.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Umowa na czas nieokreślony na pół etatu a urlop i minimalne wynagrodzenie

Mam umowę na czas nieokreślony na pół etatu(wymiar czasu pracy 1/2, wynagrodzenie 800 zł). Czy należy mi się urlop i w jakim wymiarze? Pracuję na stawce godzinowej. Czy według nowej ustawy o stawce minimalnej przysługuje mi podwyżka płacy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Umowa na czas nieokreślony na pół etatu a urlop i minimalne wynagrodzenie

Fot. Fotolia

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu?

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że prawo do urlopu wypoczynkowego nie jest zależne od wymiaru czasu pracy. Jedyne znaczenie ma to, żeby pracownik przepracował choć jeden miesiąc u danego pracodawcy. Prawo do pierwszego urlopu przysługuje bowiem po przepracowaniu miesiąca, a do kolejnych pracownik nabywa w styczniu.

 

Jeśli jest Pani zatrudniona na 1/2 etatu, to zgodnie z art. 154 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) wymiar urlopu wynosi:

1) 10 dni – jeżeli jest Pani zatrudniona krócej niż 10 lat;

2) 13 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

 

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu wynoszący odpowiednio 20 i 26 dni; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

 

Stąd w zależności od Pani stażu pracy ma Pani prawo do odpowiednio 10 lub 13 dni urlopu udzielanego w godzinach, a nie dniach.

 

Co do Pani wynagrodzenia – jeśli ma Pani wynagrodzenie miesięczne określone z góry to nie jest Pani wynagradzana godzinowo. Te dwa sposoby wynagrodzenia się wykluczają.

 

Niezależnie jednak od tego, jaki sposób wynagrodzenia Panią obowiązuje – jeśli za cały etat otrzymałaby Pani wynagrodzenie mniejsze od minimalnego – pracodawca obowiązany jest do podwyżki proporcjonalnie oczywiście do wymiaru etatu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu