Podwójna opłata za abonament RTV od małżonków

Mieszkam i pracuję w Warszawie, a moja żona mieszka i pracuje w Poznaniu. Prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe/wspólnie ponosimy wydatki? Czy każde z osobna powinno płacić abonament RTV? Taką informację uzyskałem w KRRiT. Jak ewentualnie uniknąć podwójnej opłaty abonamentu RTV?

Podwójna opłata za abonament RTV od małżonków

Fot. Fotolia

Obowiązek rejestracji odbiorników RTV dla celów pobierania opłat

Obowiązek rejestracji odbiorników w placówkach pocztowych, dla celów pobierania tychże opłat przewiduje art. 5 ustawy o opłatach abonamentowych. Zgodnie z art. 2 ustawy za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Tak więc opłatę abonamentową opłaca ten, kto posiada odbiornik. Bez znaczenia jest fakt, czy korzysta z niego w mieszkaniu własnym, czy wynajmowanym. Istotny jest sam fakt posiadania odbiornika.

Gospodarstwem domowym, w rozumieniu przepisów  ustawy, jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie. Trudno więc, ze względu na różne miejsca zamieszkania, uznać Państwa za jedno gospodarstwo domowe.

Opłata abonamentowa przez osoby fizyczne w gospodarstwie domowym

Jedna opłata abonamentowa jest uiszczana niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność.

Należy pamiętać o jednej ważnej kwestii, a mianowicie o tym, że odbiornik telewizyjny lub radiowy rejestrowany jest na daną osobę, a nie na mieszkanie. Sprzedaż mieszkania, czy zmiana miejsca zamieszkania nie zwalnia właściciela zarejestrowanego odbiornika z obowiązku wnoszenia opłat. Poprzedni właściciel powinien wyrejestrować odbiornik, a nowy posiadacz go zarejestrować. Wszystko po to, aby nie naliczano opłat abonamentowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku o sygn. akt I SA/Gl 1321/16 orzekł, iż „zarejestrowanie odbiornika pod rządami ustawy z 1992 r. o radiofonii i telewizji, a nawet w okresie wcześniejszych regulacji bez jego późniejszego wyrejestrowania stanowi wystarczającą przesłankę istnienia obowiązku opłat abonamentowych wynikającą z obecnej ustawy”.

Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Stwierdzenie używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 7 ust. 6, kierownik jednostki pocztowej przeprowadzającej kontrolę, wydaje decyzję, w której nakazuje rejestrację odbiornika oraz ustala opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Brak reakcji na wezwanie skutkuje rozpoczęciem egzekucji przez urząd skarbowy.