Uprawnienia do kierowania pojazdami a renta socjalna

Jestem rencistą socjalnym, inwalidą pierwszej grupy niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji. Chciałbym zarejestrować i ubezpieczyć na siebie skuter kategorii AM. Ewentualnie zdać egzamin na prawo jazdy kategorii A2 (skuter z automatyczną przekładnią CVT) lub B. Jeśli zwrócę się do odpowiedniego dla mojego miejsca zamieszkania Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w celu przeprowadzenia odpowiednich badań lekarskich uprawniających mnie do prowadzenia pojazdów mechanicznych wymienionych kategorii i przejdę je pozytywnie, czy ZUS może pozbawić mnie renty socjalnej?

Uprawnienia do kierowania pojazdami a renta socjalna

Uprawnienia do renty socjalnej

Ustawa o rencie socjalnej z dnia 27 czerwca 2003 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 982 z późn. zm.) rozstrzyga kwestię uprawnień oraz przebieg postępowania w sprawie przyznania renty. I tak, renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  1. przed ukończeniem 18. roku życia;
  2. w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia;
  3. w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 z późn. zm), w myśl której za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Kiedy renta socjalna nie przysługuje?

Renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także osobie będącej właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.

Czy możliwość kierowania pojazdami wpływa na prawo do renty socjalnej?

Mając na uwadze powyższe, katalog wyłączeń nie wspomina nic na temat uprawnień do kierowania pojazdami.

Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, tj. z tytułu pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy, nakładczej, umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów, wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy, a także wykonywania pracy na podstawie: umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, umowy o dzieło, jeżeli umowę taką uprawniony do renty socjalnej zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu, wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych, odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (o ile przysługuje renta w wysokości 50% renty socjalnej) oraz pobierania stypendium sportowego.

Zawieszenie renty socjalnej

Renta socjalna ulega także zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; a także w razie osiągania za granicą przychodu z powyżej wymienionych tytułów.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż posiadanie orzeczonego stopnia niepełnosprawności, zaliczenie do grupy inwalidzkiej nie jest przesłanką odmowy przyznania renty socjalnej. Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy, a prawo o ruchu drogowym zawiera szereg uprawnień dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba niepełnosprawna pod względem fizycznym może być kierującym, jeżeli w wyniku badania lekarskiego nie stwierdzono przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Decyduje o tym lekarz uprawniony do przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na kierowców – badań psychologicznych, okulistycznych, laryngologicznych i neurologicznych. Oczywistym jest, że zakres badań zależeć będzie od rodzaju niepełnosprawności. Prawo jazdy również może zawierać przypisane do danej osoby kody ograniczeń w kierowaniu pojazdami.