Wystawianie faktury za czynsz

• Autor: Aleksander Słysz

Czy są przepisy regulujące możliwość wystawiania faktury za czynsz przez spółdzielnię mieszkaniową za lokal użytkowy bezpośrednio na najemcę lokalu, z którym mam podpisaną umowę najmu. W innym przypadku najemca prowadzący działalność nie ma możliwości odliczenia VAT-u z faktury czynszu. Ja jako wynajmujący nie jestem podatnikiem VAT.

Wystawianie faktury za czynsz

Odsprzedaż usługi a faktura VAT

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 stycznia 2011 r. (sygn. akt I FSK 983/09) czytamy, że „refaktura jest fakturą VAT wystawioną przez podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą, a rzeczywistym nabywcą tej usługi. W rezultacie ostateczne obciążenie spoczywa nie na pierwotnym nabywcy usługi, lecz na jej rzeczywistym użytkowniku. W orzecznictwie podkreśla się, że «refakturowanie» jest pewnego rodzaju odsprzedażą usług w sytuacji, gdy jeden z podmiotów nabywa daną usługę i następnie ją sprzedaje, przy czym sprzedawca nie jest bezpośrednim usługodawcą (zob. wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2006 r., I FSK 810/05, Lex nr 231159; wyrok NSA z dnia 25 października 2001 r., III SA 1466/00, Lex nr 49334 i wyrok NSA z dnia 22 marca 1999 r., I SA/Ka 1375/97, POP 2000/4/120)”.

Przyjmując ten ugruntowany pogląd za prawidłowy, mamy do czynienia z odsprzedażą usługi. Odsprzedaż taka wykonywana jest przez podatnika będącego odrębnym bytem od pierwotnego sprzedawcy, nie ma zatem możliwości, by korzystać z podatkowych obowiązków i uprawnień sprzedawcy pierwotnego przez sprzedawcę wtórnego. Nie możemy mówić tutaj również o wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej.

Podnajem lokalu a faktura za czynsz

Innymi słowy jeśli Panu spółdzielnia oddała lokal w najem i z tego tytułu wystawia fakturę VAT, a następnie Pan oddaje w najem ten sam lokal to fakturę VAT wystawić Pan może tylko wtedy gdy będzie Pan podatnikiem VAT do tego uprawnionym. W przeciwnym razie nie ma Pan możliwości wystawiania faktur VAT.

Również wystawienie faktury za czynsz bezpośrednio przez spółdzielnię na rzecz osoby czy firmy, której Pan oddał lokal w najem, jest niedopuszczalne, bowiem faktura taka nie dokumentowałaby rzeczywistej sytuacji.