Konsekwencje dla pracownika pracy na czarno

• Opublikowano: 11-01-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mam pytanie odnośnie konsekwencji jakie mogą mi grozić za wykonywanie pracy bez podpisanej umowy o pracę, pracy na czarno. Zostałam wezwana na świadka w sprawie z powództwa koleżanki z pracy przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych(ZUS). Problem polega na tym, że na umowie o pracę pracuję niecały rok, wcześniej jej nie miałam i pracowałam na czarno. Obawiam się właśnie pytań dotyczących pracy, czy pracowałam legalnie ile zarabiałam itp. W związku z tym, jeśli zostanę o to zapytana, czy grożą mi jakieś konsekwencje? Dodam że na czarno pracowałam około dwóch lat.

Konsekwencje dla pracownika pracy na czarno

Odpowiedzialność pracodawcy za niedopełnienie obowiązków wobec pracownika

Kodeks pracy przewiduje odpowiedzialność pracodawcy za niepotwierdzenie na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy oraz gdy zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, gdy powinna być zawarta umowa o pracę.

Za nieopłacanie składek na ubezpieczenie społeczne pracownika —zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń – grozi kara w wysokości do 5000 zł albo ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat (jeśli naruszenie praw pracownika zostanie uznane za złośliwe lub uporczywe).

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, jeżeli pracodawca zostanie uznany winnym przestępstwa skarbowego, grozi mu grzywna w wysokości do 720 stawek dziennych i(lub) ograniczenie albo pozbawienie wolności do 3 lat.

Praca na czarno, czy będą konsekwencje?

Przepisy w zasadzie nie przewidują konsekwencji dla pracownika z tytułu pracy na czarno. Pracownik może odpowiadać za niezgłoszenie przychodu w zeznaniu PIT. Kto nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

Zeznania w sądzie musi Pani złożyć zgodnie z prawdą, jeśli nie wie Pani czegoś z pierwszej ręki, tylko ze słyszenia – proszę z ostrożności powiedzieć, że tylko Pani o tym zasłyszała, ale nie jest pewna określonych wątków czy okoliczności.

Zasadniczo sądy niezwykle rzadko, albo wcale, zawiadamiają urząd skarbowy o sytuacjach, które mogłyby narazić pracownika na konsekwencje. Co prawda, każdy ma obowiązek zgłosić przestępstwo organom ścigania, ale w przypadku zeznań nie powinna Pani raczej się obawiać jakichkolwiek konsekwencji.