Darowizna dla córki na zakup mieszkania w Wielkiej Brytanii

• Autor: Marcin Sądej

Córka mieszka w Wielkiej Brytanii i zamierza nabyć tam mieszkanie. Czy darowizna od rodziców na ten cel podlega opodatkowaniu?

Darowizna dla córki na zakup mieszkania w Wielkiej Brytanii

Fot. Fotolia

Darowizna pomiędzy członkami najbliższej rodziny a możliwość zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

Czynność darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W art. 2 tej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie wskazał Pan tego w opisie sprawy, ale zakładam, że córka pomimo zamieszkiwania w Anglii posiada polskie obywatelstwo. W konsekwencji darowizna taka podlega opodatkowaniu w Polsce (pomimo tego, że na stałe mieszka w Anglii).

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku darowizn dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny istnieje możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku. Zgodnie bowiem z art. 4a ustawy darowizny są zwolnione od podatku w całości pod warunkiem, że pieniądze zostaną przekazane za pomocą rachunku bankowego (nie gotówką) i nabywca darowizny (czyli córka) w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny zgłosi fakt nabycia darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Urzędem skarbowym jest polski urząd skarbowy według ostatniego miejsca pobytu córki w kraju.

Podsumowując, darowizna dla córki co do zasady podlega pod polskie prawo podatkowe, jednak może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku pod warunkiem spełnienia powyższych przesłanek.