Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Długość urlopu wychowawczego dla nauczyciela

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 02.10.2020

Pracuję w 2 szkołach jako nauczyciel, chciałem wystąpić o urlop wychowawczy na syna do 31.08.2021 (zgodnie z Kartą Nauczyciela ). Syn kończy 5 lat w listopadzie 2020 r. Czy urlop może być udzielony na cały przyszły rok szkolny? Kiedy muszę złożyć wniosek do każdej szkoły i od kiedy zostanie mi udzielony urlop? Czy mogę skrócić urlop wychowawczy na własną prośbę? A może mogę składać wniosek każdego miesiąca na kolejny miesiąc przez najbliższy rok szkolny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Długość urlopu wychowawczego dla nauczyciela

Początek urlopu wychowawczego

Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że w sytuacji, gdy urlop wychowawczy jest udzielany nauczycielowi na okres dłuższy niż 1 miesiąc, to urlopu wychowawczego należy udzielić do dnia poprzedzającego rozpoczęcie roku szkolnego.

 

Zgodnie z art. 67a ustawy Karta Nauczyciela „termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego; w takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu skróceniu, a na wniosek nauczyciela – odpowiedniemu przedłużeniu”.

Długość urlopu wychowawczego

Obecnie urlop wychowawczy jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Zgodnie z art. 186 § 8 Kodeksu pracy urlop wychowawczy jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach. Liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu.

 

W przypadku nauczycieli zatrudnionych zarówno w placówkach feryjnych, jak i nieferyjnych ma zastosowanie ma przepis szczególny KN, który stanowi, że termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego; w takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu skróceniu, a na wniosek nauczyciela – odpowiedniemu przedłużeniu, co oznacza, że w przypadku nauczyciela urlop wychowawczy może trwać nawet dłużej niż dla ogółu pracowników.

 

Słowem – nie może Pan składać wniosku o urlop co miesiąc przez cały rok szkolny, bo może Pan podzielić urlop jedynie na 5 części. Jeśli dana część urlopu będzie dłuższa niż miesiąc, musi Pan skorzystać z urlopu do 31 sierpnia.

 

Wniosek o urlop składa się na 21 dni przed rozpoczęciem urlopu. W przypadku nauczyciela nie ma możliwości skrócenia urlopu na własną rękę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + 1 =

»Podobne materiały

Zwolnienie lekarskie nauczyciela w czasie ferii

Jestem nauczycielem, w czasie ferii zimowych przebywałam 9 dni w szpitalu (miałam operację) i obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim tzw. poszpitalnym do 10 lutego. Czy należy mi się zapłata za niewykorzystany urlop za okres ferii zimowych?

 

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla absolwenta studiów, który kilka lat pracował

Okresy mojej nauki: technikum (1997-2002), studium policealne (2002-2004), studia (2004-2008). Okresy pracy: 2002-2004 oraz 2007-2008 (firma X), 2008-2009 (firma Y), 2009 do teraz (firma Z). Jaki powinien być w tej sytuacji wymiar urlopu wypoczynkowego? Prosiłbym o dokładne przeanalizowanie spr

 

Przerwanie urlopu wychowawczego i przejście na L4

Ponad dwa lata przebywam na urlopie wychowawczym. Obecnie jestem w połowie ciąży. Wiem, że mogę przerwać urlop wychowawczy i przejść na L4 do końca trwania ciąży. Czy mogę przesłać pracodawcy wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego z dniem wysłania i jednocześnie zwolnienie lekarskie? Jak powinnam

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »