Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Emerytura górnicza – okres ochrony przedemerytalnej górnika

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 21.04.2011

Pracuję w kopalni, w sumie wraz z „dniówkami” (1.8) mam 25 lat pracy pod ziemią. Przysługuje mi więc prawo odejścia na emeryturę z ukończeniem 50 lat. Właśnie skończyłem 49 lat, czyli brakuje mi tylko roku, a tymczasem na naszej kopalni coraz głośniej mówi się o prywatyzacji różnych działów, w tym także mojego, oraz o zwolnieniach. W związku z tym chciałbym zapytać, czy pracodawca może mi wręczyć wypowiedzenie, zmienić warunki płacy i pracy, które by mi uniemożliwiły uzyskanie uprawnień do wcześniejszej emerytury? Czy okres ochronny przed emeryturą jest dla mnie taki sam jak dla innych grup zawodowych? Nadmieniam, że zakład nie jest w likwidacji, a pozostałe działy nie są prywatyzowane.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Irena Sawa

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odnosząc się do treści pytania, wyjaśniam, iż w chwili obecnej korzysta Pan z ochrony przedemerytalnej, zatem rozwiązanie umowy oraz jej wypowiedzenie jest wobec Pana nieskuteczne.

 

UZASADNIENIE

 

Kodeksowa zasada ochrony szczególnej

 

Zgodnie z treścią art. 39 Kodeksu pracy – pracodawca nie może skutecznie rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

 

Biorąc pod uwagę przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) powszechnym wiekiem emerytalnym jest: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

 

O zakazie więc wypowiedzenia umowy z art. 39 K.p. decyduje data kalendarzowa, w której zostały spełnione wszystkie wymagania zawarte w treści art. 39 Kodeksu pracy.

 

Zatem zakaz z treści art. 39 K.p. obowiązuje, jeżeli w dacie rozwiązania umowy lub wypowiedzenia umowy o pracę pracownik osiągnął ochronny wiek „przedemerytalny”, tj. posiada ukończone 61 lat życia – mężczyźni i 56 lat – kobiety.

 

Ochrona określona w przepisie powyższym przysługuje pracownikowi, któremu brakuje mniej niż 4 lata do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego w dniu wręczenia mu wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania umowy.

 

Odnosząc się do treści powyższych przepisów prawa stwierdzić należy, że ochrona przedemerytalna obejmuje okres 4 lat do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego (powszechnego wieku emerytalnego) – ten jednak przepis prawa w stosunku do Pana ma zupełnie inne zastosowanie, ponieważ odnosi się do ustawowego wieku emerytalnego przewidzianego dla grupy zawodowej – górników.

 

Ochrona przedemerytalna w przypadku niektórych grup zawodowych, w tym górników

 

Przepis art. 39 Kodeksu pracy wprowadza zakaz wypowiadania umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje mniej niż 4 lata do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem tego wieku.

 

Nabycie prawa do emerytury ustawa uzależnia od dwóch przesłanek: wieku i stażu pracy (okresu składkowego i nieskładkowego).

 

W przypadku emerytur górniczych 4-letni zakaz wypowiedzenia umowy należy liczyć wstecz od osiągnięcia minimalnego wieku emerytalnego przewidzianego przez ustawę dla górników (tzw. obniżony wiek emerytalny) – to 50 lat i 25 lat pracy pod ziemią.

 

Dla Pana okres ochronny, tzw. okres ochrony przedemerytalnej rozpoczął się po ukończeniu 46 roku życia i trwa do czasu ukończenia 50 roku życia. Zatem wypowiedzenie umowy przez pracodawcę w czasie ochrony przedemerytalnej jest dotknięte wadą prawną i podlega uchyleniu przez sąd pracy.

 

Reasumując, prywatyzacja czy też restrukturyzacji zakładu pracy, a w związku z tym likwidacja stanowiska pracy w stosunku do Pana nie ma mocy prawnej. W Pana sytuacji moc prawną posiada tylko rozwiązanie umowy z uwagi na całkowitą likwidację lub upadłość zakładu pracy. Reorganizacja (przekształcenie formy prawnej pracodawcy) zapewnia dalszą pracę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus VIII =

»Podobne materiały

Pracownik objęty ochroną przedemerytalną

Jestem w wieku przedemerytalnym – wiem, że obejmuje mnie 4-letnia ochrona. Czy pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy i płacy pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną? Mam na myśli zmianę stanowiska pracy, zmniejszenie etatu, wynagrodzenia itp.  

Zmniejszenie wynagrodzenia w okresie ochronnym

Za osiem miesięcy nabędę prawo do emerytury ustawowej, jestem więc w okresie ochronnym. W tym miesiącu mój pracodawca zmienił jednak regulamin wynagradzania, przez co pozbawił mnie premii zadaniowej wypłacanej dotychczas miesięcznie. Zgodnie z nowymi regulacjami premia ma mieć charakter u
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »