.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zwrot kosztów pogrzebu

Niedawno zmarła moja matka, z którą nie utrzymywałam kontaktów. Koszty pogrzebu poniosła w całości jej siostra, która teraz domaga się ich zwrotu ode mnie (z racji tego, że spadek trafił w całości do mnie). Czy ma do tego prawo? Dodam, że chodzi o kilkanaście tysięcy złotych – a więc dużo więcej niż wynoszą zazwyczaj koszty pochówku – a ciotka pobrała już zasiłek pogrzebowy. 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zwrot kosztów pogrzebu

Czy spadkobierca ponosi koszty pogrzebu spadkodawcy?

Jak wynika z opisu Pani problemu – tylko Pani jest spadkobierczynią.

 

Otóż, zgodnie zart. 922 § 3 Kodeksu cywilnego (w skrócie: K.c.) „do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej”.

 

Koszty pogrzebu są rozliczane między spadkobiercami – jeżeli poniósł je jeden z nich; jeśli poniosła je osoba niebędąca spadkobiercą, może żądać ich zwrotu od spadkobiercy.

Żądanie od spadkobiercy kosztów pogrzebu spadkodawcy

Jak jednak wskazano w przepisie, długiem spadkowym jest koszt pogrzebu w takiej wysokości, jak przyjmuje się to w danym środowisku. Jak się bowiem przyjmuje w nauce przedmiotu rozmiar wydatku na nagrobek, podobnie jak pozostałe koszty pogrzebu, ograniczony został w art. 922 § 3 K.c. przyjętym w danym środowisku zwyczajem, z czego wynika, że wystawienie drogiego nagrobka z granitu lub marmuru, w części wykraczającej poza miejscowe zwyczaje, obciąża osobę, która w wybrany przez nią sposób chciała wyrazić własne uczucie do spadkodawcy i uczcić jego pamięć. Jeśli spadkobierca w poczuciu moralnego obowiązku uczczenia spadkodawcy wzniósł nagrobek odpowiadający miejscowym zwyczajom, to wydatki z tym związane obciążają wszystkich spadkobierców i podlegają rozliczeniu tak, jak każde inne zobowiązanie pieniężne, a zatem na zasadzie wyrażonej w art. 358 § 2 K.c. 

 

Warto też przywołać uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 1988 r. (III CZP 86/88), która mówi, żedług spadkowy związany ze wzniesieniem nagrobka jako zobowiązanie pieniężne podlega rozliczeniu w postępowaniu działowym według nominalnej wysokości.

 

Tak więc niestety siostra spadkodawczyni może od Pani żądać zwrotu kosztów pogrzebu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zasiłek pogrzebowy

Może się jednak Pani bronić argumentem, że koszt pogrzebu wykracza poza kwotę przyjętą w lokalnym środowisku, że siostra mamy pobrała zasiłek pogrzebowy, że pobrała tę kwotę z rachunku bankowego. Tu jeszcze dodam na marginesie, że zgodnie z art. 55 ust. 1 pkt 1 Prawa bankowego bank jest obowiązany wypłacić z rachunku osoby fizycznej (posiadacza rachunku) kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła rachunki potwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku.

 

Koszty pogrzebu pokryte kwotami wypłaconymi na powyższej podstawie nie obciążają spadku, a więc nie podlegają rozliczeniu w postępowaniu działowym pomiędzy współspadkobiercami, a więc nie byłoby podstaw, aby żądać ich zwrotu od Pani.

 

Dodaję też, że Pani ciocia będzie musiała udowodnić rachunkami, że takie koszty w ogóle poniosła. Same jej twierdzenia w sądzie nie wystarczą.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu