Najem garażu na ryczałcie przez płatnika VAT-u

• Autor: Aleksander Słysz

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem czynnym płatnikiem VAT-u. Od kilku miesięcy wynajmuję prywatny garaż (w PKD nie mam działalności związanej z najmem). Mam podpisaną umowę z najemcą i płacę ryczałt 8,5% do US. Ponieważ jest to najem prywatny, założyłem, że nie mam obowiązku naliczania VAT-u, jednak ostatnio mam coraz większe wątpliwości. Czy faktycznie muszę wystawiać fakturę VAT i go rozliczać. a jeśli tak to. jak uregulować VAT za zaległe miesiące? I jak wtedy rozwiązać sprawę z najemcą. który ma umowę na rok i raczej nie zgodzi się na podniesienie czynszu o podatek VAT? Czy mogę samemu go płacić do końca umowy najmu?

Najem garażu na ryczałcie przez płatnika VAT-u

Czy najem prywatny jest działalnością gospodarczą na gruncie VAT?

Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, ilekroć mowa jest o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

    – prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jako że źródła przychodu w podatku dochodowym są różne (art. 10 ust. 1), najem może stanowić odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu.

Inaczej jednak jest w podatku VAT, tam nie ma źródeł przychodu, tam już jest Pan podatnikiem, czyli osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Jest tak, bowiem najem jest według ustawy o VAT, nawet ten klasyfikowany jako „prywatny”, działalnością gospodarczą. Proszę zauważyć, że podatnikami VAT są m.in. osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, a działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody; ponadto działalność gospodarcza obejmuje czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem najem prywatny jest działalnością gospodarczą na gruncie VAT ze względu na wykorzystywanie nieruchomości w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Konsekwencją powyższego jest podleganie tej czynności opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie oznacza to, że zawsze pojawi się u podatnika obowiązek opodatkowania VAT wynagrodzenia za usługę najmu. Zwolnienie przedmiotowe z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, skonstruowane jest tak, że zwalnia od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Czynsz za najem a VAT

W omawianej sytuacji, jako że nie mamy do czynienia z nieruchomością o charakterze mieszkalnym, zwolnienie przedmiotowe nie znajduje zastosowania i w mojej ocenie świadczona usługa, na zasadach ogólnych, podlega opodatkowaniu VAT (znajdzie się w jednej deklaracji VAT-7 z Pana działalnością).

Podobnie wskazuje m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji z dnia 8 stycznia 2014 r. nr IPTPP4/443-777/13-2/UNR: „Wobec powyższego, Podatnik wynajmując prywatny lokal działa w charakterze podatnika podatku VAT, gdyż czynność ta wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Wobec powyższego, świadczenie przez Podatnika ww. usług najmu, za które jest pobierana należność od nabywcy tej usługi stanowi obrót w rozumieniu przepisów podatku od towarów i usług, opodatkowany stawką właściwą dla świadczonej usługi (...) w przypadku gdy Podatnik będąc podatnikiem podatku VAT jest stroną zawartej umowy najmu lokalu mieszkalnego, winien w ewidencji VAT oraz w deklaracji VAT-7 (…)”.

W kwestii zaś wysokości czynszu prawo podatkowe nie reguluje tej kwestii, jednakże ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług stanowi, że cena to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę, a w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym. Cena uzgodniona z konsumentem jest więc ceną brutto.