Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziecko jako owoc zdrady męża z zamężną kobietą – domniemanie ojcostwa

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 07.05.2010

Kilka miesięcy temu mój mąż przyznał się do zdrady. Okazało się, że jego kochanka jest w ciąży. Od kilku lat była mężatką, miała już jedno dziecko z tego małżeństwa. Przez całą ciążę twierdziła, że mój mąż jest ojcem dziecka, ale nigdy nie pozwoliła mu porozmawiać z ginekologiem. Mąż chce ratować nasze małżeństwo i zrzec się praw do tego dziecka oraz zrobić testy DNA. W jaki sposób od strony formalnej to załatwić? Czy można uniknąć nadania nazwiska męża temu dziecku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli dziecko urodziło się w małżeństwie (tj. matka dziecka była czyjąś żoną), to domniemywa się, że ojcem dziecka jest mąż matki.

 

Domniemanie takie może być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Powództwo takie może złożyć mąż matki dziecka (w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności) albo matka dziecka (w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka). Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może również wytoczyć dziecko po osiągnięciu pełnoletności.

 

Jeśli więc matka dziecka miała męża w chwili porodu, to funkcjonuje domniemanie ojcostwa i dopóki ono nie zostanie obalone, nie można w ogóle ustalać ojcostwa innego mężczyzny (bo dziecko ma ojca w postaci męża matki).

 

Jeżeli zaś obalono domniemanie ojcostwa męża matki lub domniemanie takie nie istniało (matka dziecka nie była w związku małżeńskim w chwili urodzenia dziecka), to ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie ojcostwa (oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego), albo na mocy orzeczenia sądu (po rozpoznaniu sprawy o ustalenie ojcostwa).

 

Ustalenia ojcostwa przez sąd może żądać zarówno dziecko, matka dziecka, jak i Pani mąż (tj. domniemany ojciec). Matka ani domniemany ojciec nie mogą jednak wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności.

 

W trakcie takiego postępowanie funkcjonuje domniemanie, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka. Jednak w przypadku Pani męża domniemanie to można obalić poprzez wykazanie, że matka dziecka obcowała z innym mężczyzną, a w szczególności poprzez badania genetyczne. Istnieje możliwość, że matka dziecka nie stawi się na badania genetyczne, jednak taka okoliczność będzie oceniana przez sąd na jej niekorzyść.

 

Jeśli postępowanie wykaże, że ojcem dziecka tej kobiety jest Pani mąż, to będzie na nim spoczywał obowiązek alimentacyjny, czyli obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny).

 

Podsumowując: jeśli matka dziecka miała męża w chwili urodzenia dziecka, to Pani mąż nie musi wykonywać żadnych kroków do czasu obalenia domniemania, że ojcem dziecka jest mąż matki.

 

Jeśli zaś domniemanie to zostanie obalone albo matka dziecka nie miała męża, to pozostaje ustalić ojcostwo w drodze postępowania opisanego w przepisach art. 84-86 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że sama matka dziecka wystąpi z takim powództwem w celu zaspokojenia przez domniemanego ojca potrzeb jej dziecka.

 

Jeśli ojcostwo Pani męża zostanie ustalone, to musi liczyć się z zasądzeniem rat alimentacyjnych na rzecz dziecka. Raty te ustala się w zależności od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

 

Należy również mieć na uwadze, że możliwości majątkowe, jakie ma Pani mąż, są ograniczone przez potrzeby pozostałych jego dzieci.

 

W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa dziecko nosi nazwisko ojca, jeżeli matka dziecka złożyła taki wniosek do sądu.

 

Jeśli zatem zostanie ustalone, ze Pani mąż jest ojcem dziecka, a matka dziecka złoży w sądzie wniosek o zmianę nazwiska dziecka na nazwisko ojca, to sąd zmieni nazwisko dziecka.

 

Jeżeli taka sytuacja nie zachodzi (brak wniosku matki o zmianę nazwiska), to kierownik urzędu stanu cywilnego wpisuje w akcie urodzenia dziecka nazwisko matki i – jako imię ojca – imię wskazane przez matkę (art. 42 ust. 2 Prawa o aktach stanu cywilnego).

 

Dodam jeszcze, że matka dziecka może zgłosić wniosek o zmianę nazwiska w trakcie postępowania o ustalenie ojcostwa. Złożenie takiego wniosku jest więc ograniczone czasem, w którym będzie trwało postępowanie o ustalenie ojcostwa.

 

Fakt, że zostanie ustalone, iż ojcem dziecka jest Pani mąż, nie oznacza jednak, iż będzie on posiadał pełnię władzy rodzicielskiej. Przyznanie władzy rodzicielskiej i ustalenie ewentualnych kontaktów zależy od sądu.

 

Należy jednak zauważyć, iż dziecko – choćby było z tzw. „nieprawego łoża” – nie jest winne zaistniałej sytuacji, dlatego sąd będzie się kierował przede wszystkim jego dobrem, a nie dobrem rodziców.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus 0 =

»Podobne materiały

Udowodnienie zdrady

Mam wątpliwości dotyczące tego, jak udowodnić zdradę. Jestem mężatką od czerwca 2011 r. Jednak z moim obecnym mężem jestem w związku od wielu lat. Mamy wspólne dziecko. Od jakiegoś czasu gromadzę dowody zdrady. Mam bilingi, z których wynika, że małżonek dzwonił do kobiet ogłaszających w interne

 

Alkohol, przemoc i zazdrość - jak ratować małżeństwo?

Żona złożyła pozew o rozwód, ale ja chcę ratować małżeństwo. Nadużywałem alkoholu i stosowałem przemoc. Wszystko przez zazdrość… Miałem założoną niebieską kartę. Jak nie dopuścić do rozpadu małżeństwa? Dodam, że tej przemocy z mojej strony nie pamiętam.

 

Zamiana nieruchomości w rodzinie

Planujemy zamianę nieruchomości. Rozważamy dwa warianty: umowa zamiany lub dwie darowizny. Pierwsza nieruchomość to dom jednorodzinny, jego właścicielem jest małżeństwo. Zakupiony częściowo na kredyt (jego wartość 100 tys. zł). Druga nieruchomość to mieszkanie w kamienicy – jego

 

Mieszkanie w spadku po rodzicach – jak wygląda postępowanie spadkowe?

Nasi rodzice niedawno zmarli (najpierw mama, pół roku później – tata) zostawili mieszkanie i dwa testamenty – każdego z nich. W jednym zapisali wszystko sobie nawzajem, a w drugim nam, swoim dwóm córkom – mieszkanie. Po śmierci mamy niczego więc nie załatwiałyśmy, albowiem wszystko

 

Odrzucenie zadłużonego spadku przez dzieci mieszkające za granicą

Zmarł mój brat, pozostawiając po sobie same długi. Spadek odrzuciła żona brata, potem nasza matka, następnie ja. Pozostały jeszcze moje dzieci (dwójka). Szkopuł w tym, że mieszkamy na stałe w Holandii, ale dzieci ze względu na mnie mają (niejako z urzędu) obywatelstwo polskie, ich ojciec jest Holend

 

Obowiązkowe badania lekarskie po zabraniu prawa jazdy

W 2004 r. zostało mi odebrane prawo jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu; wyrok – zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na rok i grzywna, którą uregulowałem. Po zdarzeniu wystawiono mi skierowanie na specjalistyczne badania lekarskie (w marcu 2005 r.), których nie zrobiłem, p

 

Sprzedaż mieszkania amortyzowanego w firmie

Jak wygląda sprawa w razie sprzedaży mieszkania, które jest amortyzowane w firmie? Powiedzmy, że po 5 latach kredyt spłaciłem w całości, zamortyzowałem 50% i chcę sprzedać nieruchomość (wycofać z firmy i sprzedać). Czy w związku z tym, że amortyzowałem, powinienem zapłacić podatek VAT inny niż w prz

 

Brak przedłużenia na piśmie umowy najmu

Trzy lata temu podpisałem umowę najmu mieszkania z możliwością jej przedłużenia i z 2-miesięcznym okresem wypowiedzenia – na rok. Później nie doszło do przedłużenia na piśmie tej umowy najmu, ale najemcy nadal zajmowali lokal i płacili czynsz. Teraz nagle zrezygnowali z najmu z dnia na dzień.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »