Mamy 8846 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie własności nieruchomości

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 12.01.2010

Mieszkam wraz z mamą w niedużym domku, który był własnością obojga rodziców. Ojciec zmarł w styczniu 2003 r. Po jego śmierci nie przeprowadzałyśmy żadnego postępowania. Mam jeszcze siostrę, która otrzymała przed prawie dwudziestu laty wkład na mieszkanie, ale nie ma na to pisemnych dowodów. Obecnie chciałabym, aby mama podarowała mi część domu z działką. Jak to załatwić prawnie, aby w przyszłości siostra nie rościła sobie żadnych pretensji? Chciałabym sobie po prostu zapewnić na starość dach nad głową przez przeniesienie własności nieruchomości. Jak wyglądałaby sytuacja, gdyby mama teraz zmarła, nie zrobiwszy testamentu, a co gdyby zmarła po uprzednim sporządzeniu darowizny? Jak powinnyśmy postąpić i jakie ewentualne koszty musiałabym ponieść?

Łukasz Obrał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Jako że nieruchomość zabudowana budynkiem mieszkalnym wchodziła w skład majątku wspólnego rodziców, to w sytuacji, w której ojciec nie pozostawił testamentu, miało miejsce dziedziczenie ustawowe, w wyniku którego spadek po Pani ojcu nabyły: matka (żona ojca), Pani i siostra, każda z Pań w 1/3 udziału.

 

W skład spadku po Pani ojcu wchodzi udział 1/2 w nieruchomości, co wynika z zasady równych udziałów w majątku wspólnym małżeńskim.

 

Obecnie są Panie: mama, Pani i siostra współwłaścicielkami nieruchomości – Pani i siostra macie po 1/6 udziału w nieruchomości, a Pani mama 2/3 udziału.

 

W skład spadku po Pani mamie wejdzie więc udział 2/3 w spadku, w tym taki udział w nieruchomości.

 

Jeżeli mama nie pozostawi testamentu, to będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe, w wyniku którego Pani i siostra nabędziecie spadek, każda po 1/2 udziału. W wyniku takiego spadkobrania sytuacja własnościowa nieruchomości będzie się przedstawiała następująco: Pani będzie miała 1/2 udziału (1/6 po ojcu + 1/3 po mamie) we współwłasności domu (siostra oczywiście również posiadać będzie udział 1/2).

 

Jeżeli mama dokona darowizny swojego udziału, jaki obecnie posiada w nieruchomości (2/3) na Pani rzecz, to wówczas, już za życia mamy, stanie się Pani współwłaścicielką nieruchomości, a Pani udział będzie wynosił 5/6 (1/6 po ojcu + 2/3 darowane przez mamę).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Taki sam udział będzie Pani miała, jeżeli mama pozostawi testament, a w testamencie tym ustanowi Panią jedyną spadkobierczynią.

 

Jednak, jeżeli mama pozostawi testament lub za życia przekaże Pani swoje udziały w nieruchomości w drodze darowizny, a udziały te będą wyczerpywały cały lub prawie cały majątek mamy (nie pozostawi nic innego w spadku), musi się Pani liczyć z tym, że siostra może wystąpić przeciwko Pani, po śmierci mamy, z żądaniem zapłaty zachowku.

 

Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

Według § 2 art. 991 K.c., jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

 

Według art. 993 Kodeksu cywilnego, przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkodawcę.

 

Zgodnie z art. 994 § 1 Kodeksu cywilnego, przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

 

Z powyższych przepisów wynika, iż jeżeli Pani siostra nie otrzyma należnego jej zachowku po mamie w drodze spadkobrania (jeżeli zostanie powołana do spadku) lub w drodze zapisu lub darowizny, będzie mogła w stosunku do Pani wystąpić o zapłatę należnego jej zachowku.

 

Taka sytuacja będzie miała miejsce wówczas, jeżeli przekazana Pani nieruchomość (udział mamy w nieruchomości) będzie wyczerpywała cały majątek mamy (wartość spadku po mamie będzie równa 0), a siostra nie otrzymała żadnych darowizn od rodziców.

 

Ewentualną darowiznę, jaką mama przekaże na rzecz Pani, zaliczy się bowiem do spadku.

 

Pani siostra będzie mogła, w przypadku przekazania Pani udziałów w nieruchomości, żądać od Pani zachowku w wysokości odpowiadającej połowie z tego, co uzyskałaby w drodze dziedziczenia lub gdyby Pani mama nie dokonała darowizny na Pani rzecz lub 2/3 z tego, jeżeli w chwili śmierci mamy będzie trwale niezdolna do pracy.

 

Jako że po mamie siostra odziedziczyłaby, gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe lub gdyby mama nie dokonała darowizny, 1/3 udziału w nieruchomości (1/2 z 2/3 jakie mama posiada obecnie), Pani siostra mogłaby żądać od Pani zachowku o wartości 1/6 wartości nieruchomości (połowa z tego co przypadłoby jej w drodze dziedziczenia ustawowego – 1/2 z 1/3) lub 2/9, jeżeli w chwili śmierci byłaby trwale niezdolna do pracy (2/3 z tego co przypadłoby jej w drodze dziedziczenia ustawowego – 2/3 z 1/3).

 

W pytaniu pisze Pani, że rodzice przekazali siostrze środki pieniężna z przeznaczeniem na wkład budowlany. Oznacza to, że dokonali oni darowizny środków pieniężnych na rzecz siostry. Jako że rodzice przekazali Pani siostrze pieniądze wspólnie, to należy uznać, że mama przekazała siostrze połowę z tej kwoty. Tę darowiznę można zaliczyć na poczet przysługującego siostrze zachowku.

 

Jeżeli jednak była to darowizna nieudokumentowana, może mieć Pani bardzo duże problemy z udowodnieniem, że jej w ogóle dokonano, w przypadku jeżeli siostra temu zaprzeczy. Jeżeli nie udowodni Pani w sądzie, że takiego przysporzenia majątkowego Pani mama dokonała na rzecz siostry, to może się okazać, że będzie Pani zobowiązana do zapłaty na rzecz siostry zachowku w wysokości, jaką wskazałem powyżej.

 

Może się Pani zabezpieczyć przed ewentualnym żądaniem siostry o zachowek po mamie, jeżeli miast umowy darowizny dojdzie do zawarcia pomiędzy Panią a mamą umowy o dożywocie.

 

Umowa dożywocia polega na tym, iż w zamian za przeniesienie własności nieruchomości (udziału we własności nieruchomości) nabywca zobowiązuje się zapewnić dożywotnie utrzymanie. W szczególności nabywca powinien, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym (art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego).

 

Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.

 

Z przepisów Kodeksu cywilnego wynika, iż strony umowy dożywocia mogą swobodnie kształtować treść obowiązków nakładanych na nabywcę nieruchomości w związku z umową dożywocia. W umowie dożywocia strony same określają, co należy rozumieć pod pojęciem dożywotniego utrzymania. Dopiero w braku postanowień umownych wchodzą obowiązki określone w art. 908 Kodeksu cywilnego.

 

Przeniesienie własności nieruchomości (udziału we współwłasności) w drodze dożywocia jest czynnością prawną odpłatną i dlatego w przeciwieństwie do darowizny nie zaliczy się do spadku po mamie tego przeniesionego na Panią udziału. Jak bowiem wynika ze wskazanego powyżej art. 993 Kodeksu cywilnego, przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę.

 

Gdyby doszło do zawarcia umowy o dożywocie, wówczas stałaby się Pani współwłaścicielem nieruchomości w 5/6 udziału (1/6 po ojcu i 2/3 mamy nabyte w drodze umowy o dożywocie), a siostra nie mogłaby się ubiegać o zachowek (udziałów przekazanych w drodze umowy o dożywocie nie zaliczy się do spadku po mamie).

 

Siostra posiadałaby udział 1/6 w nieruchomości, jaki nabyła w spadkobraniu po ojcu.

 

W takiej sytuacji, chcąc stać się właścicielem nieruchomości, może Pani dokonać podziału nieruchomości, w wyniku którego wyłącznie Pani przypadnie własność nieruchomości za ewentualną spłatą na rzecz siostry odpowiadającą 1/6 wartości nieruchomości.

 

Umowa o dożywocie musi być zawarta w formie aktu notarialnego (ewentualna umowa darowizny również). Mama nie będzie w takim przypadku zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego w związku z odpłatnym zbyciem udziału w nieruchomości, jaki nabyła po swoim mężu, bo według przepisów obowiązujących w 2003 r. (roku śmierci ojca) zwalnia się od podatku dochodowego odpłatne zbycie nieruchomości nabytej w drodze spadku.

 

Opłata notarialna za sporządzenie aktu dokumentującego zbycie udziału w nieruchomości w drodze umowy dożywocia będzie uzależniona od wartości tego udziału.

 

Maksymalna stawka wynosi od wartości:

 

  • do 3000 zł – 100 zł;
  • powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
  • powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
  • powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
  • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
  • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
  • powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.

 

Należy pamiętać, że są to stawki maksymalne. Notariusz może stosować niższe stawki, a więc istnieje możliwość negocjacji. Do podanych stawek opłat należy doliczyć 22% podatku VAT.

 

Z przeniesieniem własności nieruchomości w drodze umowy o dożywocie wiąże się też obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie dożywocia wartość rynkowa nieruchomości. Podatek od umowy dożywocia wynosi 2% wartości zbywanego udziału i jest płatny za pośrednictwem notariusza (on go pobiera).

 

Zwalnia się od podatku umowę dożywocia, pod warunkiem że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

 

Przy zawieraniu umowy darowizny i umowy o dożywocie notariuszowi należy przedłożyć mniej więcej te same dokumenty. Przede wszystkim musi to być odpis z ksiąg wieczystych, ewentualnie wypis z ewidencji gruntów.

 

Dobrze byłoby przedłożyć notariuszowi stwierdzenie nabycia spadku po Pani ojcu – w chwili obecnej nie posiadając takiego orzeczenia sądu, Pani mama jak również Pani i siostra nie jesteście w stanie wykazać, że są Panie spadkobierczyniami swojego ojca, a więc mama posiada udział w nieruchomości wynoszący 2/3.

 

Z nabyciem spadku po ojcu wiąże się obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn. Obowiązek ten powstanie (jeżeli ze względu na okoliczności sprawy nie będą Panie korzystały z ulg w zapłacie tego podatku) w terminie uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

 

Koszt dokonania darowizny – opłata notarialna będzie taka sama jak w przypadku umowy o dożywocie. Podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku darowizny nie pobiera się, a Pani jako zstępna swojej mamy będzie zwolniona z podatku od darowizny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przeniesienie własności nieruchomości na małżonka

W ciągu kilku lat mąż wydał z majątku wspólnego na pozamałżeński związek, w którym urodziło się dziecko, kwotę, która przewyższa połowę wartości naszej wspólnej nieruchomość. Mąż zakończył romans, płaci alimenty i od momentu, gdy wyszło na jaw jego podwójne życie, mamy sądowną rozdzielność majątkową. Ponieważ mąż pozostaje ze mną w małżeństwie, chce jako zadośćuczynienie przenieść na mnie własność nieruchomości w części, jaka mu przysługuje, czyli połowę. Czy można to zrobić w formie aktu notarialnego (jako spłatę długu wobec mnie, zaciągniętego z majątku wspólnego), czy trzeba sądownie, by nie było to podważone w przyszłości przez pozamałżeńskiego spadkobiercę?

Przeniesienie własności zadłużonej nieruchomości

Pewien człowiek kupił posiadłość pod hipotekę. Właściciel nieruchomości nie opłacał składek ZUS i jest teraz zadłużony. Chciałabym przejąć jego nieruchomość – łącznie z zadłużeniem. ZUS wystawił promesę na wykreślenie hipoteki po spłacie zobowiązania. Jednak jest jeszcze zadłużenie w banku. Problem w tym, że bank, w którym właściciel nieruchomości jest zadłużony, uznał, że nie posiadam zdolności kredytowej. Czy mimo to możliwe jest przeniesienie własności tej zadłużonej nieruchomości?

Korzystna forma przeniesienia części praw własności

W październiku 2008 r. wraz z byłą dziewczyną zakupiliśmy mieszkanie. Aktem notarialnym otrzymaliśmy po 1/2 praw własności do lokalu. Zakup sfinansowaliśmy ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego, który zaciągnęliśmy po połowie. Obecnie nie jesteśmy już razem, dlatego chciałbym zrzec się moich praw na rzecz byłej dziewczyny (bank wyraził zgodę na przeniesienie własności). Jak przeprowadzić tę transakcję od strony prawnej, by była dla nas korzystna (niskie podatki i opłaty)? Chcielibyśmy, by była dziewczyna w zamian za moją 1/2 udziałów dalej spłacała sama zaciągnięty kredyt.

Opłaty podatkowe przy przeniesieniu własności mieszkania

Moja mama jest właścicielką mieszkania własnościowego wykupionego od spółdzielni. Tata nie żyje. Mama ma córkę z poprzedniego małżeństwa, chciałaby jednak, bym był wyłącznym właścicielem mieszkania (także po jej śmierci). Jak najkorzystniej (chodzi o opłaty podatkowe) przenieść własność nieruchomości na mnie? Chcę zabezpieczyć się też przed płaceniem zachowku.

Roszczenie o zwrotne przeniesienie prawa własności

Pożyczyłem 120 tys. zł pewnej osobie. Dokonaliśmy zabezpieczenia poprzez przewłaszczenie nieruchomości z zastrzeżeniem – roszczeniem zwrotnego przeniesienia. Pożyczkobiorca nie zwrócił pieniędzy. Wysłałem wezwanie do zapłaty i nic. Czy można wykreślić z księgi wieczystej roszczenie o zwrotne przeniesienie prawa własności nieruchomości?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »