Zmiana właściciela firmy a umowy z pracownikami

• Opublikowano: 16-05-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Jako osoba cywilna prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniamy 6 osób na umowę o pracę na czas nieokreślony. Chcę przekazać działalność gospodarczą (maszyny i urządzenia) synom (po 50%) w formie darowizny. Następnie synowie utworzą spółkę cywilną z innymi osobami. Czy po zmianie właściciela firmy, trzeba rozwiązać umowy z pracownikami? Czy trzeba wypłacić jakieś odprawy?

Zmiana właściciela firmy a umowy z pracownikami

Przejście zakładu na innego pracodawcę

Zakładam, że kwestie związane z przekazaniem działalności (a właściwie przeniesieniem własności przedsiębiorstwa) są Pani znane i pytanie dotyczy tylko i wyłącznie kwestii pracowników. W związku z takimi działaniami, jakie Pani planuje, mamy do czynienia z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę. Zastosowania będzie tu miał art. 231 Kodeksu pracy, który w § 1 stanowi, że „w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W tej sytuacji nie ma konieczności zawierania nowych umów”.

Obowiązki nowego właściciela

Nie ma też obowiązku wypłacania pracownikom jakichkolwiek świadczeń dodatkowych. Zakładem pracy w rozumieniu art. 231 § 1 jest każda jednostka gospodarcza (produkcyjna, usługowa) lub inna, w której odbywa się proces pracy zespołowej. Jest nim zarówno przedsiębiorstwo, warsztat rzemieślniczy, punkt handlowy, gospodarstwo rolne, jak i każdy inny zakład będący miejscem zatrudnienia (m.in. szkoły, urzędy, banki). Wstąpienie nowego pracodawcy, na podstawie art. 231, w stosunki pracy nawiązane przez poprzedniego pracodawcę z pracownikami przejętego zakładu pracy (w całości lub w części) powoduje utrzymanie w mocy wszystkich składników treści tych stosunków wynikających z zawartych umów, a także z tzw. klauzul autonomicznych (zob. uwaga 8 do art. 22). Zachowują zatem moc zawarte z pracownikami umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie, jeśli nie zostały wypowiedziane przed przejściem zakładu na nowego pracodawcę (por. uchwała SN z 15.05.1992 r., sygn. akt I PZP 28/92).

Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

Rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika

Zgodnie z § 4 w terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Musi Pani jednak pamiętać o konieczności wypełnienia obowiązków informacyjnych wobec pracowników. Obowiązki takie nakłada na pracodawców art. 231 w § 3. Zgodnie z tym przepisem §jeżeli u pracodawców, o których mowa w § 1, nie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania; przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę”.