.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem mieszkania w imieniu właściciela

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 14.05.2009

W jaki sposób mogę wynająć mieszkanie, które do mnie nie należy? Czy istnieje jakaś procedura nadawania pełnomocnictwa? Właściciel oczywiście się na to zgadza. Chciałbym zwolnić go z jakichkolwiek czynności związanych z wynajmem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wynajem mieszkania w imieniu właściciela

W jaki sposób można reprezentować właściciela w czynnościach związanych z wynajmowaniem jego mieszkania?

Aby mógł Pan reprezentować właściciela w czynnościach związanych z wynajmowaniem jego mieszkania, właściciel powinien udzielić Panu stosownego pełnomocnictwa.

 

Pełnomocnictwo, jakiego mógłby Panu udzielić właściciel mieszkania, powinno dokładnie wskazywać osobę, która je udziela (imię, nazwisko, adres, nr dow. osobistego), osobę pełnomocnika oraz powinno wskazywać rodzaj tego pełnomocnictwa.

 

Pełnomocnictwo może być ogólne (obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu), rodzajowe (do określonego rodzaju czynności prawnych) oraz pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.

Pełnomocnictwo upoważniające do dokonywania czynności związanych z wynajmowaniem mieszkania

W pełnomocnictwie właściciel powinien wskazać, że upoważnia Pana do dokonywania w jego imieniu wszelkich czynności związanych z wynajmowaniem jego mieszkania (najlepiej wskazać w pełnomocnictwie, o które konkretnie mieszkanie chodzi).

 

Do wynajmowania mieszkania w imieniu właściciela wystarczy pełnomocnictwo w formie zwykłej pisemnej. Taka jego forma jest wystarczająca do reprezentowania właściciela przed najemcami.

 

Jednak ze względów praktycznych wiele osób nieufnie traktuje pełnomocników działających na podstawie pełnomocnictwa w formie zwykłej pisemnej, można zatem rozważyć udzielenie pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego (koszt 100 zł + 22% VAT) lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym (20 zł + 22% VAT).

 

Dla wielu osób pełnomocnictwo notarialne lub urzędowo poświadczone daje gwarancję, że rozmawiają z osobą, która rzeczywiście ma umocowanie do wynajęcia mieszkania.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl