Jakie świadczenia dla matki po śmierci niepełnosprawnego dziecka?

Mam 54 lata. Dwa tygodnie temu zmarł mój 28-letni syn. Był niepełnosprawny, umarł w domu, powodem śmierci była niewydolność krążeniowa. Od urodzenia wymagał mojej opieki, gdyż cierpiał na dziecięce porażenie mózgowe. Był niesamodzielny i wymagał całodobowej pomocy w czynnościach życiowych. Posiadał grupę znaczną niepełnosprawności. Razem żyliśmy z zasiłków z MOPS-u (z zasiłku pielęgnacyjnego i stałego oraz z renty socjalnej syna). Nie było najmniejszej możliwości, abym podjęła jakąkolwiek pracę. Wraz z jego śmiercią utraciłam wszystkie źródła finansowe. Czy w obecnej sytuacji mogę się ubiegać o jakąś pomoc finansową, abym miała z czego żyć? Czy przysługuje mi emerytura lub jakieś inne świadczenie? Muszę dodać, że sama też podupadłam mocno na zdrowiu i mój stan nie pozwala mi podjąć pracy. Do chwili obecnej nie starałam się o jakąkolwiek rentę, czy emeryturę.

Jakie świadczenia dla matki po śmierci niepełnosprawnego dziecka?

Emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym

Niestety ma Pani zbyt mało lat, aby otrzymać jakąkolwiek emeryturę. Właśnie z uwagi na wiek nie ma Pani szans na emeryturę powszechną. Nie spełniała Pani również warunków, aby otrzymać emeryturę z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Wymogi, które należało spełnić do 31 grudnia 1998 roku, to:

  • osiągnięcie do tej daty łącznie okresu składkowego i nieskładkowego w wymiarze 20 lat dla kobiet,
  • dziecko wymagające opieki musiało być całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji (dawna I grupa) lub,
  • całkowicie niezdolne do pracy (dawna II grupa), jeżeli niezdolność do pracy była spowodowana określonymi schorzeniami (m.in. upośledzenie umysłowe, całkowita dysfunkcja kończyn),
  • niezdolność do pracy (inwalidztwo) dziecka powstało przed ukończeniem 18 roku życia.

Osoba zdolna do pracy, lecz niepozostająca w zatrudnieniu ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem wymagającym stałej pielęgnacji, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności wraz ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, za które ośrodek pomocy społecznej opłacał składkę na ubezpieczenia społeczne przed dniem 1 stycznia 1999 r., nabywa prawo do emerytury bez względu na wiek, jeżeli w dniu 1 stycznia 1999 r. ukończyła co najmniej 45 lat i ma okres ubezpieczenia (składkowy i nieskładkowy) wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn (art. 58 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Świadczenie pielęgnacyjne

Co prawda, od 1 maja 2004 r. zasiłek ten został zastąpiony przez świadczenie pielęgnacyjne, ale zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które do 31 grudnia 1998 roku spełniły warunki do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, mogą wciąż uzyskać to świadczenie. Jednak Pani tych warunków nie spełniała.

Zasiłek opiekuńczy nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w związku z tym nie jest od niego odprowadzana składka emerytalna, nie posiada Pani okresów składkowych liczonych do jakiegokolwiek świadczenia.

Nie wiem, jaki jest stan Pani zdrowia, czy można byłoby starać się dla Pani o rentę chorobową. Musiałaby Pani podjąć zatrudnienie, opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe, a potem starać się ewentualnie o własną rentę, ale musi być Pani niezdolna do pracy ze względu na stan zdrowia.

Na podstawie przedstawionego opisu muszę stwierdzić, że pozostaje Pani podjęcie zatrudnienia lub zasiłki stałe i celowe z MOPS (GOPS) – z pomocy społecznej.