Dodanie klauzuli apostille do oryginału pełnomocnictwa

• Opublikowano: 17-10-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Nieodwołalne pełnomocnictwo umocowujące mnie do działania w imieniu siostry, sporządzone przez notariusza w Izraelu, do sprzedaży nieruchomości na terenie Polski nie ma apostille, natomiast kopia tego pełnomocnictwa potwierdzająca zgodność z oryginałem ma. Notariusz reprezentujący strony w ostatniej chwili zażądał apostille na oryginale. Czy można dodać apostille do oryginału w Stanach Zjednoczonych lub w Polsce? Pełnomocnictwo jest w języku angielskim i zostało przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Dodanie klauzuli apostille do oryginału pełnomocnictwa

Nadanie klauzuli apostille w Polsce

Jeżeli chodzi o kwestię wykonania apostille w Polsce, to niestety może być to niemożliwe, gdyż dokument notarialny został sporządzony przez notariusza, który nie jest notariuszem wykonującym zawód na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku gdy apostille ma zostać nadana na dokument notarialny, to dokument notarialny musi zostać wcześniej poświadczony przez właściwy miejscowo sąd okręgowy. Wyłącznie sądy posiadają wzory podpisów i pieczęci notariuszy. Dopiero po uzyskaniu poświadczenia z sądu okręgowego można wnioskować o apostille na dokumencie notarialnym. Opłata za wydanie apostille wynosi 60 zł za każdy poświadczany dokument. Nie ma możliwości nadania apostille na kserokopii dokumentu, nawet poświadczonej za zgodność z oryginałem.

Gdyby Izrael był członkiem Unii Europejskiej, to wówczas nie byłoby wymogu nadania apostille z uwagi na wejście w życie dnia 16 lutego 2019 r. rozporządzenia PE i Rady (UE) 2016/1191 w sprawie promowania swobodnego przepływu obywateli poprzez uproszczenie wymogów dotyczących przedkładania określonych dokumentów urzędowych w Unii Europejskiej i zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1024/2012. Z uwagi na treść tego rozporządzenia wprowadzono następujące zasady:

  • nie można żądać przedstawienia jednocześnie oryginału dokumentu urzędowego kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem;
  • jeśli prawo krajowe dopuszcza przedstawienie kopii dokumentu w danej procedurze, może być to kopia wykonana w innym państwie członkowskim UE;
  • organy mają obowiązek przyjmowania uwierzytelnionych tłumaczeń dokumentów, jeśli są sporządzone zgodnie z prawem jednego z państwa członkowskiego UE;
  • nie można żądać tłumaczenia dokumentu, jeśli jest do niego załączony wielojęzyczny formularz standardowy UE;
  • państwa członkowskie mogą zadeklarować akceptację dokumentów w innych językach.

Sporządzenie nowego pełnomocnictwa

Zatem w opisanym przez Pana przypadku widzę niestety tylko taką możliwość, aby siostra sporządziła nowe pełnomocnictwo zgodnie z wymogami (tj. apostille na oryginale). W przeciwnym razie może Pana czekać długa droga odsyłania od jednej instytucji do drugiej bez rozwiązania problemu, co może wpłynąć negatywnie na inwestycję. Wystawienie nowego pełnomocnictwa na pewno znacznie przyspieszy sprawę.