Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop wychowawczy a zapisanie dziecka do przedszkola

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 24.12.2018

Od 2010 r. jestem zatrudniona w jednej firmie i mam umowę na czas nieokreślony. Od 01.06.2016 r. przebywam na urlopie wychowawczym, który kończy mi się 31.05. W sierpniu oddział firmy, w której pracowałam, został przeniesiony do innego miasta oddalonego o 50 km od poprzedniej lokalizacji, co wyklucza mój powrót do pracy. W związku z tym mam plan, aby przedłużyć urlop wychowawczy o kolejny rok i w tym czasie szukać nowej pracy. Zamierzam także od września tego roku zapisać mojego 2,5-letniego syna do publicznego przedszkola, aby stopniowo się przyzwyczajał. Czy przebywając na urlopie wychowawczym, mogę zapisać dziecko do przedszkola, choćby na parę godzin? Obecnie pobieram zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Czy należy mi się on także, w momencie gdy dziecko trafi do przedszkola?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Urlop wychowawczy a zapisanie dziecka do przedszkola

Fot. Fotolia

Jeśli dziecko zacznie uczęszczać do przedszkola, Pani może zostać zobowiązana do powrotu do pracy. Urlop wychowawczy – zgodnie z art. 186 ustawy Kodeks pracy – jest udzielany na wniosek pracownika, będącego rodzicem lub opiekunem dziecka w wieku do 5 lat, aby móc sprawować nad nim osobistą opiekę. To jest cel nadrzędny tego urlopu.

 

Jednak przełożony ma prawo odwołać pracownika z urlopu wychowawczego na przykład w sytuacji, którą określa art. 1862 Kodeksu pracy, a więc w razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem na przykład właśnie poprzez oddanie go do przedszkola.

 

Pracodawcy przysługuje zatem prawo odwołania podwładnego z urlopu wychowawczego wtedy, gdy udowodni korzystanie z tego urlopu niezgodne z jego przeznaczeniem. Pracodawca może wezwać pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wyznaczonym, aby pracownik podjął zatrudnienie. Podany termin nie może przekraczać 30 dni od dnia otrzymania takiej wiadomości, nie może być też krótszy niż 3 dni od dnia wezwania.

 

Dla pracodawcy nie ma znaczenia, czy jest to przedszkole państwowe, czy prywatne – oddanie dziecka do każdego przedszkola może skutkować (choć nie musi) wezwaniem pracownika do powrotu do pracy.

 

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego będzie Pani przysługiwał mimo umieszczenia dziecka w przedszkolu, bowiem ustawodawca nie przewidział, że takie działanie pozbawia rodzica dodatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 3 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki