Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Definicja matki samotnie wychowującej dziecko

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.06.2016

Czy jestem matką samotnie wychowującą dziecko i czy w związku z tym mogę ubiegać się o zasiłek dla matek samotnie wychowujących dziecko? Jestem panną, od czterech lat jestem w związku z żonatym mężczyzną. Posiadamy wspólne dziecko (roczne). Od trzech lat mieszkamy razem w zakupionym przeze mnie mieszkaniu. Partner nie ma rozwodu ze swoją żoną, łoży na dwójkę niepełnoletnich dzieci połowę swoich dochodów. Drugą połowę przeznacza dla nas. Która z nas jest matką samotnie wychowującą dziecko? Ja czy też żona mojego partnera?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Do 1 stycznia 2011 r. w ustawie w art. 6 ust. 5 wyartykułowana była definicja osoby samotnie wychowującej dziecko. Zgodnie z nią „za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności”.

 

Aktualnie ta definicja nie obowiązuje. Izby Skarbowe (IS), które wydają indywidualne interpretacje na wniosek podatników, wskazują, iż za osobę samotnie wychowująca dziecko nie może być uznana matka, która wychowuje dziecko ze swoim partnerem, wspólnie z nim zamieszkuje. Wówczas bowiem dziecko jest wychowywane przez rodziców wspólnie. W tym miejscu pragnę zwrócić uwagę na stanowisko IS w Warszawie, która wskazała, że „samotnie wychowującej” dziecko – jeżeli osoby te nie ingerują w proces wychowywania i nie łożą na dziecko (IPPB4/415-38/12-4/JK3, 22.03.2012, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Innymi słowy konieczne jest udowodnienie wychowania dziecka samodzielnie. Zachodzi pytanie, czy taką okoliczność są Państwo w stanie wykazać. Jeżeli Pani partner byłby pozbawiony władzy rodzicielskiej w odniesieniu do swoich dzieci z małżeństwa, wówczas jego żona mogłaby się uznać za osobę samotnie wychowująca dziecko. Jak podkreśla IS w Warszawie (IPPB4/415-251/12-2/JK3, 2012.06.01, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie), samotne wychowywanie dziecka jest możliwe, wówczas gdy dana osoba jest pozbawiona władzy rodzicielskiej.

 

W przedmiotowej sprawie, jeżeli Pani partner pomaga żonie w wychowaniu dzieci, np. zabiera je na wakacje, realizuje swoje prawo do kontaktów, a jednocześnie wychowuje z Panią Państwa wspólne dziecko, to żadna z pań, w mojej ocenie, nie może być uznana za osobę samotnie wychowująca dziecko. W Pani przypadku moje wątpliwości są mniejsze, bowiem sama Pani przyznaje, że ojciec pomaga w wychowaniu dziecka. Nie ma przy tym znaczenia, czy formalnie jesteście Państwo parą, czy też nie. Jeżeli natomiast ojciec Pani dziecka pomaga swojej żonie w wychowaniu dzieci, nie widzę podstaw do uznania żony partnera za osobę samotnie wychowującą dziecko.

 

Reasumując, w przedstawionej sytuacji w mojej ocenie żadna z pań nie jest matką samotnie wychowującą dziecko.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Uczennica opiekująca się niepełnosprawnym dziadkiem a świadczenie pielęgnacyjne

Uczęszczam do szkoły średniej, jestem w klasie maturalnej. Od pewnego czasu zajmuję się dziadkiem, który jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Przez pół roku pobierałam z tego tytułu świadczenie, a teraz mi go odmówiono. MOPS uznał, że jako osoba ucząca się nie mogę

Status osoby samotnie wychowującej dziecko a wpis w akcie urodzenia

Za miesiąc urodzi się moje dziecko. Jestem panną, pracuję. Ojciec dziecka rozwodzi się ze swoją żoną za kilka miesięcy. Po porodzie chciałabym mieć status osoby samotnie wychowującej dziecko, ale nie chcę zgłaszać wniosku o alimenty od ojca dziecka ani pociągać do żadnej odpowiedzi

Wniosek o becikowe

Niedawno chciałam złożyć wniosek o becikowe. Załączyłam wszelkie dokumenty i pisemne oświadczenie byłego męża, że nie pobrał on gdzie indziej świadczenia. Urzędniczka w GOPS-ie twierdzi, że muszę mieć przy sobie dowód byłego męża i zaświadczenie z urzędu, a nie oświadczenie.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »