Możliwość uzyskania odpisu wyroku sądu

• Autor: Krystian Lenowiecki

Kilka lat temu sąd wydał korzystny dla mnie wyrok w pewnej sprawie. Teraz chciałbym uzyskać duplikat tego wyroku. Jak to zrobić?

Możliwość uzyskania odpisu wyroku sądu

Uzyskanie odpisu wyroku po terminie siedmiu dni od ogłoszenia lub dostarczenia oryginału wyroku

Kwestię uzyskania odpisu (duplikatu) wyroku zgłoszoną po terminie 7 dni od ogłoszenia lub dostarczenia oryginału wyroku reguluje między innymi ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Jak podaje artykuł 77 wyżej wymienionej ustawy:

„Art. 77. 1. Opłatę od wniosku o wydanie na podstawie akt:

 1) poświadczonego odpisu, wypisu lub wyciągu,
 2) odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem prawomocności,
 3) odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności,
 4) zaświadczenia
 – pobiera się w kwocie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu.

2. Jeżeli dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest sporządzony w języku obcym albo zawiera tabele, pobiera się opłatę w podwójnej wysokości.

3. Opłatę, o której mowa w ust. 1, pobiera się od wniosku o odpis księgi wieczystej, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej”.

Natomiast artykuł 78 wspomnianej ustawy stanowi, że „opłatę od wniosku o wydanie kopii dokumentu, znajdującego się w aktach sprawy, pobiera się w kwocie 1 złotego za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu”.

Wniosek o wydanie poświadczonego odpisu orzeczenia w innym terminie niż w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia sentencji

Jeżeli strona składa wniosek o wydanie jej na podstawie akt sądowych poświadczonego odpisu orzeczenia (samej sentencji albo sentencji wraz z uzasadnieniem) w innym terminie niż w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia sentencji (na ogół po upływie tego terminu, a nawet po uprawomocnieniu się orzeczenia), czyli nie w celu zaskarżenia orzeczenia, to wiąże się to z koniecznością poniesienia opłaty kancelaryjnej.

Może Pan także wnosić o wydanie jedynie kopii orzeczenia (niepoświadczonej za zgodność z oryginałem) – wówczas opłatę pobiera się według stawki określonej w art. 78.

Wniosek o wydanie odpisu wyroku z klauzulą prawomocności

Warto jednak zgłosić wniosek o wydanie odpisu wraz z klauzulą prawomocności, gdyż 6 zł nie jest nadmiernym wydatkiem, a uzyskuje Pan nie tylko informacyjnie wyrok sądu, lecz również zaopatrzenie go w klauzulę prawomocności.

Podstawą prawną wniosku o wydanie kopii wyroku jest art. 9 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego mówiący, że rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt.

W praktyce, aby uzyskać odpis wyroku, należy złożyć wniosek o odpis wyroku w sekretariacie sądu, który wydał wyrok (wraz z podaniem sygnatury akt) oraz nakleić na wniosku odpowiednią ilość znaków opłaty sądowej. W sytuacji gdyby nie posiadał Pan sygnatury akt, to konieczne byłoby udanie się do sądu i przejrzenie repertoriów sądowych w celu ustalenia tej sygnatury i w dalszej kolejności złożenia wniosku o wydanie odpisu wyroku.