Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wystawianie faktury za czynsz

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.10.2012

Czy są przepisy regulujące możliwość wystawiania faktury za czynsz przez spółdzielnię mieszkaniową za lokal użytkowy bezpośrednio na najemcę lokalu, z którym mam podpisaną umowę najmu. W innym przypadku najemca prowadzący działalność nie ma możliwości odliczenia VAT-u z faktury czynszu. Ja jako wynajmujący nie jestem podatnikiem VAT.

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 stycznia 2011 r. (sygn. akt I FSK 983/09) czytamy, że „refaktura jest fakturą VAT wystawioną przez podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą, a rzeczywistym nabywcą tej usługi. W rezultacie ostateczne obciążenie spoczywa nie na pierwotnym nabywcy usługi, lecz na jej rzeczywistym użytkowniku. W orzecznictwie podkreśla się, że «refakturowanie» jest pewnego rodzaju odsprzedażą usług w sytuacji, gdy jeden z podmiotów nabywa daną usługę i następnie ją sprzedaje, przy czym sprzedawca nie jest bezpośrednim usługodawcą (zob. wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2006 r., I FSK 810/05, Lex nr 231159; wyrok NSA z dnia 25 października 2001 r., III SA 1466/00, Lex nr 49334 i wyrok NSA z dnia 22 marca 1999 r., I SA/Ka 1375/97, POP 2000/4/120)”.

 

Przyjmując ten ugruntowany pogląd za prawidłowy, mamy do czynienia z odsprzedażą usługi. Odsprzedaż taka wykonywana jest przez podatnika będącego odrębnym bytem od pierwotnego sprzedawcy, nie ma zatem możliwości, by korzystać z podatkowych obowiązków i uprawnień sprzedawcy pierwotnego przez sprzedawcę wtórnego. Nie możemy mówić tutaj również o wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej.

 

Innymi słowy jeśli Panu spółdzielnia oddała lokal w najem i z tego tytułu wystawia fakturę VAT, a następnie Pan oddaje w najem ten sam lokal to fakturę VAT wystawić Pan może tylko wtedy gdy będzie Pan podatnikiem VAT do tego uprawnionym. W przeciwnym razie nie ma Pan możliwości wystawiania faktur VAT.

 

Również wystawienie faktury za czynsz bezpośrednio przez spółdzielnię na rzecz osoby czy firmy, której Pan oddał lokal w najem, jest niedopuszczalne, bowiem faktura taka nie dokumentowałaby rzeczywistej sytuacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Termin płatności czynszu

Prowadzę własną firmę. W połowie 2010 r. podpisałam umowę, na mocy której miałam płacić 200 zł miesięcznie za wywieszenie reklamy na terenie danego podmiotu. Termin płatności czynszu był ustalony w umowie. Według ww. umowy czynsz miał być płacony kwartalnie do dziesiątego dnia pierwszego miesiąca danego kwartału kalendarzowego na podstawie faktury wystawionej przez wydzierżawiającego. Jednak nie dostawałam żadnych faktur. Dopiero na początku 2012 r. przysłano mi kilka rachunków (wszystkie z taką samą datą wystawienia). Czy muszę płacić rachunki z poprzednich lat?

Śmierć abonenta a wystawianie faktur

Rok temu zmarł mój ojciec, który był abonentem telefonu z sieci Netia. Tydzień po śmierci brat zawiadomił operatora telefonicznie o śmierci taty i poprosił o rozwiązanie umowy. Przesłaliśmy na żądanie akt zgonu, a mimo to Netia nadal wystawiała faktury. Powstał spory dług, który zniwelowano do 150 zł (tyle niby naliczono do dnia otrzymania aktu zgonu). Kwotę przekazano nawet do egzekucji firmie windykacyjnej. Czy śmierć abonenta nie powoduje rozwiązania umowy? Czy mamy płacić te 150 zł?

Opodatkowanie VAT przy refakturowaniu czynszu i opłaty za prąd

Wynajmuję mieszkanie na biuro. Mam podpisaną umowę z najemcą, zgodnie z którą poza opłatą za najem ponosi on też koszty czynszu i opłatę za prąd. Jestem czynnym podatnikiem VAT, więc muszę wystawiać faktury. Do kwoty opłaty za wynajem doliczam VAT w wysokości 23%. Jak powinienem traktować w tej kwestii opłatę za mieszkanie i energię?

Usługi biura rachunkowego a VAT

Prowadzę działalność rachunkową. Nie jestem doradcą podatkowym, prowadzę księgowość (deklaracje, księgi, rozliczenia). Dotychczas korzystałam ze zwolnienia VAT. Obecnie po zmianach przepisów okazuje się, że księgowość to doradztwo. Nie złożyłam zgłoszenia do VAT. Podobno są różne interpretacje. Co powinnam w tej chwili zrobić, by nie narazić się na konsekwencje? Czy mogę uniknąć płacenia VAT?

Sprzedaż gruntu przez spółkę

Spółka posiada grunty rolne klasy V–VI o powierzchni 17 ha, które w planie przestrzennego zagospodarowania są przeznaczone pod działalność gospodarczą. Podatek na dzień dzisiejszy płacimy rolny, ponieważ nie prowadzimy tam działalności gospodarczej. Mamy plany sprzedać te grunty. Nasza spółka jest spółką z o.o., więc ze sprzedaży niewiele zostanie, gdy sprzedamy te grunty w cenie pod działalność gospodarczą. Zastanawiamy się nad utworzeniem spółki jawnej, która przez jakiś czas będzie się zajmować uprawą ziół i jej chcemy sprzedać te grunty jako rolne. Nowa spółka może otrzymać dopłaty i do czasu, gdy nie znajdzie się poważny inwestor, będziemy zajmować się uprawą. Czy nie będzie kwestionowania cena sprzedaży gruntów rolnych w akcie notarialnym? Grunty mają naniesienia w postaci budynku gospodarczego, garażu, które były nabyte bez VAT jako cała nieruchomość. Wobec tego sprzedaż tej nieruchomości byłaby bez VAT – czy tak?

Podatek VAT przy sprzedaży trzech działek

Rodzice sprzedają nieruchomość, trzy działki. Wszystkie działki tworzą sad, na którym jest plan zagospodarowania. Są to działki budowlane, ale rodzice sprzedają to w całości jednej osobie, nie prowadzą przy tym działalności gospodarczej związanej z obrotem nieruchomościami. Sprzedają to jako osoba fizyczna. W akcie notarialnym sprzedaży również będzie zaznaczone, że nie jest to sprzedaż profesjonalna. Nigdy nie czerpali żadnych korzyści z tego sadu. Czy nie muszą płacić podatku VAT od sprzedaży tego gruntu?

VAT z tytułu zakupu działki budowlanej

Mąż ma umowę o pracę + prowadzi wynajem 1 mieszkania w formie ryczałtu. Żona ma umowę o pracę + indywidualną praktykę lekarską na zasadach ogólnych. Małżeństwo chce zakupić działkę od osoby prowadzącej działalność z VAT, sprzedając w tym czasie wynajmowane mieszkanie. Później w wybudowanym budynku chce prowadzić sezonowy najem pokoi. Czy może odliczyć VAT z tytułu zakupu działki budowlanej? Czy zakładając działalność z planowanym wynajmem pokoi po wybudowaniu na zakupionej działce budynku, można pozostawić wynajem mieszkania w formie ryczałtu? Czy trzeba zakładać działalność związaną z najmem? Jaką formę opodatkowania wybrać?

VAT od towaru sprowadzanego z Chin

Założyłam działalność gospodarczą i zaczęłam sprowadzać drobny towar - akcesoria z Chin – wartość paczek poniżej 150 dolarów. Przesyłki z towarem przychodzą z pieczątką „dopuszczone do obrotu” – jednak bez należności celnych i podatkowych. Co z VAT-em? Czy można samodzielnie obliczyć VAT od paczek z zagranicy? Tak radzi księgowa, ale ja nie jestem pewna. Co robić, żeby wszystko było zgodne z prawem i bezpieczne?

Sprzedaż kilku działek a VAT

Otrzymałem ponad 5 lat temu działkę od rodziców. Obecnie podzieliłem ją na mniejsze działki i cześć z nich chciałbym sprzedać. Dodam, że nie mam działalności. Dowiedziałem się, że urząd skarbowy może ode mnie zażądać podatku VAT od sprzedaży tych kilku działek. Czy jest to możliwe i na jakiej podstawie?

Wniesienie aportem działek do spółki z o.o. a VAT

Jestem właścicielem i współwłaścicielem większej liczby działek budowlanych. W przyszłości planuję wnieść te działki aportem do sp. z o.o., w której będę większościowym udziałowcem. Przeraża mnie jednak wizja wpłaty VAT-u. Zgodnie z informacją na wielu stronach www jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej nie podlegam podatkowi VAT. Czy jednak zapłata tego podatku nie dotyczy nowej spółki? Spółka ma zajmować się oczyszczeniem terenu z zarośli, doprowadzeniem mediów i sprzedażą przygotowanych w ten sposób działek budowlanych. Czy istnieje możliwość wprowadzenia aportu w postaci nieruchomości bez zapłacenia VAT-u już na początku działalności? Czy wystąpią przy tej czynności inne podatki?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »