Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przelewy dla córki na zakup mieszkania

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 24.10.2018

Córka podpisała notarialnie umowę deweloperską na zakup mieszkania. Mieszkanie już się buduje. 14 dni od podpisania umowy miała wpłacić połowę należnej kwoty. Część tych pieniędzy przelałam córce na konto ze swoich oszczędności z dwóch kont bankowych, z jednego 40 000 zł bez żadnej adnotacji na przelewie, natomiast z drugiego 50 000 zł z adnotacją „darowizna”. Co powinnam zrobić dalej, w związku z tymi przelewami (mam na myśli urząd skarbowy) oraz czy powinna być ta darowizna sporządzona przed notariuszem? Córka jest jedynaczką i w przyszłości chciałabym jej przekazać nieruchomość. Czy mogę to zrobić darowizną, ile razy może być darowizna w stosunku do tej samej osoby oraz jakie będą opłaty?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Bazując na tych informacjach, które Pani podała, wyjaśniam, że zgodnie z treścią art. 4 a ust 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez dzieci od swoich rodziców w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny  są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

 

Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia, ponieważ wysokość darowizny przekracza kwotę wolną od podatku (jej dotyczy art. 9), jest zgłoszenie przez córkę darowizny Naczelnikowi Urzędu Skarbowego na formularzu SD-Z2 i udokumentowanie jej otrzymania dokumentem przelewu na konto. Darowizn poniżej kwoty wolnej, czyli 9637 zł, nie trzeba zgłaszać w ogóle, bo te nie podlegają opodatkowaniu. Obowiązek ten ciąży nie na Pani, tylko na osobie obdarowanej, czyli córce.

 

Druk należy złożyć w terminie 6-miesięcy od daty otrzymania darowizny, wówczas darowizna ta będzie zwolniona od podatku. Nie ma potrzeby w takim przypadku zawierania aktu notarialnego, o który Pani pyta.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Przelewy dla córki na zakup mieszkania

 

Dla bezpieczeństwa powinno się wskazywać w tytule przelewu, że jest to darowizna. W sytuacji, gdy brak jest takiego wskazania, organy skarbowe mogą potencjalnie kwestionować fakt, że była to darowizna, i być może zajdzie kiedyś konieczność udowadniania tego. Oczywiście nie twierdzę, że się tak stanie, ale jeżeli kiedykolwiek Pani będzie przelewać córce środki w przyszłości, proszę wyraźnie wpisać słowo „darowizna” w tytule przelewu.

 

Nie ma limitów kwotowych dla darowizn zwolnionych od podatku na podstawie art. 4 a ustawy, czyli ilekroć zostaną dopełnione ww. określone warunki, czyli darowizna pieniężna lub rzeczowa (wówczas akt notarialny zastępuje obowiązek złożenia druku SD-Z2) zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy.

 

Może Pani przekazać córce nieruchomości darowizną. Jeśli zdecyduje się Pani na darowiznę, wówczas notariusz zgłosi ten fakt do urzędu i zgodnie z art. 4a nie będzie ciążył na córce obowiązek zapłaty podatku od darowizny. Jeżeli Pani będzie właścicielką tych nieruchomości przez min. 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym je Pani nabyła, nie zapłaci Pani też podatku dochodowego, więc podatkowo będzie to transakcja obojętna.

 

Natomiast musi się Pani liczyć z obowiązek zapłaty taksy notarialnej. Z tym tylko, że jeżeli chodzi o umowę przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego oraz umowę sprzedaży nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę budowlaną w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r., poz. 647 z późn. zm.), notariusz winien pobrać połowę tej kwoty.

 

Do tego wpisy zmiany właściciela w księdze wieczystej to koszt 200 zł w odniesieniu do każdej księgi wieczystej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak nie płacić podatku z tytułu służebności osobistej?

Kilka miesięcy temu w formie darowizny (akt notarialny) wuj przekazał nam dom, budynki gospodarcze i działkę. Dom nadaje się do kapitalnego remontu, a budynki do wyburzenia, ale gmina podniosła znacznie oszacowaną przez nas wartość nieruchomości i nałożyła na nas wysoki podatek. Na rzecz wuja ustanowiona została dożywotnia służebność osobista (bezpłatne korzystanie z domu), z której nie będzie jednak korzystał, bo mieszka na stałe w domu pomocy społecznej. W związku ze służebnością nałożono jednak na niego kwotę 9000 zł, której nie jest w stanie opłacić. Czy i jak można znieść tę służebność?

Podatek od darowizny i dochodowy od sprzedaży przedmiotu darowizny

W listopadzie 2006 r. otrzymałem jako darowiznę mieszkanie. Nie zapłaciłem podatku, bo mieszkałem w tym lokalu 5 lat, co było warunkiem zwolnienia. Wartość mieszkania wynosiła wówczas ok. 40 000 zł. W najbliższych miesiącach chciałbym sprzedać to mieszkanie (więc przed upływem 5 lat od nabycia). Czy urząd, określając kwotę podatku, weźmie pod uwagę wartość lokalu w momencie nabycia, czy obecną (czyli ok. 140 000 zł)? Czy będę też musiał zapłacić podatek dochodowy?

Darowanie mieszkania właścicielki zagrożonej postępowaniem egzekucyjnym

Mieszkanie posiada wyodrębnioną księgę wieczystą, w której wpisana jest osobista służebność wieczysta na rzecz córki właścicielki oraz hipoteka kaucyjna na rzecz urzędu gminy tytułem zabezpieczenia przed sprzedażą lokalu w okresie 5 lat od daty zakupu. Mieszkanie wchodzi w skład majątku właścicielki zagrożonej postępowaniem egzekucyjnym, lecz sam lokal nie stanowi zabezpieczenia kredytu i nie jest obciążony hipoteką. Czy można więc darować to mieszkanie córce i czy taka darowizna podlega opodatkowaniu?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »