.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Określenie grupy podatkowej przy spadku od kuzyna

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 13.01.2011 • Zaktualizowane: 12.01.2021

Otrzymałem spadek po synu wuja (brat taty). Rodzice kuzyna od dawna nie żyją, nie mieli rodziny. Jestem jedynym spadkobiercą zmarłego. Urząd skarbowy zakwalifikował mnie do III grupy podatkowej. Chciałbym się odwołać od tej decyzji, uważam, że jestem zstępnym rodzeństwa i należę do II grupy. Czy mam rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Określenie grupy podatkowej przy spadku od kuzyna

Zaliczenie do grupy podatkowej według ustawy o podatku od spadków i darowizn

Zaliczenie do grupy podatkowej następuje na mocy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn według osobistego stosunku nabywcy, tj. Pana, do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe tj. do syna wujka, czyli brata stryjecznego (syn brata Pańskiego ojca).

 

Zgodnie z ustawą, co zapewne już Pan ustalił:

 

  1. do grupy I zalicza się – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  2. do grupy II zalicza się – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  3. do grupy III zalicza się – innych nabywców.

 

Wskazuje Pan na II grupę i „zstępnych rodzeństwa”; jest to błąd; syn brata ojca nie jest zstępnym rodzeństwa dla Pana; jest zstępnym rodzeństwa dla Pańskiego ojca, ale nie dla Pana. Dla Pana zstępnym rodzeństwa są siostrzeńcy i bratankowie, tj. dzieci Pana sióstr lub braci, i nabycie po nich jest nabyciem od osoby zaliczonej do II grupy podatkowej.

 

Analogicznie wskazują wszystkie dostępne komentarze, m.in. K. Chustecka, M. Kurasz, I. Krawczyk, Ustawa o podatku od spadków i darowizn. Komentarz, Warszawa 2007, LexisNexis, wyd. I, ss. 280:

Druga grupa podatkowa według ustawy o podatku od spadków i darowizn

„Do II grupy podatkowej zostali zaliczeni:

 

  1. zstępni rodzeństwa – siostrzeńcy, bratankowie oraz ich dzieci i wnuki,
  2. rodzeństwo rodziców – ciotki, wujowie, stryjenki, stryjowie,
  3. zstępni i małżonkowie pasierbów – dzieci i wnuki oraz małżonkowie (także w separacji) dzieci małżonka z poprzedniego małżeństwa,
  4. małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków – bratowe, szwagrowie i szwagierki (brat żony, siostra męża, mąż siostry, żona brata),
  5. małżonkowie rodzeństwa małżonków – np. mąż siostry męża, żona brata żony,
  6. małżonkowie innych zstępnych – chodzi tutaj o małżonków zstępnych zbywcy majątku innych niż dzieci, ponieważ te osoby to zięć i synowa zaliczani do I grupy podatkowej, do II grupy zalicza się zatem np. żonę wnuka”.

 

Identycznie wskazują również S. Babiarz, A. Mariański, W. Nykiel w Komentarzu do art. 14 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zdaniem których „do grupy II ustawodawca zalicza – zstępnych rodzeństwa: siostrzeńców, bratanków oraz ich zstępnych”.

 

Reasumując, mamy do czynienia z III grupą.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl