Pomoc finansowa od znajomej a podatek

• Opublikowano: 26-05-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Jestem wdową, mocno zadłużoną. Córka została jedynym spadkobiercą domu, jednakże mogłaby go sprzedać dopiero po 3 latach, by uniknąć opodatkowania. Moja bliska znajoma mogłaby pomóc mi z spłacie długów, przekazując na konto bankowe dość dużą sumę, abym mogła także odremontować ten dom. Po ewentualnej sprzedaży domu kiedyś chciałabym oddać pieniądze za pomoc. Nie będzie chciała procentu od tego. Jak możemy nazwać przelew, by nie płacić podatku od tej pomocy finansowej? Nie będzie to w sumie darowizna ani pożyczka… Czy ewentualne przyjęcie środków można by uznać jako zaliczkę czy zadatek na jakieś roboty czy usługi, bo mam zarejestrowaną działalność usługową? Wtedy oddałbym taka zaliczkę czy zadatek, a jej syn (który rości sobie prawa do spadku po matce w przyszłości) nie uznałby tego ani za pożyczkę, ani darowiznę. Ja najchętniej opłaciłabym podatek od darowizny, ale na prawdę obawiam się podważenia takiej darowizny przez jej syna. Co najlepiej zrobić?

Pomoc finansowa od znajomej a podatek

Zbycie domu ze spadku

Nie wiem, kiedy wybudowany został dom, ale wspomina Pani o jego odremontowaniu, więc zakładam, że już trochę lat ma. W takim przypadku może jednak lepiej przemyśleć kwestię sprzedaży domu, niż poszukiwać niepewnych, a kosztownych rozwiązań.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a–c, okres, o którym mowa w tym przepisie (czyli 5 lat od nabycia), liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę. W mojej ocenie córka może sprzedaż nieruchomość, podarować Pani pieniądze (co będzie zwolnione z podatku, o ile zostanie zgłoszone w ciągu 6 miesięcy, a pieniądze zostaną przelane za pośrednictwem konta).

Darowizna od znajomej i podatek

Pomysł z darowizną od znajomej i opłaceniem podatku jest także bezpieczny. Syn znajomej ma możliwość podważyć czynność dokonaną przez matkę na podstawie stwierdzenia, że była nieświadoma, że nie mogła samodzielnie podjąć decyzji. To wymagałoby udowodnienia, że Pani w jakiś sposób skłoniła ją do niekorzystnego rozporządzenia, wykorzystała jakąś nadrzędna pozycję wobec znajomej, wykorzystała jej zły stan itp. Nadto co do świadomości podjęcia decyzji syn znajomej musiałby wykazać taki stan poprzez ewentualnego biegłego sądowego. Niestety należy mieć świadomość, że takie działania są właściwe. Natomiast to Pani jest najbardziej zorientowana w tym, jaki de facto jest stan zdrowia i świadomości znajomej.

Musi mieć Pani także świadomość, że w sytuacji, gdyby nawet udało się skutecznie wykonać darowiznę, to będzie ona przez 10 lat zaliczana do spadku po znajomej, a to powoduje, że jeśli znajoma nie ma innego majątku, jakim jej syn mógłby zaspokoić swój zachowek, to będzie on mógł zgłosić się do Pani o jego wypłatę lub uzupełnienie.

Pomoc jako dochód dla firmy

Zasugerowała Pani przyjęcie pieniędzy jako zaliczki. Tu także pojawi się podatek od dochodów firmy (przy tak dużej kwocie fiskus może uznać to za dochód jako kwota wypełniająca świadczenie, zapłacona ostatecznie – tutaj w kwestii zaliczek jest wiele interpretacji). Nadto takie działanie mogłoby zostać zakwestionowane, jeśli usługa, która miałaby zostać wykonana, nie odpowiadałaby wartości przelewu tak dużych pieniędzy. Niemniej jednak Pani tok rozumowania jest słuszny – strona wpłacająca zaliczkę może od umowy odstąpić w przypadku spóźnienia się z wykonywaniem umowy. Warto w takim przypadku spisać konkretną umowę na daną usługę, tak by była to sytuacja jak najbardziej wiarygodna.

Umowa pożyczki

Można także rozważyć umowę pożyczki. Syn także mógłby ją zakwestionować, ale tu już wydaje mi się jest mniejsze ryzyko. Pożyczka może być nieodpłatna, a podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi tu tylko 2%. Umowa także powinna zostać spisana i powinny zostać wskazane warunki zwrotu kwoty, zwłaszcza zaś dokładnie opisana data zwrotu, tak, by ani znajoma, ani syn nie mogli żądać zwrotu w dowolnym terminie. Zgodnie z art. 723 Kodeksu cywilnego jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Ta zasada obowiązuje także w sytuacji, gdy w miejsce dającego pożyczkę wchodzi jego spadkobierca.

Oczywiście po czasie znajoma może Panią zwolnić z długu, co wymaga zawarcia stosownej umowy. Ta także może być podważona przez syna znajomej na zasadach jak darowizna. Ponadto umorzone zobowiązania stanowią przychód i wówczas z tych pieniędzy będzie Pani musiała się rozliczyć w PIT (pojawi się drugi próg).

Proszę rozważyć, czy córka może skorzystać z możliwości sprzedania nieruchomości, spłacenia długów i niepodejmowania ryzykownych rozwiązań w tej sprawie.