Wniosek o zmianę miejsca zamieszkania dziecka po rozwodzie

• Opublikowano: 03-09-2022 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Opieka nad córką przypada mi oraz byłemu mężowi, z tym że miejsce zamieszkania zostało zasądzone przy matce. Rozwód przebiegł w sposób pokojowy, wcześniej została napisana mediacja i były mąż zdeklarował kwotę alimentacyjną, jaką chciał płacić na córkę. Od wielu miesięcy jednak w bardzo ograniczony sposób spotyka się z dzieckiem. Chciałabym zmienić wyrok sądu, aby córka przebywała na stałe u swojego taty i chcę złożyć wniosek do sądu o zmianę miejsca zamieszkania dziecka po rozwodzie przy ojcu. Chciałabym, aby córka była szczęśliwa z ojcem i aby on przejął trud wychowania dziecka. Czy zdarzają się przypadki, że to kobieta wnosi i nie tym razem o ograniczenie praw rodzicielskich, ale o ich zwiększenie? Jestem w stanie płacić alimenty na córkę, jestem w stanie w sposób ograniczony widywać się z córką.

Wniosek o zmianę miejsca zamieszkania dziecka po rozwodzie

Rozszerzenie władzy rodzicielskiej ojca

W każdej sytuacji zmiany okoliczności można wnosić do sądu o zmianę rozstrzygnięcia w przedmiocie władzy rodzicielskiej i ustalonych kontaktów. Obawiam się jednak, że Pani oczekiwania sąd nie może zapewnić.

Pyta Pani, czy zdarza się, żeby mamy wnosiły o zwiększenie, a nie ograniczenie praw rodzicielskich ojca. Tak, często to się zdarza. Nie spotkałam się jednak jeszcze w mojej karierze zawodowej, aby matka wnosiła o całkowite powierzenie pieczy nad dzieckiem (zwłaszcza córką) ojcu. Oczywiście może to mieć swoje uzasadnienie i sąd może wyrazić na to zgodę.

Aby osiągnąć swój cel, powinna Pani już do sądu rejonowego miejsca zamieszkania córki złożyć pozew o zmianę wyroku rozwodowego w zakresie ustalonej opieki i kontaktów z dzieckiem. Myślę, że w tym samym pozwie można złożyć wniosek o zmianę ustalonych alimentów.

Uzasadnienie wniosku do sądu

Uzasadniając wniosek, należałoby wykazać, że ojciec dziecka ma lepsze warunki dla jego wychowywania, że daje gwarancję należytego wychowania dziecka oraz, że dziecko chce mieszkać z ojcem oraz ma z nim dobry kontakt. Może Pani także wskazać okoliczności, które powodują, że Pani należytej opieki nad dzieckiem sprawować nie może. Proszę pamiętać, że sąd, orzekając o omawianych kwestiach, zawsze kieruje się dobrem dziecka, a nie widzimisię rodziców. Stąd też z całą pewnością sąd skieruje Panią, córkę i jej ojca na badania do zespołu biegłych specjalistów przy sądzie okręgowym w celu ustalenia relacji w rodzinie, więzi dziecka z każdym z rodziców oraz gwarancji należytej opieki i wychowania przez każde z rodziców. Sąd będzie chciał się także dowiedzieć, dlaczego Pani rezygnuje z opieki nad dzieckiem, co także zleci zespołowi. Niewątpliwie na jaw wyjdzie także animozja nowej partnerki ojca z dzieckiem, co nie pozostanie bez wpływu na ocenę sytuacji dziecka.

Pewnym rozwiązaniem sytuacji jest zamiast przekazanie pieczy nad dzieckiem ojcu wniesienie o zmianę ustalonych kontaktów tak, by zwiększyć udział ojca w życiu dziecka. Do tego nie jest konieczna zmiana miejsca zamieszkania. Można też wnosić o ustalenie opieki naprzemiennej, gdzie córka część miesiąca zamieszkuje u jednego z rodziców, drugą część u drugiego. W tym celu jednak rodzice muszą sporządzić porozumienie wychowawcze, w którym ustalą zasady współpracy w opiece nad dzieckiem.