Zwrot kosztów pogrzebu

Niedawno zmarła moja matka, z którą nie utrzymywałam kontaktów. Koszty pogrzebu poniosła w całości jej siostra, która teraz domaga się ich zwrotu ode mnie (z racji tego, że spadek trafił w całości do mnie). Czy ma do tego prawo? Dodam, że chodzi o kilkanaście tysięcy złotych – a więc dużo więcej niż wynoszą zazwyczaj koszty pochówku – a ciotka pobrała już zasiłek pogrzebowy.

Zwrot kosztów pogrzebu

Czy spadkobierca ponosi koszty pogrzebu spadkodawcy?

Jak wynika z opisu Pani problemu – tylko Pani jest spadkobierczynią.

Otóż, zgodnie zart. 922 § 3 Kodeksu cywilnego (w skrócie: K.c.) „do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej”.

Koszty pogrzebu są rozliczane między spadkobiercami – jeżeli poniósł je jeden z nich; jeśli poniosła je osoba niebędąca spadkobiercą, może żądać ich zwrotu od spadkobiercy.

Żądanie od spadkobiercy kosztów pogrzebu spadkodawcy

Jak jednak wskazano w przepisie, długiem spadkowym jest koszt pogrzebu w takiej wysokości, jak przyjmuje się to w danym środowisku. Jak się bowiem przyjmuje w nauce przedmiotu rozmiar wydatku na nagrobek, podobnie jak pozostałe koszty pogrzebu, ograniczony został w art. 922 § 3 K.c. przyjętym w danym środowisku zwyczajem, z czego wynika, że wystawienie drogiego nagrobka z granitu lub marmuru, w części wykraczającej poza miejscowe zwyczaje, obciąża osobę, która w wybrany przez nią sposób chciała wyrazić własne uczucie do spadkodawcy i uczcić jego pamięć. Jeśli spadkobierca w poczuciu moralnego obowiązku uczczenia spadkodawcy wzniósł nagrobek odpowiadający miejscowym zwyczajom, to wydatki z tym związane obciążają wszystkich spadkobierców i podlegają rozliczeniu tak, jak każde inne zobowiązanie pieniężne, a zatem na zasadzie wyrażonej w art. 358 § 2 K.c.

Warto też przywołać uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 1988 r. (III CZP 86/88), która mówi, żedług spadkowy związany ze wzniesieniem nagrobka jako zobowiązanie pieniężne podlega rozliczeniu w postępowaniu działowym według nominalnej wysokości.

Tak więc niestety siostra spadkodawczyni może od Pani żądać zwrotu kosztów pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy

Może się jednak Pani bronić argumentem, że koszt pogrzebu wykracza poza kwotę przyjętą w lokalnym środowisku, że siostra mamy pobrała zasiłek pogrzebowy, że pobrała tę kwotę z rachunku bankowego. Tu jeszcze dodam na marginesie, że zgodnie z art. 55 ust. 1 pkt 1 Prawa bankowego bank jest obowiązany wypłacić z rachunku osoby fizycznej (posiadacza rachunku) kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła rachunki potwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku.

Koszty pogrzebu pokryte kwotami wypłaconymi na powyższej podstawie nie obciążają spadku, a więc nie podlegają rozliczeniu w postępowaniu działowym pomiędzy współspadkobiercami, a więc nie byłoby podstaw, aby żądać ich zwrotu od Pani.

Dodaję też, że Pani ciocia będzie musiała udowodnić rachunkami, że takie koszty w ogóle poniosła. Same jej twierdzenia w sądzie nie wystarczą.