Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna dla córki na zakup mieszkania w Wielkiej Brytanii

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 27.10.2018

Córka mieszka w Wielkiej Brytanii i zamierza nabyć tam mieszkanie. Czy darowizna od rodziców na ten cel podlega opodatkowaniu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna dla córki na zakup mieszkania w Wielkiej Brytanii

Fot. Fotolia


Czynność darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W art. 2 tej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Nie wskazał Pan tego w opisie sprawy, ale zakładam, że córka pomimo zamieszkiwania w Anglii posiada polskie obywatelstwo. W konsekwencji darowizna taka podlega opodatkowaniu w Polsce (pomimo tego, że na stałe mieszka w Anglii).

 

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku darowizn dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny istnieje możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku. Zgodnie bowiem z art. 4a ustawy darowizny są zwolnione od podatku w całości pod warunkiem, że pieniądze zostaną przekazane za pomocą rachunku bankowego (nie gotówką) i nabywca darowizny (czyli córka) w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny zgłosi fakt nabycia darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Urzędem skarbowym jest polski urząd skarbowy według ostatniego miejsca pobytu córki w kraju.

 

Podsumowując, darowizna dla córki co do zasady podlega pod polskie prawo podatkowe, jednak może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku pod warunkiem spełnienia powyższych przesłanek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus 10 =

»Podobne materiały

Ustalenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości przez spółkę komandytowo-akcyjną

Spółka z o.o. wraz z trzema osobami fizycznymi założyła spółkę komandytowo-akcyjną. Spółka z o.o. wniosła na kapitał rezerwowy nowej spółki nieruchomość, którą wcześniej zakupiła. Wartość nieruchomości określono na 1,5 mln zł (a zakupiona była za 250 tys. zł), a jej własność przeniesiono aktem

Wycofanie faktury kosztowej

Jak należy wycofać fakturę kosztową sprzed trzech lat przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »