Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

VAT przy sprzedaży pomiędzy spółką cywilną a jej wspólnikiem

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.02.2017

Spółka cywilna zamierza sprzedaż część środków trwałych i wyposażenia, a kupującym będzie wspólnik tejże spółki, który już prowadzi działalność. Czy sprzedaż fakturą będzie potraktowana jako zwykła sprzedaż, tj. wspólnicy proporcjonalnie do udziałów będą mieć przychód i spółka cywilna zapłaci VAT z faktury? Kupujący zaliczy wszystko w koszty (ewentualnie część składników będzie amortyzował) i odliczy w całości VAT.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

To dość skomplikowana sytuacja, bowiem spółka cywilna nie ma odrębnej podmiotowości prawnej od wspólników. Nie ma też zdolności prawnej, co powoduje, że de facto i de iure majątek spółki nie istnieje, a istnieje tylko majątek wspólny wspólników. Część przedstawicieli doktryny, nie bez przyczyny, przyjmuje i sam byłem kiedyś tego zdania, że umowa sprzedaży zawarta pomiędzy spółką cywilną a jej wspólnikiem jest umową częściowo zawieraną z samym sobą, więc z mocy prawa jest nieważna i nie dochodzi do przeniesienia własności. W ostatnim dziesięcioleciu jednak praktyka gospodarcza i, jak się wydaje, również część organów podatkowych zaakceptowała takie transakcje i wykładnia poszła tu w dość liberalnym kierunku, oderwanym od prawa cywilnego; jest to możliwe ze względu na to, iż prawo podatkowe funkcjonuje obecnie jako autonomiczna gałąź prawa.

 

Już kilka lat temu w interpretacji indywidualnej Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie [sygn. I.US.I-415-35/07] wskazywał w odpowiedzi na pytanie podatnika: „Czy Podatnik, prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, może świadczyć usługi dla spółki cywilnej, w której jest udziałowcem oraz vice versa?”, że „należy zgodzić się ze stwierdzeniem Podatnika, że indywidualna działalność gospodarcza i spółka cywilna są dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi. W związku z powyższym dopuszczalne są wzajemne transakcje pomiędzy powyższymi podmiotami. Transakcje te mogą polegać między innymi na wzajemnym świadczeniu usług (również w zakresie udostępniania części lokalu), sprzedaży składników swojego majątku”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

VAT przy sprzedaży pomiędzy spółką cywilną a jej wspólnikiem

 

Nawet ogólnie dostępne periodyki odnotowały poruszany temat, kiedyś w „Rzeczypospolitej” można było przeczytać, iż: „Wspólnik zawierający umowę ze spółką cywilną (a w istocie z pozostałymi jej wspólnikami) nie jest jej stroną jako wspólnik tej spółki. Stąd nie powstają u niego skutki wynikające z czynności zawartej przez »okrojoną« spółkę (pozostałych wspólników). Wspólnik rozpoznaje 100 proc. przychodów (lub kosztów) przypadających na niego jako stronę transakcji, pozostali wspólnicy – przychody (lub koszty) przypadające na nich. Podział przychodów (kosztów) między pozostałych wspólników następuje więc przy zastosowaniu zmodyfikowanego wskaźnika procentowego udziału w zysku spółki (dla celów tej transakcji bez uwzględnienia udziału przypadającego na wspólnika będącego samodzielną stroną umowy)” [Jarosław Sekita, Jak rozliczyć przychody i koszty, gdy wspólnik zawiera umowę ze spółką].

 

Obecnie dominuje pogląd prezentowany przez A. Bartosiewicza, iż na gruncie prawa podatkowego możemy mówić o sprzedaży, aczkolwiek w stosunku wspólnik spółka nie jest to umowa sprzedaży. W mojej ocenie w podatku od towarów i usług opisane zdarzenie winno zostać potraktowane jako zwykła sprzedaż, bowiem tu spółka ma odrębną podmiotowość od wspólników, natomiast w podatku dochodowym od osób fizycznych tylko u tych (tego) wspólników spółki, którzy dokonują zbycia, i u których powstaną przychody podatkowe w proporcji do udziałów w spółce, analogicznie należy postąpić z kosztami. Nabywca zatem odliczy VAT i zaliczy moim zdaniem w koszty tylko tę część, która u pozostałych wspólników stanowiła przychód. Nie wystąpi więc u nabywcy ani przychód ze sprzedaży ani koszt związany z zakupem w części jego dotyczącej, bowiem w tej części to transakcja z samym sobą.

 

Podobnie wskazuje w analogicznej sytuacji wspomniany A. Bartosiewicz: „W związku z powyższym ciągnik powinna spółka sprzedać na fakturę VAT (zakładam tutaj oczywiście, że spółka cywilna nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego od VAT). Jeśli spółka cywilna (jako podatnik VAT) odliczyła VAT przy nabyciu tego ciągnika, to teraz powinna sprzedać go ze stawką podstawową VAT (aktualnie, w latach 2011-2016, wynoszącą 23% VAT). Nie można bowiem zastosować żadnych zwolnień od VAT. Ustalenie ceny sprzedaży jest sprawą spółki. Z uwagi na to, że sprzedaż następuje między podmiotami powiązanymi, należałoby ustalić cenę sprzedaży mniej więcej odpowiadającą wartości rynkowej ciągnika. Dla tego wspólnika spółki, który ciągnik sprzedaje, powstaną przychody podatkowe. Będą to przychody z działalności gospodarczej – zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f., przychody ze sprzedaży środków trwałych są przychodami z działalności gospodarczej. U tego wspólnika oczywiście powstanie przychód w proporcji do jego udziałów w spółce, zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. Jeśli więc przykładowo wspólnik ma 50% udziałów w spółce, to 50% ceny sprzedaży będzie jego przychodem podatkowym. U drugiego wspólnika spółki – tego, który nabywa ciągnik dla potrzeb swojej indywidualnej działalności rolniczej – przychód nie powstanie. Sprzedaje on bowiem sam sobie, a zatem nie mamy u niego do czynienia z kwotami należnymi. Nie ma więc dla niego przychodu podatkowego” [Lex, QA 135047 ].

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Fakturowanie usługi wykonanej wraz z podwykonawcą

Nasza firma, która zajmuje się instalacjami alarmowymi, wykonuje także systemy sterowania klimatyzacją i wentylacją. Jesteśmy płatnikami podatku VAT. Pewna restauracja powierzyła nam wykonanie systemu wentylacji i klimatyzacji w swoich pomieszczeniach. W wykonaniu usługi pomogła nam zaprzyjaźniona firma specjalistyczna, od której otrzymaliśmy dwie faktury: jedna dotyczy sprzedaży klimatyzatorów, a druga – ich montażu. Usługa zlecona nam przez restaurację jest opisana tylko jako „wykonanie systemu wentylacji i klimatyzacji” (my robiliśmy system sterowania). W jaki sposób zafakturować całość usługi? Czy mogę zrobić to pod jedną pozycją?

Zwolnienie z VAT dla usług geodezyjno-kartograficznych

Czy prowadząc usługi geodezyjno-kartograficzne mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ustawy o podatku VAT? Czy usługi identyfikowane są za pomocą PKWiU czy PKD?

Podatek od sprzedaży działki budowlanej przez firmę

Jestem księgową w spółce z o.o. Firma sprzedaje działkę budowlaną, będącą jej własnością, osobie fizycznej. Naliczono 23% VAT, ale nie jestem pewna, czy stawka nie powinna wynieść 8%. Jaka jest prawidłowa wartość VAT?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »