.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ważność pełnomocnictwa

W 2012 r. córka udzieliła mi pełnomocnictwa notarialnego. Jakiś czas temu córka wyszła za mąż i przyjęła nazwisko męża, ale nie odwołała pełnomocnictwa. Czy takie pełnomocnictwo jest nadal ważne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ważność pełnomocnictwa

Kiedy pełnomocnictwo traci ważność?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego.

 

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie:

 

  • Z treści Pana pytania i przesłanego w załączeniu pełnomocnictwa wynika, iż został Pan ustanowiony pełnomocnikiem swojej córki do wymienionych w sposób enumeratywny (katalog zamknięty) czynności.
  • Córka wyszła za mąż i w związku z tym zmieniła nazwisko.
  • Chciałby Pan wiedzieć, czy pełnomocnictwo z 2012 r. jest nadal ważne.

 

Wyraźnie należy wskazać, iż pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

 

Pan jako pełnomocnik może dokonywać w imieniu córki wyłącznie czynności wymienione w treści pełnomocnictwa. Należy bowiem zauważyć, iż treść pełnomocnictwa upoważnia Pana „do: …”, nie ma zatem mowy o wykonywaniu przykładowych czynności w imieniu córki, lecz konkretnych, nazwanych w pełnomocnictwie czynności.

 

Pełnomocnictwo nie posługuje się bowiem zwrotem „a w szczególności”, który wskazywałby na otwarty katalog czynności, do których byłby Pan upoważniony.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy zmiana nazwiska mocodawcy unieważnia pełnomocnictwo?

Odnosząc się do treści Pana pytania, należy wskazać, iż pełnomocnictwo w dalszym ciągu jest wiążące, a dokonywane przez Pana czynności w imieniu córki ważne. Sama zmiana nazwiska nie powoduje w swej istocie unieważnienia czy bezskuteczności czynności prawnych, o których mowa w pełnomocnictwie i do których jest Pan uprawniony. Pełnomocnictwo nie zostało bowiem odwołane.

 

W mojej ocenie przy dokonywaniu czynności zawieranych w imieniu córki zasadne jest przedłożenie, w razie powstających wątpliwości, odpisu skróconego aktu małżeństwa, z którego wynikać będzie, że pełnomocnictwo zostało Panu udzielone przez córkę, która zmieniła nazwisko na skutek wstąpienia w związek małżeński.

 

Moim zdaniem, odpis skrócony aktu małżeństwa nie powinien jednak stanowić załącznika do podejmowanych w jej imieniu czynności prawnych, bowiem mogłoby dojść do wejścia w posiadanie danych dla Pana córki wrażliwych, tj. danych osobowych małżonka oraz dnia zawarcia małżeństwa.

 

Na marginesie niejako pozwolę sobie zauważyć, iż udzielone Panu pełnomocnictwo nie jest pełnomocnictwem notarialnym, a jest jedynie poświadczone przez notariusza, celem – jak sądzę – poświadczenia złożonego na pełnomocnictwie podpisu.

 

Powyższe nie zmienia jednak faktu, iż pełnomocnictwo udzielone Panu przez córkę, mimo zmiany przez nią nazwiska, nie przestało być ważne i w dalszym ciągu może Pan na jego podstawie dokonywać czynności w nim wskazanych. Zasadne jest jednak przedłożenie odpisu skróconego aktu małżeństwa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Maria udzieliła pełnomocnictwa swojemu ojcu w 2015 roku, by reprezentował ją w sprawach bankowych. Po kilku latach, kiedy wyszła za mąż i zmieniła nazwisko, jej ojciec nadal mógł korzystać z pełnomocnictwa. Jedynym dokumentem, który przedstawił w razie wątpliwości, był odpis aktu małżeństwa.

 

Janek otrzymał pełnomocnictwo od swojej siostry, by zająć się jej sprawami zdrowotnymi, gdy była na długim urlopie. Kiedy siostra zmieniła nazwisko po ślubie, pełnomocnictwo pozostało w mocy, a Janek nie musiał ponownie występować o nowe pełnomocnictwo.

 

Katarzyna dała pełnomocnictwo swojemu bratu, by pomógł jej sprzedać mieszkanie. Po jej ślubie, gdy zmieniła nazwisko, pełnomocnictwo nadal było ważne, a brat nie musiał nic zmieniać. W razie potrzeby dostarczył tylko odpis aktu małżeństwa, by wyjaśnić zmianę nazwiska.

Podsumowanie

Pełnomocnictwo udzielone przez osobę, która zmieniła nazwisko, nie traci swojej ważności, o ile nie zostało formalnie odwołane. Zmiana nazwiska nie wpływa na skuteczność wcześniej udzielonego pełnomocnictwa, jednak w przypadku wątpliwości, warto przedstawić odpowiednie dokumenty, jak odpis aktu małżeństwa, aby potwierdzić tożsamość mocodawcy. Ważne jest również, by pełnomocnik działał tylko w ramach uprawnień określonych w treści pełnomocnictwa.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online, które pomogą Ci rozwiązać wszelkie problemy związane z pełnomocnictwami, zmianą nazwiska oraz innymi kwestiami prawnymi. Nasz zespół doświadczonych prawników zapewnia szybkie, jasne i skuteczne wsparcie, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie w każdej sytuacji prawnej.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu