.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Długość urlopu wychowawczego dla nauczyciela

Pracuję w 2 szkołach jako nauczyciel, chciałem wystąpić o urlop wychowawczy na syna do 31.08.2021 (zgodnie z Kartą Nauczyciela ). Syn kończy 5 lat w listopadzie 2020 r. Czy urlop może być udzielony na cały przyszły rok szkolny? Kiedy muszę złożyć wniosek do każdej szkoły i od kiedy zostanie mi udzielony urlop? Czy mogę skrócić urlop wychowawczy na własną prośbę? A może mogę składać wniosek każdego miesiąca na kolejny miesiąc przez najbliższy rok szkolny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Długość urlopu wychowawczego dla nauczyciela

Początek urlopu wychowawczego

Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że w sytuacji, gdy urlop wychowawczy jest udzielany nauczycielowi na okres dłuższy niż 1 miesiąc, to urlopu wychowawczego należy udzielić do dnia poprzedzającego rozpoczęcie roku szkolnego.

 

Zgodnie z art. 67a ustawy Karta Nauczyciela „termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego; w takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu skróceniu, a na wniosek nauczyciela – odpowiedniemu przedłużeniu”.

Długość urlopu wychowawczego

Obecnie urlop wychowawczy jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Zgodnie z art. 186 § 8 Kodeksu pracy urlop wychowawczy jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach. Liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu.

 

W przypadku nauczycieli zatrudnionych zarówno w placówkach feryjnych, jak i nieferyjnych ma zastosowanie ma przepis szczególny KN, który stanowi, że termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego; w takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu skróceniu, a na wniosek nauczyciela – odpowiedniemu przedłużeniu, co oznacza, że w przypadku nauczyciela urlop wychowawczy może trwać nawet dłużej niż dla ogółu pracowników.

 

Słowem – nie może Pan składać wniosku o urlop co miesiąc przez cały rok szkolny, bo może Pan podzielić urlop jedynie na 5 części. Jeśli dana część urlopu będzie dłuższa niż miesiąc, musi Pan skorzystać z urlopu do 31 sierpnia.

 

Wniosek o urlop składa się na 21 dni przed rozpoczęciem urlopu. W przypadku nauczyciela nie ma możliwości skrócenia urlopu na własną rękę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu