.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Możliwość uzyskania odpisu wyroku sądu

• Autor: Krystian Lenowiecki

Kilka lat temu sąd wydał korzystny dla mnie wyrok w pewnej sprawie. Teraz chciałbym uzyskać duplikat tego wyroku. Jak to zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Możliwość uzyskania odpisu wyroku sądu

Uzyskanie odpisu wyroku po terminie siedmiu dni od ogłoszenia lub dostarczenia oryginału wyroku

Kwestię uzyskania odpisu (duplikatu) wyroku zgłoszoną po terminie 7 dni od ogłoszenia lub dostarczenia oryginału wyroku reguluje między innymi ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

 

Jak podaje artykuł 77 wyżej wymienionej ustawy:

 

„Art. 77. 1. Opłatę od wniosku o wydanie na podstawie akt:


 1) poświadczonego odpisu, wypisu lub wyciągu,
 2) odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem prawomocności,
 3) odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności,
 4) zaświadczenia
 – pobiera się w kwocie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu.

 

2. Jeżeli dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest sporządzony w języku obcym albo zawiera tabele, pobiera się opłatę w podwójnej wysokości.

 

3. Opłatę, o której mowa w ust. 1, pobiera się od wniosku o odpis księgi wieczystej, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej”.

 

Natomiast artykuł 78 wspomnianej ustawy stanowi, że „opłatę od wniosku o wydanie kopii dokumentu, znajdującego się w aktach sprawy, pobiera się w kwocie 1 złotego za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu”.

Wniosek o wydanie poświadczonego odpisu orzeczenia w innym terminie niż w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia sentencji

Jeżeli strona składa wniosek o wydanie jej na podstawie akt sądowych poświadczonego odpisu orzeczenia (samej sentencji albo sentencji wraz z uzasadnieniem) w innym terminie niż w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia sentencji (na ogół po upływie tego terminu, a nawet po uprawomocnieniu się orzeczenia), czyli nie w celu zaskarżenia orzeczenia, to wiąże się to z koniecznością poniesienia opłaty kancelaryjnej.

 

Może Pan także wnosić o wydanie jedynie kopii orzeczenia (niepoświadczonej za zgodność z oryginałem) – wówczas opłatę pobiera się według stawki określonej w art. 78.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek o wydanie odpisu wyroku z klauzulą prawomocności

Warto jednak zgłosić wniosek o wydanie odpisu wraz z klauzulą prawomocności, gdyż 6 zł nie jest nadmiernym wydatkiem, a uzyskuje Pan nie tylko informacyjnie wyrok sądu, lecz również zaopatrzenie go w klauzulę prawomocności.

 

Podstawą prawną wniosku o wydanie kopii wyroku jest art. 9 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego mówiący, że rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt.

 

W praktyce, aby uzyskać odpis wyroku, należy złożyć wniosek o odpis wyroku w sekretariacie sądu, który wydał wyrok (wraz z podaniem sygnatury akt) oraz nakleić na wniosku odpowiednią ilość znaków opłaty sądowej. W sytuacji gdyby nie posiadał Pan sygnatury akt, to konieczne byłoby udanie się do sądu i przejrzenie repertoriów sądowych w celu ustalenia tej sygnatury i w dalszej kolejności złożenia wniosku o wydanie odpisu wyroku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Krystian Lenowiecki

Magister prawa oraz magister administracji, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie aplikant radcowski w Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Zatrudniony na stanowisku prawnika w samorządowej jednostce budżetowej. Udziela porad przede wszystkim z zakresu prawa rodzinnego, pracy, lokalowego, a także zabezpieczeń społecznych (renty, emerytury oraz inne świadczenia z ZUS). Prywatnie zainteresowany kwestią dostępu do informacji publicznej, ochroną informacji niejawnych oraz danych osobowych, a także technikami negocjacji i mediacji.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu