
Indywidualne Porady Prawne
E-mail do pracodawcy z prośbą o udzielenie urlopu na żądanieAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 19.01.2019 |
Wysłałam do pracodawcy e-maila z prośbą o udzielenie mi urlopu na żądanie w wymiarze 1 dnia. Nie otrzymałam odpowiedzi na tego e-maila. Jak należy traktować brak odpowiedzi ze strony przełożonego? Czy ten urlop został udzielony, czy nie, czy może być potraktowany jako nieobecność nieusprawiedliwiona? Co powinnam zrobić w przypadku braku odpowiedzi ze strony przełożonego? |
![]() Fot. Fotolia |
Zgodnie z art. 1672 ustawy Kodeks pracy „pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu”.
W Kodeksie pracy nie rozstrzygnięto kwestii odmowy udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie. W tym zakresie, w nielicznych orzeczeniach, wypowiedział się jednak Sąd Najwyższy. Odmowa udzielenia urlopu co do zasady powinna mieć miejsce przed jego rozpoczęciem.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 listopada 2006 r. (sygn. akt I PK 128/06) uznał, że pracodawca w zasadzie powinien udzielić pracownikowi urlopu na żądanie. Jest to szczególny przywilej pracownika przyznany przez przepisy rangi ustawowej. W sytuacjach wyjątkowych należy jednak dopuścić możliwość nieuwzględnienia przez pracodawcę wniosku o udzielenie urlopu na żądanie z powołaniem się na nadużycie przez pracownika prawa podmiotowego.
Słowem – jeśli zgłosiła Pani prawidłowo swój wniosek o urlop, to pracodawca nie miał w zasadzie możliwości Pani odmówić. Stąd jego milczenie należy traktować jak przyjęcie informacji o urlopie do wiadomości. Pani nieobecność jest jak najbardziej usprawiedliwiona.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>