.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa na czas nieokreślony na pół etatu a urlop i minimalne wynagrodzenie

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 15.03.2018

Mam umowę na czas nieokreślony na pół etatu(wymiar czasu pracy 1/2, wynagrodzenie 800 zł). Czy należy mi się urlop i w jakim wymiarze? Pracuję na stawce godzinowej. Czy według nowej ustawy o stawce minimalnej przysługuje mi podwyżka płacy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa na czas nieokreślony na pół etatu a urlop i minimalne wynagrodzenie

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że prawo do urlopu wypoczynkowego nie jest zależne od wymiaru czasu pracy. Jedyne znaczenie ma to, żeby pracownik przepracował choć jeden miesiąc u danego pracodawcy. Prawo do pierwszego urlopu przysługuje bowiem po przepracowaniu miesiąca, a do kolejnych pracownik nabywa w styczniu.

 

Jeśli jest Pani zatrudniona na 1/2 etatu, to zgodnie z art. 154 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) wymiar urlopu wynosi:

1) 10 dni – jeżeli jest Pani zatrudniona krócej niż 10 lat;

2) 13 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

 

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu wynoszący odpowiednio 20 i 26 dni; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

 

Stąd w zależności od Pani stażu pracy ma Pani prawo do odpowiednio 10 lub 13 dni urlopu udzielanego w godzinach, a nie dniach.

 

Co do Pani wynagrodzenia – jeśli ma Pani wynagrodzenie miesięczne określone z góry to nie jest Pani wynagradzana godzinowo. Te dwa sposoby wynagrodzenia się wykluczają.

 

Niezależnie jednak od tego, jaki sposób wynagrodzenia Panią obowiązuje – jeśli za cały etat otrzymałaby Pani wynagrodzenie mniejsze od minimalnego – pracodawca obowiązany jest do podwyżki proporcjonalnie oczywiście do wymiaru etatu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton