.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wynajem prywatnego mieszkania firmie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.10.2010

Planuję wynająć mieszkanie firmie, która będzie miała w nim swoje biuro. Wynajmujący jest przedsiębiorcą mającym możliwość wystawienia faktury VAT. Na przygotowanej już umowie widnieje kwota 2000 zł netto za wynajem. Czy najemca będzie musiał płacić 2000 czy 2440 zł? Czy należy mu się jakiś zwrot z urzędu skarbowego? Na jaką sumę będzie wystawiana faktura pod koniec każdego miesiąca? Ile podatku VAT musi odprowadzić najemca, a ile wynajmujący?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przez umowę najmu wynajmujący (czyli Pan) zobowiązuje się oddać najemcy (czyli firmie) rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

 

Wskazuje Pan, że „wynajmujący jest przedsiębiorcą mającym możliwość wystawienia faktury VAT”.

 

Zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione od podatku są usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe. Widać wyraźnie, iż wspomniane zwolnienie dotyczy wyłącznie nieruchomości o charakterze mieszkalnym wynajmowanych na cele mieszkaniowe. W Pańskim pytaniu mamy do czynienia z nieruchomością o charakterze mieszkalnym, której wynajem służy celom związanym z pozarolniczą działalnością gospodarczą najemcy – zwolnienie nie może znaleźć zastosowania do tej sytuacji. Zgodnie zatem z art. 41 ust. 1 tejże ustawy stawka podatku wynosi 22%, czyli kwota netto wyniesie 2000 złotych, a kwota brutto (czyli cała kwota do zapłaty przez najemcę) 2440 złotych.

 

Pyta Pan, czy najemcy należy się zwrot.  Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego” (z wieloma zastrzeżeniami i wyjątkami). Może zatem zdarzyć się tak, że rzeczywiście będzie należał się najemcy zwrot podatku VAT, bowiem w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

 

Dla najemcy owe 440 złotych podatku VAT stanowi podatek naliczony, który jest dla niego podatkiem do odliczenia; innymi słowy w zakresie, w jakim usługa ta jest wykorzystywana przez najemcę do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dla wynajmującej kwota 440 złotych jest kwotą powiększającą podatek należny – najprościej mówiąc, to właśnie wynajmujący odprowadza podatek (o ile wynika to z całości jego rozliczeń VAT).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl