.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wystawianie faktury za czynsz

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.10.2012

Czy są przepisy regulujące możliwość wystawiania faktury za czynsz przez spółdzielnię mieszkaniową za lokal użytkowy bezpośrednio na najemcę lokalu, z którym mam podpisaną umowę najmu. W innym przypadku najemca prowadzący działalność nie ma możliwości odliczenia VAT-u z faktury czynszu. Ja jako wynajmujący nie jestem podatnikiem VAT.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 stycznia 2011 r. (sygn. akt I FSK 983/09) czytamy, że „refaktura jest fakturą VAT wystawioną przez podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą, a rzeczywistym nabywcą tej usługi. W rezultacie ostateczne obciążenie spoczywa nie na pierwotnym nabywcy usługi, lecz na jej rzeczywistym użytkowniku. W orzecznictwie podkreśla się, że «refakturowanie» jest pewnego rodzaju odsprzedażą usług w sytuacji, gdy jeden z podmiotów nabywa daną usługę i następnie ją sprzedaje, przy czym sprzedawca nie jest bezpośrednim usługodawcą (zob. wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2006 r., I FSK 810/05, Lex nr 231159; wyrok NSA z dnia 25 października 2001 r., III SA 1466/00, Lex nr 49334 i wyrok NSA z dnia 22 marca 1999 r., I SA/Ka 1375/97, POP 2000/4/120)”.

 

Przyjmując ten ugruntowany pogląd za prawidłowy, mamy do czynienia z odsprzedażą usługi. Odsprzedaż taka wykonywana jest przez podatnika będącego odrębnym bytem od pierwotnego sprzedawcy, nie ma zatem możliwości, by korzystać z podatkowych obowiązków i uprawnień sprzedawcy pierwotnego przez sprzedawcę wtórnego. Nie możemy mówić tutaj również o wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej.

 

Innymi słowy jeśli Panu spółdzielnia oddała lokal w najem i z tego tytułu wystawia fakturę VAT, a następnie Pan oddaje w najem ten sam lokal to fakturę VAT wystawić Pan może tylko wtedy gdy będzie Pan podatnikiem VAT do tego uprawnionym. W przeciwnym razie nie ma Pan możliwości wystawiania faktur VAT.

 

Również wystawienie faktury za czynsz bezpośrednio przez spółdzielnię na rzecz osoby czy firmy, której Pan oddał lokal w najem, jest niedopuszczalne, bowiem faktura taka nie dokumentowałaby rzeczywistej sytuacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + 0 =

28.01.2020

nie może wystawić faktury z vat ale może wystawić częściowa fakturę bez vat . Wtedy oczywiście najemca nie może sobie odliczyć vat ale zapłaci za zużycie wody, co czy wywóz śmieci

anka

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »