Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.09.2016

Jestem po rozwodzie, sprawa została złożona przed prawie rokiem, moje pożycie z mężem ustało jeszcze wcześniej, wyrok rozwodowy uprawomocnił się 4 miesiące temu. Od założenia sprawy rozwodowej nie mieszkałam z mężem tylko z nowym partnerem i z nim zaszłam w ciążę. Niestety, okazuje się, że po urodzeniu moje dziecko będzie nosić nazwisko byłego męża, czy nie można tego załatwić inaczej jak tylko poprzez sąd po urodzeniu? Bardzo bym nie chciała, aby w akcie urodzenia widniało nazwisko mojego byłego męża, tylko żeby było nazwisko mojego partnera.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

 

Zatem Pani wolą jest, aby dziecko nosiło nazwisko ojca biologicznego, a także by ten wpisany był do aktu urodzenia. Jeżeli jednak dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.

 

Pani jako matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Wówczas powinno być to powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko byłemu mężowi i dziecku, a jeżeli mąż umrze – przeciwko dziecku.

 

Innymi słowy, mając na uwadze domniemanie, iż ojcem dziecka jest Pani były małżonek, wskazać należy, iż uprawnionym do zaprzeczenia ojcostwa jest wyłącznie były małżonek, Pani jako matka i dziecko. Prawo nie przewiduje takiego uprawnienia dla biologicznego ojca dziecka.

 

Jak podkreśla Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 grudnia 2000 r., sygn. akt III CKN 1422/00: „celem procesu o zaprzeczenie ojcostwa nie jest ustalenie ojcostwa biologicznego męża matki, lecz obalenie ustawowego domniemania, że dziecko od niego pochodzi”.

 

W chwili obecnej tylko zawarcie związku małżeńskiego z nowym partnerem spowoduje, że będzie on traktowany jako domniemany ojciec dziecka, zgodnie z art. 62 § 2 K.r.o.

 

Jeżeli chodzi o nazwisko dziecka, to zauważyć należy, iż do czasu obalenia domniemania były mąż będzie ojcem dziecka, co z kolei powoduje, że będzie konieczne uzyskanie jego zgody na zmianę nazwiska.

 

Przykro mi bardzo, ale w tym zakresie przepisy prawa rodzinnego są bardzo restrykcyjne. W mojej ocenie, jeżeli nie zamierza Pani wstąpić w związek małżeński z nowym partnerem, to konieczna będzie batalia sądowa. Nie oznacza to jednak, że konieczne będą badania DNA. Niedawno zakończyłem proces, w którym mężczyzna żądał zaprzeczenia swojego ojcostwa, świadkiem w sprawie był ojciec biologiczny. Sąd na podstawie zeznań świadka i zeznań stron dał wiarę tymże i zaprzeczył ojcostwo byłego męża matki dziecka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus sześć =

»Podobne materiały

Uznanie dziecka przez nowego partnera matki

Mam dziecko z byłym partnerem, który obecnie przebywa w zakładzie karnym. Przed trafieniem do więzienia, a także potem, wielokrotnie groził mi śmiercią; często mnie bił, nawet jak byłam w ciąży; jest uzależniony od narkotyków. Nie uznał dobrowolnie dziecka, kiedy miał ku temu okazję. Wszystkie

 

Kontakty byłego męża z dziećmi w domu konkubiny

Jestem od kilku lat rozwódką i ma pod swoją opieką dwoje małoletnich dzieci. Były mąż od około roku jest związany z pewną kobietą i u niej mieszka. Syn po ostatniej wizycie oświadczył mi, że nie chce jeździć do niej do domu i widywać się z tatą w jej obecności. Moje pytanie brzmi, czy mogę przekazać

 

Wykup mieszkania od spółdzielni po ślubie a majątek osobisty

Przed ślubem kupiłem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Obecnie, już po ślubie, chciałbym to mieszkanie wykupić na własność od spółdzielni, ale tak, by zostało ono w moim majątku osobistym. Czy to możliwe? Co zawrzeć w akcie notarialnym, żeby wynikało z niego jasno, że to mieszkanie należy d

 

Rezygnacja z umowy zawartej przez telefon

Jako przedsiębiorca zawarłam z inną firmą umowę na pewną usługę. Umowa została zawarta za pośrednictwem telefonu. Usługa, którą otrzymałam, różni się jednak od prezentowanej w trakcie rozmowy telefonicznej. Czy mogę zrezygnować z umowy zawartej przez telefon?

 

Zachowek po zmarłym bracie

Nasz brat zmarł dwa tygodnie temu. Był żonaty, nie miał dzieci i nie pozostawił testamentu. Czy mi i siostrze przysługuje zachowek po bracie? Jak ma się do naszej sytuacji art. 932 Kodeksu cywilnego?

 

Groźba ujawnienia kompromitujących nagrań

Jestem samotną matką pozbawioną jakiejkolwiek pomocy ze strony rodziny. Miesiąc temu zdecydowałam się zarobić trochę pieniędzy, robiąc striptiz przed kamerą dla pewnego portalu internetowego. Zobaczyła mnie tam osoba, która zna moją rodzinę, i nagrała kilka z tych pokazów. Teraz straszy mnie na Face

 

Przerwa między zwolnieniami lekarskimi a okres zasiłkowy

Przebywam na zwolnieniu lekarskim ze względu na kontuzję barku. Mam zwolnienie cały czas od jednego lekarza ortopedy o kodzie M-75. Na zwolnieniu przebywać będę najprawdopodobniej do 177 dnia ciągłości zwolnienia. Potem jest weekend, kiedy ja jako pracownik umysłowy nie pracuję i na poniedziałek mam

 

Najemca lokalu a domownik

Jestem najemcą mieszkania komunalnego, mieszka ze mną osoba spokrewniona. Ta osoba to bratanek, który jest zameldowany w tym mieszkaniu od urodzenia i nigdy się z niego nie wymeldowywał. Czy ja jako najemca mogę bratankowi zabronić przyprowadzania kogokolwiek do mieszkania, nawet w czasie dnia, i cz

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »