Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem prywatnego mieszkania firmie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.10.2010

Planuję wynająć mieszkanie firmie, która będzie miała w nim swoje biuro. Wynajmujący jest przedsiębiorcą mającym możliwość wystawienia faktury VAT. Na przygotowanej już umowie widnieje kwota 2000 zł netto za wynajem. Czy najemca będzie musiał płacić 2000 czy 2440 zł? Czy należy mu się jakiś zwrot z urzędu skarbowego? Na jaką sumę będzie wystawiana faktura pod koniec każdego miesiąca? Ile podatku VAT musi odprowadzić najemca, a ile wynajmujący?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przez umowę najmu wynajmujący (czyli Pan) zobowiązuje się oddać najemcy (czyli firmie) rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

 

Wskazuje Pan, że „wynajmujący jest przedsiębiorcą mającym możliwość wystawienia faktury VAT”.

 

Zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione od podatku są usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe. Widać wyraźnie, iż wspomniane zwolnienie dotyczy wyłącznie nieruchomości o charakterze mieszkalnym wynajmowanych na cele mieszkaniowe. W Pańskim pytaniu mamy do czynienia z nieruchomością o charakterze mieszkalnym, której wynajem służy celom związanym z pozarolniczą działalnością gospodarczą najemcy – zwolnienie nie może znaleźć zastosowania do tej sytuacji. Zgodnie zatem z art. 41 ust. 1 tejże ustawy stawka podatku wynosi 22%, czyli kwota netto wyniesie 2000 złotych, a kwota brutto (czyli cała kwota do zapłaty przez najemcę) 2440 złotych.

 

Pyta Pan, czy najemcy należy się zwrot.  Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego” (z wieloma zastrzeżeniami i wyjątkami). Może zatem zdarzyć się tak, że rzeczywiście będzie należał się najemcy zwrot podatku VAT, bowiem w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

 

Dla najemcy owe 440 złotych podatku VAT stanowi podatek naliczony, który jest dla niego podatkiem do odliczenia; innymi słowy w zakresie, w jakim usługa ta jest wykorzystywana przez najemcę do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dla wynajmującej kwota 440 złotych jest kwotą powiększającą podatek należny – najprościej mówiąc, to właśnie wynajmujący odprowadza podatek (o ile wynika to z całości jego rozliczeń VAT).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + trzy =

»Podobne materiały

Przedstawicielstwo pracowników

Kierownictwo zakładu pracy nigdy nie informowało pracowników o możliwości dokonania wyboru ich przedstawicieli. W firmie nie ma związków zawodowych ani innej formy przedstawicielstwa pracowników dla składania skarg, konsultacji w sprawach dotyczących przepisów BHP itp. Czy taka sytuacja jest zg

 

Jak odzyskać pieniądze, gdy nie ma umowy pożyczki na piśmie?

Zawarłem ustną umowę pożyczki i nie wiem, jak odzyskać pieniądze. Chodzi o kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Chciałbym pozwać dłużnika i odzyskać pożyczoną kwotę. Dowody, jakie mam, to np. lista maili i SMS-ów potwierdzających istniejący dług. Czy one wystarczą, żeby udowodnić pożyczkę? Jak odzyskać

 

Zwrot kosztów podróży z OC sprawcy

Jako poszkodowany w wypadku otrzymałem samochód zastępczy z PZU. Wypadek miał miejsce w Poznaniu na dzień przed moim wyjazdem do Niemiec, gdzie podjąłem pracę (przedstawiłem w PZU umowę o pracę). Mój samochód został naprawiony w trybie bezgotówkowym w warsztacie w Poznaniu. Aby go odebrać, zmuszony

 

Nieruchomość uznawana za niczyją a zasiedzenie

Jestem wraz z siostrą (relacje złe) ustawowym spadkobiercą (bez testamentu) po mojej babci działki wraz z domem (niezamieszkałą ruiną). Babcia była zameldowana w tym miejscu i była dzierżawcą wpisanym do ksiąg urzędu gminy, natomiast w księgach wieczystych nie ma wzmianki o żadnym właścicielu. W tej

 

Kara za grożenie nożem

Syn próbował wymusić od pewnej osoby pieniędzy na alkohol, grożąc nożem, osoba ta nie została poszkodowana. Syn został zatrzymany i osadzony na 3 miesiące w areszcie. Jest po odwyku, stara się żyć bez alkoholu. Czy zostanie zwolniony z pracy? Jaka kara my grozi?

 

Jak wynająć mieszkanie zgodnie z prawem?

Razem z żoną jesteśmy właścicielami własnościowego mieszkania znajdującego się w zasobach spółdzielni mieszkaniowej. Ponieważ przebywamy i pracujemy obecnie w Wielkiej Brytanii, chcemy wynająć znajomym nasze mieszkanie. Jakie czynności prawne winniśmy wykonać, żeby być w zgodzie z prawem? Co z

 

Udostępnianie audiobooków a prawa autorskie

Po legalnym zakupie audiobooków w sklepie internetowym pragnę podzielić się ich zawartością z szerszą społecznością na platformie YouTube. Chciałbym w ten sposób przekazać cenną wiedzę społeczeństwu w celach edukacyjnych. Chcę również dotrzeć do nowych ludzi, aby nakłonić ich i umożliwić im rozwój o

 

Zniszczenie wynajmowanego mieszkania

Wynająłem pewnej osobie mieszkanie (służyło ono jako lokal biurowy). Bez mojej zgody najemca okleił drzwi, tak że nie da się ich przywrócić do stanu pierwotnego (usunięcie okleiny oznaczałoby trwałe zniszczenie stolarki), ponadto bardzo zużył podłogę (pęknięte kafle, przetarte wykładziny). Najemca n

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »