Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zostałem oszukany na OLX - co zrobić?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 09.08.2019

Zostałem oszukany na OLX. Kupiłem maszynę z ogłoszenia na OLX. Na ogłoszeniu była informacja, że urządzenie jest z 2007 r., jednak po sprawdzeniu w serwisie okazało się, że jest z 2002 r. Co mogę z tym zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zostałem oszukany na OLX - co zrobić?

Fot. Fotolia

W przedstawionym przez Pana przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie oparcie się na przepisach o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. Ogół tych regulacji zawarty jest w Kodeksie cywilnym w art. 556-576. Zgodnie z tymi przepisami sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia).

 

Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

 

W przypadku wystąpienia jednej z wad fizycznych wymienionych powyżej kupującemu przysługuje szereg uprawnień. Otóż, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady. Dodatkowo, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo usunięcia wady. Sprzedawca jest obowiązany wymienić rzecz wadliwą na wolną od wad lub usunąć wadę w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla kupującego.

 

Koszty wymiany lub naprawy ponosi sprzedawca. W szczególności obejmuje to koszty demontażu i dostarczenia rzeczy, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia. Sprzedawca obowiązany jest przyjąć od kupującego rzecz wadliwą w razie wymiany rzeczy na wolną od wad lub odstąpienia od umowy.

 

Co więcej, jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności, a w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów. Nie uchybia to przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

 

W świetle powyższych przepisów ewidentnie mamy do czynienia w wadą fizyczną rzeczy, ponieważ urządzenie nie ma właściwości, które powinno mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia – występuje niezgodność towaru z umową.

 

Przysługuje zatem Panu do wyboru uprawnienie do odstąpienia od umowy, żądania obniżenia ceny, naprawienia rzeczy lub wymiany na rzecz wolną od wad. Dodatkowo może Pan domagać się odszkodowania za poniesione szkody. Proponuję zatem wystosować odpowiednie pismo do sprzedającego z konkretnym żądaniem i wskazaniem przepisów Kodeksu cywilnego w zakresie rękojmi za wady rzeczy sprzedanej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus I =

»Podobne materiały

Konsekwencje związku dorosłego mężczyzny z szesnastolatką

Mam 29 lat, zakochałem się w 16-letniej dziewczynie. O naszym związku dowiedziała się jej matka, która grozi mi złożeniem do sądu sprawy o nachodzenie jej córki. Rozmawiałem z tą kobietą, chcąc zapewnić ją o moich dobrych zamiarach, ale jest nieugięta. Co mi grozi? Jak się bronić?

 

Możliwość uzyskania odpisu wyroku sądu

Kilka lat temu sąd wydał korzystny dla mnie wyrok w pewnej sprawie. Teraz chciałbym uzyskać duplikat tego wyroku. Jak to zrobić?

 

Demontaż nielegalnie założonych krat na balkonie sąsiada

Mieszkam na pierwszym piętrze, sąsiad z parteru zamontował kraty na swoim balkonie, umożliwiając potencjalnym złodziejom łatwe dostanie się do mojego mieszkania. Nie miał zezwoleń na zainstalowanie tych krat, więc zgłosiłem sprawę do spółdzielni. Ta jednak umywa ręce, przekazała sprawę do PIB, ale t

 

Zmiana nazwiska z powodów osobistych

Moje nazwisko nie jest obraźliwe, ale bardzo chciałbym je zmienić. Odziedziczyłem je bowiem po ojcu, który właściwie jest dla mnie obcym człowiekiem – od dzieciństwa źle mnie traktował; sprawił mi wiele bólu i cierpienia. Chciałbym nosić nazwisko panieńskie mojej mamy, konieczna więc byłaby zm

 

Założenie księgi wieczystej dla działki rekreacyjnej

Kupuję jedną z trzech wydzielanych przez podział działek rekreacyjnych. Po czyjej stronie leży założenie księgi wieczystej dla wydzielonej działki? Jak zagwarantować swobodny dojazd do swojej działki i do linii brzegowej jeziora?

 

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela akademickiego

Jestem nauczycielem akademickim. W tym roku nabyłem prawo do emerytury. Mam możliwość kontynuacji pracy w tej samej uczelni – rozwiązuję umowę i następnego dnia podpisuję nową. 30 sierpnia 2018 r. nabywam prawo do nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy. Czy będąc emerytem i równocześnie pracują

 

Umowa użyczenia mieszkania zamiast najmu a podatek

Wynajmuję komuś mieszkanie. Jednakże ktoś podpowiedział mi, że jeśli spiszemy umowę użyczenia (nie najmu), nie będę musiał płacić podatku dochodowego do US. Czy to prawda? Która forma jest lepsza, tańsza dla mnie ? Proszę o podstawy prawne.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »