.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Niepełnosprawny opiekun dziecka a przysługujące świadczenia

Czy opiekun niepełnosprawnego dziecka sam może być niepełnosprawny (tzn. mieć ważne orzeczenie o niepełnosprawności na siebie)? Cy przysługuje mu wtedy świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko? Jeśli to go dyskwalifikuje, to proszę napisać,czy to dotyczy wszystkich stopni niepełnosprawności opiekuna – lekkiego, umiarkowanego, znacznego, czy tylko któregoś z nich?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Niepełnosprawny opiekun dziecka a przysługujące świadczenia

Fot. Fotolia

Katalog osób uprawnionych do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego (po spełnieniu odpowiednich przesłanek) wynika z art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z tym przepisem „świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

 

1) matce albo ojcu,

2) opiekunowi faktycznemu dziecka,

3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną,

4) innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji”.

 

„Osobom, o których mowa w pkt 4, innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

 

1) rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

2) nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

3) nie ma osób, o których mowa w pkt 2 i 3, lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności”.

 

Podsumowując – co do zasady rodzice, faktyczni opiekunowie lub osoby będące rodziną zastępczą mają pierwszeństwo w otrzymaniu świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli zrezygnują z pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

 

Jednakże jak wynika z kolejnej części przepisu, jeśli osoby te: rodzice, opiekunowie faktyczni czy osoby będące rodziną zastępczą – legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny.

 

Jednym słowem – nie ma przeciwwskazań, aby osoba niepełnosprawna była opiekunem niepełnosprawnego dziecka, jednakże niepełnosprawność w stopniu znacznym wyłącza możliwość otrzymania przez taka osobę świadczenia pielęgnacyjnego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu