Ważność pełnomocnictwa

W 2012 r. córka udzieliła mi pełnomocnictwa notarialnego. Jakiś czas temu córka wyszła za mąż i przyjęła nazwisko męża, ale nie odwołała pełnomocnictwa. Czy takie pełnomocnictwo jest nadal ważne?

Ważność pełnomocnictwa

Kiedy pełnomocnictwo traci ważność?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego.

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie:

  • Z treści Pana pytania i przesłanego w załączeniu pełnomocnictwa wynika, iż został Pan ustanowiony pełnomocnikiem swojej córki do wymienionych w sposób enumeratywny (katalog zamknięty) czynności.
  • Córka wyszła za mąż i w związku z tym zmieniła nazwisko.
  • Chciałby Pan wiedzieć, czy pełnomocnictwo z 2012 r. jest nadal ważne.

Wyraźnie należy wskazać, iż pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Pan jako pełnomocnik może dokonywać w imieniu córki wyłącznie czynności wymienione w treści pełnomocnictwa. Należy bowiem zauważyć, iż treść pełnomocnictwa upoważnia Pana „do: …”, nie ma zatem mowy o wykonywaniu przykładowych czynności w imieniu córki, lecz konkretnych, nazwanych w pełnomocnictwie czynności.

Pełnomocnictwo nie posługuje się bowiem zwrotem „a w szczególności”, który wskazywałby na otwarty katalog czynności, do których byłby Pan upoważniony.

Czy zmiana nazwiska mocodawcy unieważnia pełnomocnictwo?

Odnosząc się do treści Pana pytania, należy wskazać, iż pełnomocnictwo w dalszym ciągu jest wiążące, a dokonywane przez Pana czynności w imieniu córki ważne. Sama zmiana nazwiska nie powoduje w swej istocie unieważnienia czy bezskuteczności czynności prawnych, o których mowa w pełnomocnictwie i do których jest Pan uprawniony. Pełnomocnictwo nie zostało bowiem odwołane.

W mojej ocenie przy dokonywaniu czynności zawieranych w imieniu córki zasadne jest przedłożenie, w razie powstających wątpliwości, odpisu skróconego aktu małżeństwa, z którego wynikać będzie, że pełnomocnictwo zostało Panu udzielone przez córkę, która zmieniła nazwisko na skutek wstąpienia w związek małżeński.

Moim zdaniem, odpis skrócony aktu małżeństwa nie powinien jednak stanowić załącznika do podejmowanych w jej imieniu czynności prawnych, bowiem mogłoby dojść do wejścia w posiadanie danych dla Pana córki wrażliwych, tj. danych osobowych małżonka oraz dnia zawarcia małżeństwa.

Na marginesie niejako pozwolę sobie zauważyć, iż udzielone Panu pełnomocnictwo nie jest pełnomocnictwem notarialnym, a jest jedynie poświadczone przez notariusza, celem – jak sądzę – poświadczenia złożonego na pełnomocnictwie podpisu.

Powyższe nie zmienia jednak faktu, iż pełnomocnictwo udzielone Panu przez córkę, mimo zmiany przez nią nazwiska, nie przestało być ważne i w dalszym ciągu może Pan na jego podstawie dokonywać czynności w nim wskazanych. Zasadne jest jednak przedłożenie odpisu skróconego aktu małżeństwa.