Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy na ogródkach działkowych można mieć własne ujęcie wody?

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 11.10.2019

Czy na ogródkach działkowych można mieć własne ujęcie wody? Pytam konkretnie o studnię z hydroforem, tzn. abisynkę, w celu użycia wody do podlewania ogródka.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Czy na ogródkach działkowych można mieć własne ujęcie wody?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Każdego działkowca obowiązują przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. 2014, poz. 40), która wyznacza m.in. ramy swobodnej działalności działkowicze na terenie ogródka działkowego. Niedostosowanie się do przepisów może skutkować nawet utratą ogródka. Na działce zatem nie wolno mieszkać, prowadzić działalności gospodarczej i handlowej. Nie można myć i naprawiać samochodu i innych pojazdów mechanicznych.

 

Stowarzyszenie ogrodowe będzie mogło wypowiedzieć umowę, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli działkowiec:

 

  • pomimo pisemnego upomnienia nadal korzysta z działki lub altany w sposób sprzeczny z przepisami ustawy lub regulaminem, niszczy infrastrukturę ogrodową albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi ogrodowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych działek lub
  • spóźnia się z zapłatą opłat ogrodowych lub opłat związanych z utrzymaniem działki na rzecz stowarzyszenia ogrodowego za korzystanie z działki co najmniej przez 6 miesięcy, pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub
  • oddał działkę lub jej część osobie trzeciej do płatnego lub bezpłatnego używania.

 

Działka powinna być zatem zagospodarowana zgodnie z regulaminem obowiązującym dany ROD i należałoby dobrze zapoznać się z takim regulaminem. Z całą pewnością zmiany granic czy ukształtowania terenu muszą być zgodne z planami zagospodarowania ROD. Natomiast sądzę, że działka może być wyposażona w altanę, szklarnię, tunel foliowy, okna inspektowe, studnię, sieć wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną, zbiorniki wodne, pergolę, ogródki skalne oraz kąciki wypoczynkowe.

 

Generalnie zasada jest taka, iż problem zaopatrywania działkowców w wodę rozpatrywany jest zazwyczaj wspólnie dla całego ogrodu. Zadanie to należy przede wszystkim do zarządów ROD i okręgowych zarządów PZD. Polega ono na tworzeniu ujęć ogólnodostępnych, bądź budowaniu sieci wodociągowej i rozprowadzaniu wody za jej pomocą na indywidualne działki. Praktykowane jest także podłączanie sieci wodociągowej ogrodu do sieci miejskiej, co jest w eksploatacji bardzo kosztowne. W tych przypadkach wszelkie procedury i pozwolenia wynikające z prawa powszechnie obowiązującego (Prawo budowlane, Prawo wodne itd.) załatwia w imieniu działkowców zarząd ROD.

 

W starszych ogródkach działowych sprawa wygląda nieco odmienne. Tam bowiem preferowane są studnie abisynki bądź studnie kopane (kręgowe), z których wodę pobiera wspólnie kilku użytkowników działek. Tego typu studnie nie wymagają zezwolenia, a eksploatacja nie jest kosztowna.

 

Niemniej jednak zgodnie z przepisami związkowymi każda działka może być wyposażona w studnię. Należy zaznaczyć, że na taką inwestycję nie jest wymagana zgoda ani zarządu, ani organu administracji publicznej, pod warunkiem jednak, że głębokość studni nie przekroczy 30 metrów. Przekroczenie głębokości 30 metrów powoduje bowiem konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wydawanego przez starostę. Niestety uzyskanie takiego pozwolenia wiąże się z poniesieniem dość sporych wydatków, nie mówiąc już o wypełnieniu szeregu wymogów formalno-prawnych wynikających z ustawy – Prawo wodne z dnia 18 lipca 2001 r. (Dz. U. 2005, Nr 239, Poz.2019 z późn. zm.). Jest to powód, dla którego budowa studni głębinowych na indywidualnych działkach w ROD jest bardzo rzadka. Wynika to także z charakteru działki, która zgodnie z przepisami związkowymi ma służyć członkowi Związku do zaspakajania podstawowych potrzeb w zakresie aktywnego wypoczynku i prowadzenia podstawowych upraw ogrodniczych przede wszystkim na własne potrzeby. Niewątpliwie do spełnienia tej funkcji jak najbardziej nadaje się studnia typu abisynka. Taka pompa ręczna do czystej zimnej wody ma bowiem zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma energii elektrycznej, np. ogrody działkowe, małe gospodarstwa rolne, działki rekreacyjne.

 

Reasumując – proszę sprawdzić regulamin obowiązujący w ROD, w którym Pani gospodaruje działkę ogrodową. Zapewne będzie ona regulować kwestię ewentualnego, indywidualnego przyłączenia się do sieci wodociągowej, natomiast jeżeli chodzi o studnie do 30 m i zamontowanie pompy ręcznej typu abisynka, regulować nie musi, ponieważ zgodnie z przepisami związkowymi jest to dozwolone bez konieczności uzyskania odrębnej zgody zarządu ROD. Dla pewności proszę się upewnić w samym zarządzie, ale nie sądzę, aby odpowiedź była inna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus V =

»Podobne materiały

Przekazanie synowi działki, do której prawo przekształcono z bonifikatą

Przekształciliśmy odpłatnie prawo użytkowania wieczystego działki w prawo własności z bonifikatą 90%. Wiemy, że nie można jej sprzedać przez 5 lat bez zwrotu różnicy bonifikaty. Czy możemy przekazać ją jako darowiznę synowi, a czy następnie on może sprzedać tę działkę obcej os

Podział współwłasności gruntu – czy należy mi się więcej niż bratu?

Ja i mój brat jesteśmy współwłaścicielami domu i działki (po 50%). Podczas podziału budynku okazało się, że powierzchnia, którą ja zajmuję, jest o 20 m2 większa. Czy będzie to miało jakiekolwiek znaczenie w przypadku podziału gruntu? Czy należy mi się proporcjonalnie większ

Błędna ocena dokumentów przez sąd a wznowienie postępowania

Po upadłości działalności gospodarczej znajomego założyłem własną firmę pod tą samą nazwą (ale inny NIP, adres itp.) – działała do końca 2004 r. Kolega, który stracił swoją firmę, miał dług (niezapłaconą fakturę) z 2003 r. W tej sprawie, po złożeniu pozwu w 2006 r., z
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »