Ustalenie miejsca pobytu dziecka przy matce i uregulowanie kontaktów z ojcem

• Opublikowano: 08-08-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Jestem mamą 8-miesiecznego dziecka, karmię je piersią i tylko przy mnie maluch czuje się bezpieczny. Jeżeli chodzi o sen czy płacz, to również uspokaja czy zasypia tylko przy mnie. Z ojcem dziecka nie jesteśmy małżeństwem i w ostatnim czasie jesteśmy w konflikcie. Wymyślił, że będzie zabierał dziecko do siebie na pół dnia. Ale jak mieszkał ze mną, to małym się nie zajmował, nie bawił ani nie przewijał, na 5 minut nie chciał z nim zostać. Jak tylko wychodziłam do toalety, to dziecko od razu zaczynało płakać, jakby nie chciało być z nim. Z moją koleżanką został u niej w domu i ani się nie obejrzał, że mnie nie ma, a ze swoim ojcem nie chce. Czy w takiej sytuacji on może zabrać mi dziecko na pół dnia albo na cały dzień? Jak rozwiązać ten problem?

Ustalenie miejsca pobytu dziecka przy matce i uregulowanie kontaktów z ojcem

Uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Jeżeli nie posiadają Państwo obecnie uregulowanych kontaktów sądownie, to nie ma Pani obowiązku wydawać dziecka – jeżeli uważa Pani, że jest to niezgodne z dobrem dziecka, to proszę ustalić inne godziny odbywania kontaktów ojca i dziecka. Jeżeli ojciec dziecka chce spotykać się z dzieckiem powinien wystąpić do sądu rejonowego wydział rodzinny miejsca zamieszkania dziecka, w celu uregulowania kontaktów. Z niniejszym wnioskiem może także wystąpić Pani.

Zgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. § 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

W komentowanym przepisie zaakcentowano, że członkom rodziny przysługuje prawo i obowiązek kontaktowania się oraz obustronność (wzajemność) kontaktów.

Dobro dziecka jako naczelna zasada

Mając powyższe na względzie należy wskazać, iż rozstrzygnięcie sądu winno mieć przede wszystkim na uwadze dobro dziecka, a nie dobro rodzica. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny naczelną zasadą kierującą każdym postępowaniem winno być pojęcie „dobra dziecka”, w myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które jednak nie ma definicji ustawowej. W piśmiennictwie bowiem niejednokrotnie wskazano, że definicja taka byłaby nieprzydatna i hamowałaby przystosowanie przepisów do potrzeb życia w wykładni. Pojęcie to należy zatem interpretować w taki sposób, aby przystosować je do potrzeb życiowych, a sądy winny w swoich rozstrzygnięciach stawiać je na pierwszym miejscu.

Miejsce pobytu dziecka przy matce

Mając na uwadze powyższe, podnoszę, iż jeżeli ojciec dziecka chce odbywać z nim kontakty, jednak te kontakty i ich miejsce oraz czas Pani nie odpowiadają, to powinna Pani uregulować powyższe kwestie występując do sądu o ustalenie miejsca pobytu dziecka przy Pani oraz określenie kontaktów zgodnie z Pani wolą –- ze wskazaniem, iż ojciec dziecka nie umie się nim zająć – sąd to uwzględni. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania dziecka i podlega on opłacie 100 zł – same kontakty. We wniosku należy wskazać, jaki harmonogram Panią interesuje i go uzasadnić. Z takim wnioskiem może wystąpić także ojciec dziecka.