.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zamiana nieruchomości ze zwiększeniem udziału we współwłasności

• Opublikowano: 19-03-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Są dwie sąsiadujące ze sobą działki. Na jednej z nich jest nieruchomość mieszkalna, w której znajdują się trzy mieszkania, jedno z nich należy do mnie. Ta druga działka jest niezabudowana i stanowi współwłasność wszystkich trzech właścicieli. Chciałbym zamienić się z jednym z właścicieli nieruchomości tak, aby po zamianie z dopłatą przekazał mi swój udział w gruncie, abym mógł częścią dysponować, a później przejąć, po dokonaniu zniesienia współwłasności na wydzielonej działce. Docelowo chciałbym doprowadzić do tego, że niezabudowana działka zostanie podzielona na dwie mniejsze, gdzie jedna będzie przynależeć do nieruchomości mieszkalnej, a druga (niezabudowana) będzie należeć do mnie po spłacie. W jaki sposób przeprowadzić transakcję wymiany z dopłatą tak, aby w cenie już była zapłata za część udziałów w ziemi od wymienianego lokalu? Jak się zabezpieczyć, żeby sąsiad, który chce mi przekazać część ziemi, po dokonaniu podziału się z tego wywiązał? Czy rozwiązaniem byłoby, aby po zamianie z dopłatą udzielił mi pełnomocnictwa do przeprowadzenia dalszych czynności? A może się zabezpieczyć na zamienianym lokalu, który będzie do niego należał, np. poprzez wpis w KW?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zamiana nieruchomości ze zwiększeniem udziału we współwłasności

Umowa zamiany nieruchomości

Na wstępie wskazuję, że w momencie zamiany z inną osoba co do lokali zmieni się również Państwa udział we współwłasności działki. Pan, nabywając prawo do nowego lokalu, nabędzie również nową wielkość udziału w gruncie stanowiącym Państwa współwłasność. Dokonując umowy zamiany, jak najbardziej w akcie notarialnym przenoszącym własność zamienianych lokali należy zawrzeć zapisy o zmianie udziałów we wspólnej działce i informację o ewentualnej dopłacie z tytułu otrzymania większego udziału w ziemi.

 

Co do podziału nieruchomości, nie znam jej układu w terenie, ale jeżeli jest możliwy przewidziany podział pod względem przepisów geodezyjnych, wówczas taki podział byłby możliwy za zgodą wszystkich współwłaścicieli. Następnie przeniesienie własności wydzielonej działki na Pana również musi nastąpić za zgodą pozostałych współwłaścicieli.

 

Zabezpieczenie przeniesienia prawa współwłasności do działki

Celem zabezpieczenia się, że dana osoba przeniesie prawo współwłasności wydzielonej działki na Pana, można zawrzeć umowę przedwstępną, w której określicie Państwo zobowiązanie danej osoby do przeniesienia na Pana udziału w wydzielonej działce. Dodatkowo można taką umowę zabezpieczyć oświadczeniem o dobrowolnym poddaniu się egzekucji z art. 777 pkt Kodeksu postępowania cywilnego na wypadek uchylenia się od zawarcia umowy przyrzeczonej i wydania swojego udziału w nieruchomości na rzecz nabywcy. Zaznaczam, że oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji należy sporządzić w formie aktu notarialnego. Również samo zawarcie umowy przedwstępnej, celem zabezpieczenia możliwości dochodzenia roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej przed sądem należałoby zawrzeć w formie aktu notarialnego, gdyż sama umowa w formie pisemnej, choć również prawidłowa, nie uprawnia do dochodzenia wymienionego roszczenia przed sądem, a jedynie do odszkodowania za ewentualną szkodę na skutek niewywiązania się z umowy przedwstępnej i nieprzystąpienia do umowy przyrzeczonej (odszkodowanie dotyczy tylko rzeczywistych strat bez utraconych korzyści).

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pełnomocnictwo

Sam fakt udzielenia pełnomocnictwa nie jest w mojej ocenie skuteczną gwarancją wywiązania się z obietnicy sprzedaży działki, gdyż nawet Pan, posiadając pełnomocnictwo, nie ma wpływu na podjęcie przez mocodawcę innych czynności, niezależnie od Pana działań.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu