.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy na ogródkach działkowych można mieć własne ujęcie wody?

Opis Problemu:

Czy na ogródkach działkowych można mieć własne ujęcie wody? Pytam konkretnie o studnię z hydroforem, tzn. abisynkę, w celu użycia wody do podlewania ogródka.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy na ogródkach działkowych można mieć własne ujęcie wody?

Fot. Fotolia

Czy na terenie ogródka działkowego można wykopać studnię?

Każdego działkowca obowiązują przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. 2014, poz. 40), która wyznacza m.in. ramy swobodnej działalności działkowicze na terenie ogródka działkowego. Niedostosowanie się do przepisów może skutkować nawet utratą ogródka. Na działce zatem nie wolno mieszkać, prowadzić działalności gospodarczej i handlowej. Nie można myć i naprawiać samochodu i innych pojazdów mechanicznych.

 

Stowarzyszenie ogrodowe będzie mogło wypowiedzieć umowę, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli działkowiec:

 

  • pomimo pisemnego upomnienia nadal korzysta z działki lub altany w sposób sprzeczny z przepisami ustawy lub regulaminem, niszczy infrastrukturę ogrodową albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi ogrodowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych działek lub
  • spóźnia się z zapłatą opłat ogrodowych lub opłat związanych z utrzymaniem działki na rzecz stowarzyszenia ogrodowego za korzystanie z działki co najmniej przez 6 miesięcy, pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub
  • oddał działkę lub jej część osobie trzeciej do płatnego lub bezpłatnego używania.
Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zaopatrywanie się w wodę na ogródku działkowym

Działka powinna być zatem zagospodarowana zgodnie z regulaminem obowiązującym dany ROD i należałoby dobrze zapoznać się z takim regulaminem. Z całą pewnością zmiany granic czy ukształtowania terenu muszą być zgodne z planami zagospodarowania ROD. Natomiast sądzę, że działka może być wyposażona w altanę, szklarnię, tunel foliowy, okna inspektowe, studnię, sieć wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną, zbiorniki wodne, pergolę, ogródki skalne oraz kąciki wypoczynkowe.

 

Generalnie zasada jest taka, iż problem zaopatrywania działkowców w wodę rozpatrywany jest zazwyczaj wspólnie dla całego ogrodu. Zadanie to należy przede wszystkim do zarządów ROD i okręgowych zarządów PZD. Polega ono na tworzeniu ujęć ogólnodostępnych, bądź budowaniu sieci wodociągowej i rozprowadzaniu wody za jej pomocą na indywidualne działki. Praktykowane jest także podłączanie sieci wodociągowej ogrodu do sieci miejskiej, co jest w eksploatacji bardzo kosztowne. W tych przypadkach wszelkie procedury i pozwolenia wynikające z prawa powszechnie obowiązującego (Prawo budowlane, Prawo wodne itd.) załatwia w imieniu działkowców zarząd ROD.

Czy na wykopanie studni w ogrodzie na terenie ROD potrzebne jest pozwolenie?

W starszych ogródkach działowych sprawa wygląda nieco odmienne. Tam bowiem preferowane są studnie abisynki bądź studnie kopane (kręgowe), z których wodę pobiera wspólnie kilku użytkowników działek. Tego typu studnie nie wymagają zezwolenia, a eksploatacja nie jest kosztowna.

 

Niemniej jednak zgodnie z przepisami związkowymi każda działka może być wyposażona w studnię. Należy zaznaczyć, że na taką inwestycję nie jest wymagana zgoda ani zarządu, ani organu administracji publicznej, pod warunkiem jednak, że głębokość studni nie przekroczy 30 metrów. Przekroczenie głębokości 30 metrów powoduje bowiem konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wydawanego przez starostę. Niestety uzyskanie takiego pozwolenia wiąże się z poniesieniem dość sporych wydatków, nie mówiąc już o wypełnieniu szeregu wymogów formalno-prawnych wynikających z ustawy – Prawo wodne z dnia 18 lipca 2001 r. (Dz. U. 2005, Nr 239, Poz.2019 z późn. zm.). Jest to powód, dla którego budowa studni głębinowych na indywidualnych działkach w ROD jest bardzo rzadka. Wynika to także z charakteru działki, która zgodnie z przepisami związkowymi ma służyć członkowi Związku do zaspakajania podstawowych potrzeb w zakresie aktywnego wypoczynku i prowadzenia podstawowych upraw ogrodniczych przede wszystkim na własne potrzeby. Niewątpliwie do spełnienia tej funkcji jak najbardziej nadaje się studnia typu abisynka. Taka pompa ręczna do czystej zimnej wody ma bowiem zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma energii elektrycznej, np. ogrody działkowe, małe gospodarstwa rolne, działki rekreacyjne.

 

Reasumując – proszę sprawdzić regulamin obowiązujący w ROD, w którym Pani gospodaruje działkę ogrodową. Zapewne będzie ona regulować kwestię ewentualnego, indywidualnego przyłączenia się do sieci wodociągowej, natomiast jeżeli chodzi o studnie do 30 m i zamontowanie pompy ręcznej typu abisynka, regulować nie musi, ponieważ zgodnie z przepisami związkowymi jest to dozwolone bez konieczności uzyskania odrębnej zgody zarządu ROD. Dla pewności proszę się upewnić w samym zarządzie, ale nie sądzę, aby odpowiedź była inna.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl