









W serwisie
Materiały
Indywidualne porady prawne
Długoterminowy wynajem samochodu a VATAutor: Artur Nowak |
Spółka z o.o. nabyła nowy samochód, który chce przeznaczyć na wynajem długoterminowy innej firmie, osobie prawnej lub fizycznej. W zamian spółka będzie co miesiąc inkasować czynsz za dzierżawę lub wynajem. Czy można w pełni odzyskać zwrot podatku VAT w związku z zakupem nowego środka trwałego, przeznaczając go zgodnie ze statusem spółki na wynajem długoterminowy? |
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego”. Generalnie najem samochodu podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT, a zatem warunek ten jest spełniony.
Jednocześnie w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł.
Powyższych ograniczeń nie stosuje się do:
Z ostatniego z tych punktów wynika zatem, że jeżeli przedmiotowy samochód zostanie oddany do używania na podstawie umowy najmu i będzie on przez podatnika (Pańską firmę) przeznaczony wyłącznie do wykorzystania na cele najmu przez okres nie krótszy niż pół roku, wówczas firma będzie uprawniona do odliczenia całego podatku VAT wynikającego z faktury zakupowej. Okres półroczny nie musi oczywiście dotyczyć jednego najemcy. Może Pan wynająć np. dwukrotnie samochód na okresy 3-miesięczne i wówczas również Pan skorzysta z pełnego odliczenia bądź zwrotu podatku VAT.
Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>