Wynajem miejsca postojowego w garażu podziemnym a podatek

• Opublikowano: 16-05-2023 • Autor: Marcin Sądej

We wrześniu kupiłam miejsce postojowe w garażu podziemnym. Wynajmuję je za 250 zł za miesiąc. Płacę 156,62 zł wspólnocie za to miejsce. Jestem emerytką. Czy muszę zapłacić podatek od wynajmu?

Wynajem miejsca postojowego w garażu podziemnym a podatek

Przychód z wynajmu miejsca postojowego

Wynajem miejsca postojowego zaliczany jest do przychodu z tzw. najmu prywatnego, o którym stanowi art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem „odrębnym źródłem przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą”.

Z uwagi na fakt, iż taki wynajem nie ma charakteru prowadzonej działalności gospodarczej i obejmuje majątek prywatny, to mamy do czynienia właśnie z ww. źródłem przychodów. Najem miejsc postojowych nie ma cech pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego „przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz”.

Podstawą uzyskiwania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu, który może być określony w pieniądzach bądź też świadczeniach innego rodzaju. Czynsz ten niezależnie od formy, w jakiej został określony, stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże do powstania po stronie wynajmującego przychodu konieczne jest otrzymanie lub postawienie czynszu do dyspozycji.

Stanowisko organów podatkowych

Organy podatkowe akceptują stanowisko, zgodnie z którym wynajem miejsc postojowych generuje przychód podatkowy. Pismo z 21.11.2017 r. wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0113-KDIPT2-1.4011.321.2017.2.DJD, dotyczące opodatkowania przychodu z wynajmu miejsc postojowych:

„Na tle przedstawionych regulacji prawnych stwierdzić należy, że jeżeli w istocie wynajem wskazanych we wniosku miejsc postojowych osobom fizycznym nie będzie odbywać się w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, to przychód uzyskany z tego najmu będzie stanowić przychód ze źródła określonego w cyt. art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a uzyskiwane przychody wnioskodawczyni w dalszym ciągu może rozliczać w ramach najmu prywatnego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Należy wskazać, że zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy PIT w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2022 r. najem prywatny określony w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT podlega obligatoryjnemu opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:

  • podstawowa stawka podatku wynosi 8,5% przychodu, czyli od kwoty 250 zł,
  • nie ma żadnej kwoty wolnej od podatku,
  • nie ma możliwości uwzględnienia żadnych kosztów podatkowych, zatem opłaty do spółdzielni w wysokości 156,62 zł w rozliczeniu podatkowym nie może Pani uwzględnić,
  • ryczałt należy opłacać w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania wynagrodzenia za wynajem,
  • w terminie do 30 kwietnia roku następującego należy złożyć do urzędu skarbowego PIT-28 wyłącznie w zakresie prowadzonego wynajmu.

Na powyższe nie wpływa w żaden sposób fakt otrzymywania emerytury przez podatnika.