
Jaką pracę można zaliczyć do pracy pedagogicznej?• Data: 26-04-2016 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
W związku z likwidacją szkoły chcę przejść na emeryturę. Pracuję w szkole na stanowisku pedagoga szkolnego, jednak wcześniej przez pięć lat pracowałam jako psycholog w sanatorium dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Czy okres pracy w sanatorium mogę zaliczyć do okresu pracy pedagogicznej? |
![]() |
Czy praca psychologa w sanatorium dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym zalicza się do pracy pedagogicznej?Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że ani przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191), ani innych aktów prawnych nie posługują się pojęciem stażu pedagogicznego.
W art. 3 pkt 3 KN została umieszczona definicja samego stażu, do której musimy sięgać w każdym przypadku, gdy w przepisach KN pojawia się ten termin.
Wymieniony przepis każe rozumieć staż jako okres zatrudnienia nauczyciela w przedszkolach, szkołach, placówkach i innych jednostkach organizacyjnych, wymienionych w art. 1 ust. 1 i 1a oraz ust. 2 pkt 2 KN, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w przepisach rozdziału 3a KN, z tym że w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 9e ust. 1-3 KN, równoważny z odbywaniem stażu jest odpowiednio okres zatrudnienia na tych stanowiskach lub czas urlopu lub zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Definicja pracownika pedagogicznegoMówiąc krótko, staż to okres zatrudnienia jako nauczyciel, wychowawca lub inny pracownik pedagogiczny w placówkach oświatowych, które muszą stosować Kartę Nauczyciela. Okres zatrudnienia, czyli okres pozostawania w stosunku pracy, a nie okres jej faktycznego świadczenia.
Zgodnie z KN w związku z ustawą o systemie oświaty pracownikiem pedagogicznym jest pracownik zatrudniony w: – publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy o systemie oświaty; – zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych działających na podstawie ustawy o postępowaniu nieletnich; – publicznych kolegiach pracowników służb społecznych; – publicznych szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej; – publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego; – przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych; – u pracodawców niewymienionych wyżej pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz kierowników praktycznej nauki zawodu, posiadający kwalifikacje określone dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz wykonujący pracę dydaktyczną i wychowawczą w wymiarze przewidzianym dla tych nauczycieli; – Ochotniczych Hufcach Pracy na stanowiskach wychowawców, pedagogów oraz na stanowiskach kierowniczych, posiadający kwalifikacje nauczycielskie wykonujący pracę dydaktyczną i wychowawczą co najmniej w połowie obowiązującego ich czasu pracy.
Do placówek, o których mowa w punkcie pierwszym zaliczyć należy: – placówki oświatowo-wychowawcze, w tym szkolne schroniska młodzieżowe, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego; – placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych; – placówki artystyczne – ogniska artystyczne umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych; – poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym poradnie specjalistyczne udzielające dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także pomocy uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu; – młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, a także ośrodki umożliwiające dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki; – placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania; – zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli; – biblioteki pedagogiczne; – kolegia pracowników służb społecznych.
Na podstawie powyższego stwierdzam, że praca psychologa w sanatorium dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym nie zalicza się do pracy pedagogicznej. PrzykładyWanda przez wiele lat była nauczycielką biologii w liceum, a następnie podjęła pracę w poradni psychologiczno-pedagogicznej, pomagając młodzieży w wyborze kierunku dalszego kształcenia. Ponieważ poradnia jest placówką wymienioną w Karcie Nauczyciela, cały jej staż pracy został uznany jako praca pedagogiczna, co pozwoliło jej przejść na wcześniejszą emeryturę.
Andrzej zatrudnił się jako instruktor praktycznej nauki zawodu u prywatnego pracodawcy. Posiadał odpowiednie kwalifikacje nauczycielskie i wykonywał obowiązki dydaktyczne przez ponad połowę obowiązkowego czasu pracy. Dzięki temu jego lata pracy również zostały zaliczone jako praca pedagogiczna zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela.
Elżbieta przez kilka lat była psychologiem w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym dla dzieci z niepełnosprawnościami. Ze względu na charakter placówki oraz zakres wykonywanych obowiązków w obszarze pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jej zatrudnienie zostało uznane za pracę pedagogiczną, co znacząco przyspieszyło uzyskanie przez nią prawa do emerytury nauczycielskiej. PodsumowanieNie każda praca z dziećmi lub młodzieżą jest automatycznie uznawana za pracę pedagogiczną w rozumieniu przepisów Karty Nauczyciela. Aby okres zatrudnienia mógł być zaliczony jako staż pedagogiczny, konieczne jest wykonywanie pracy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego w placówkach ściśle określonych w ustawie. Praca psychologa w sanatorium dla dzieci, mimo że jest niezwykle wartościowa i odpowiedzialna, nie spełnia tych warunków i nie może być zaliczona do stażu pedagogicznego uprawniającego do wcześniejszego przejścia na emeryturę nauczycielską. Oferta porad prawnychJeśli masz wątpliwości dotyczące stażu pracy pedagogicznej, przechodzenia na emeryturę nauczycielską lub innych zagadnień związanych z prawem oświatowym, zapraszamy do skorzystania z naszych porad prawnych online. Szybko i wygodnie uzyskasz profesjonalną pomoc prawnika bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i jasne odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Źródła:1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale