Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

E-mail do pracodawcy z prośbą o udzielenie urlopu na żądanie

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 19.01.2019

Wysłałam do pracodawcy e-maila z prośbą o udzielenie mi urlopu na żądanie w wymiarze 1 dnia. Nie otrzymałam odpowiedzi na tego e-maila. Jak należy traktować brak odpowiedzi ze strony przełożonego? Czy ten urlop został udzielony, czy nie, czy może być potraktowany jako nieobecność nieusprawiedliwiona? Co powinnam zrobić w przypadku braku odpowiedzi ze strony przełożonego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

E-mail do pracodawcy z prośbą o udzielenie urlopu na żądanie

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 1672 ustawy Kodeks pracy „pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu”.

 

W Kodeksie pracy nie rozstrzygnięto kwestii odmowy udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie. W tym zakresie, w nielicznych orzeczeniach, wypowiedział się jednak Sąd Najwyższy. Odmowa udzielenia urlopu co do zasady powinna mieć miejsce przed jego rozpoczęciem.

 

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. (sygn. akt I PK 128/06) uznał, że pracodawca w zasadzie powinien udzielić pracownikowi urlopu na żądanie. Jest to szczególny przywilej pracownika przyznany przez przepisy rangi ustawowej. W sytuacjach wyjątkowych należy jednak dopuścić możliwość nieuwzględnienia przez pracodawcę wniosku o udzielenie urlopu na żądanie z powołaniem się na nadużycie przez pracownika prawa podmiotowego.

 

Słowem – jeśli zgłosiła Pani prawidłowo swój wniosek o urlop, to pracodawca nie miał w zasadzie możliwości Pani odmówić. Stąd jego milczenie należy traktować jak przyjęcie informacji o urlopie do wiadomości. Pani nieobecność jest jak najbardziej usprawiedliwiona.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + cztery =

»Podobne materiały

Urlop „tacierzyński” dla żołnierza zawodowego

Czy mnie, jako żołnierzowi zawodowemu, przysługuje tzw. urlop ojcowski z racji tego, że urodziło mi się dziecko?

 

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla absolwenta studiów, który kilka lat pracował

Okresy mojej nauki: technikum (1997-2002), studium policealne (2002-2004), studia (2004-2008). Okresy pracy: 2002-2004 oraz 2007-2008 (firma X), 2008-2009 (firma Y), 2009 do teraz (firma Z). Jaki powinien być w tej sytuacji wymiar urlopu wypoczynkowego? Prosiłbym o dokładne przeanalizowanie spr

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »