Określenie grupy podatkowej przy spadku od kuzyna

• Autor: Aleksander Słysz

Otrzymałem spadek po synu wuja (brat taty). Rodzice kuzyna od dawna nie żyją, nie mieli rodziny. Jestem jedynym spadkobiercą zmarłego. Urząd skarbowy zakwalifikował mnie do III grupy podatkowej. Chciałbym się odwołać od tej decyzji, uważam, że jestem zstępnym rodzeństwa i należę do II grupy. Czy mam rację?

Określenie grupy podatkowej przy spadku od kuzyna

Zaliczenie do grupy podatkowej według ustawy o podatku od spadków i darowizn

Zaliczenie do grupy podatkowej następuje na mocy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn według osobistego stosunku nabywcy, tj. Pana, do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe tj. do syna wujka, czyli brata stryjecznego (syn brata Pańskiego ojca).

Zgodnie z ustawą, co zapewne już Pan ustalił:

  1. do grupy I zalicza się – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  2. do grupy II zalicza się – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  3. do grupy III zalicza się – innych nabywców.

Wskazuje Pan na II grupę i „zstępnych rodzeństwa”; jest to błąd; syn brata ojca nie jest zstępnym rodzeństwa dla Pana; jest zstępnym rodzeństwa dla Pańskiego ojca, ale nie dla Pana. Dla Pana zstępnym rodzeństwa są siostrzeńcy i bratankowie, tj. dzieci Pana sióstr lub braci, i nabycie po nich jest nabyciem od osoby zaliczonej do II grupy podatkowej.

Analogicznie wskazują wszystkie dostępne komentarze, m.in. K. Chustecka, M. Kurasz, I. Krawczyk, Ustawa o podatku od spadków i darowizn. Komentarz, Warszawa 2007, LexisNexis, wyd. I, ss. 280:

Druga grupa podatkowa według ustawy o podatku od spadków i darowizn

„Do II grupy podatkowej zostali zaliczeni:

  1. zstępni rodzeństwa – siostrzeńcy, bratankowie oraz ich dzieci i wnuki,
  2. rodzeństwo rodziców – ciotki, wujowie, stryjenki, stryjowie,
  3. zstępni i małżonkowie pasierbów – dzieci i wnuki oraz małżonkowie (także w separacji) dzieci małżonka z poprzedniego małżeństwa,
  4. małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków – bratowe, szwagrowie i szwagierki (brat żony, siostra męża, mąż siostry, żona brata),
  5. małżonkowie rodzeństwa małżonków – np. mąż siostry męża, żona brata żony,
  6. małżonkowie innych zstępnych – chodzi tutaj o małżonków zstępnych zbywcy majątku innych niż dzieci, ponieważ te osoby to zięć i synowa zaliczani do I grupy podatkowej, do II grupy zalicza się zatem np. żonę wnuka”.

Identycznie wskazują również S. Babiarz, A. Mariański, W. Nykiel w Komentarzu do art. 14 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zdaniem których „do grupy II ustawodawca zalicza – zstępnych rodzeństwa: siostrzeńców, bratanków oraz ich zstępnych”.

Reasumując, mamy do czynienia z III grupą.