyjątku. Kodeks cywilny nie ogranicza tu reguły do zstępnych pierwszego czy drugiego stopnia. Zatem do dziedziczenia w miejsce odrzucającego rodzeństwa dochodzą dzieci rodzeństwa i dalsze dzieci w tej rodzinie kolejno do momentu, gdy brak już będzie takich zstępnych, którzy żyli w chwili otwarcia spadku. Co oznacza, że ewentualne dziecko (Pani dziecko, wnuczek czy prawnuczek), które urodziło się po dacie śmierci wujka, już odrzucać spadku nie będzie musiało, bo nie żyło w chwili otwarcia spadku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przedawnienie dziedziczenia spadku

Dziedziczenie się nie przedawnia, zatem taki proces odrzucania i ustalania spadkobierców może trwać aż do chwili odnalezienia ostatniego żyjącego w dacie śmierci spadkodawcy krewnego. Jeśli Pani dzieci żyły w chwili śmierci wujka, powinna Pani w ich imieniu (małoletni) odrzucić spadek lub powinny to uczynić same (pełnoletni).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu