Kto dziedziczy po kuzynie który nie miał żony, dzieci ani rodzeństwa?

• Autor: Iryna Kowalczuk

Zmarły kuzyn nie miał żony, dzieci ani rodzeństwa, a rodzice nie żyją. Jego mama miała jeszcze trzech braci, którzy nie żyją. Mieli oni dzieci, które żyją, oraz są dwie żyjące wdowy po braciach mamy. Jak w tym przypadku będzie z dziedziczeniem po kuzynie i kto po nim dziedziczy?

Kto dziedziczy po kuzynie który nie miał żony, dzieci ani rodzeństwa?

Fot. Fotolia

Kolejność spadkowa

Odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:

  1. W pierwszej kolejności dzieci i małżonek spadkodawcy.
  2. Dalej małżonek spadkodawcy, dzieci i wnuki spadkodawcy.
  3. Następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków).
  4. W dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków).
  5. Dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje).
  6. Następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie może lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych.
    Oznacza to, że w określonych sytuacjach do dziedziczenia dochodzi wujostwo (stryjostwo) spadkodawcy, a więc rodzeństwo jego rodziców oraz ich zstępni (jeśli ci również nie mogą lub nie chcą spadku przyjąć).
  7. Pasierbowie (gdy nie żyją dziadkowie spadkodawcy).
  8. Na samym końcu gmina lub Skarb Państwa (gdy nie ma nawet pasierbów).

Kolejność dziedziczenia

Jak zatem wynika z powyższej kolejności dziedziczenia, jeżeli zmarły nie miał żony ani dzieci, jego rodzice nie żyją, nie miał również rodzeństwa, to cały spadek przypadł jego dziadkom. Jeżeli w chwili śmierci jego dziadkowie też nie żyli, to cały spadek po nim przypadł dzieciom jego dziadków (czyli wujkom i ciotkom) po dziadkach od strony matki i ojca. Czyli zgodnie z tym, co Pani napisała, spadek odziedziczą żyjące rodzeństwo matki i ojca zmarłego kuzyna, a jeżeli któreś z rodzeństwa nie żyje, to dzieci tej osoby. Jeżeli dzieci nie ma, to żony zmarłych wujków albo mężowie zmarłych ciotek nie dziedziczą (dziedziczą tylko ich dzieci).