Zatrudnienie instruktora sportu jako nauczyciela

Jestem po roku pracy w szkole na podstawie rozporządzenia ministra edukacji narodowej; posiadam przygotowanie pedagogiczne, tytuł instruktora sportu oraz świadectwo dojrzałości. Dowiedziałem się od pani dyrektor, że wydział edukacji jest przeciwny zatrudnieniu mnie w szkole sportowej na stanowisko nauczyciel/trener dyscypliny gimnastyka sportowa. Czy w świetle prawa mogę uczyć w szkole sportowej? Czy kwalifikacje na dane stanowisko w szkole sportowej są niepełne i wymagają zgody kuratorium? Czy z takimi dokumentami mogę rozpocząć awans zawodowy?

Zatrudnienie instruktora sportu jako nauczyciela

Zatrudnienie na stanowisku nauczyciela

Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z § 9 rozporządzenia w sprawie kwalifikacji (z 2017 r.) „kwalifikacje do prowadzenia zajęć sportowych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów oraz zajęć sportowych obejmujących szkolenie sportowe w szkołach sportowych, oddziałach sportowych w szkołach ogólnodostępnych, oddziałach mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych oraz szkołach mistrzostwa sportowego posiada osoba, która ukończyła:

1) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty uczenia się w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub,

3) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2, i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne,

lub ukończyła:

a) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

b) studia pierwszego stopnia na kierunku, którego efekty uczenia się, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub;

c) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w lit. a i lit. b oraz studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

d) zakład kształcenia nauczycieli w specjalności odpowiadającej nauczanemu przedmiotowi lub prowadzonym zajęciom, lub

e) zakład kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż wymieniona w lit. d oraz kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć,

lub posiada świadectwo dojrzałości i tytuł zawodowy trenera lub instruktora sportu, uzyskany na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2017 r. poz. 1463), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 23 sierpnia 2013 r., oraz posiada przygotowanie pedagogiczne”.

Nauczyciel–instruktor sportu a awans zawodowy

Z powyższego wynika, że jeśli dana osoba nie ukończyła studiów, ale posiada tytuł instruktora sportu i przygotowanie pedagogiczne, to ma kwalifikacje do zatrudnienia jako nauczyciel. Wobec tego może też odbywać staż i nie potrzebuję do zatrudnienia zgody kuratorium.

W mojej opinii może Pan zajmować stanowisko nauczyciela i rozpocząć awans zawodowy na kolejny stopień nauczyciela.