Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.09.2016

Jestem po rozwodzie, sprawa została złożona przed prawie rokiem, moje pożycie z mężem ustało jeszcze wcześniej, wyrok rozwodowy uprawomocnił się 4 miesiące temu. Od założenia sprawy rozwodowej nie mieszkałam z mężem tylko z nowym partnerem i z nim zaszłam w ciążę. Niestety, okazuje się, że po urodzeniu moje dziecko będzie nosić nazwisko byłego męża, czy nie można tego załatwić inaczej jak tylko poprzez sąd po urodzeniu? Bardzo bym nie chciała, aby w akcie urodzenia widniało nazwisko mojego byłego męża, tylko żeby było nazwisko mojego partnera.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

 

Zatem Pani wolą jest, aby dziecko nosiło nazwisko ojca biologicznego, a także by ten wpisany był do aktu urodzenia. Jeżeli jednak dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.

 

Pani jako matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Wówczas powinno być to powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko byłemu mężowi i dziecku, a jeżeli mąż umrze – przeciwko dziecku.

 

Innymi słowy, mając na uwadze domniemanie, iż ojcem dziecka jest Pani były małżonek, wskazać należy, iż uprawnionym do zaprzeczenia ojcostwa jest wyłącznie były małżonek, Pani jako matka i dziecko. Prawo nie przewiduje takiego uprawnienia dla biologicznego ojca dziecka.

 

Jak podkreśla Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 grudnia 2000 r., sygn. akt III CKN 1422/00: „celem procesu o zaprzeczenie ojcostwa nie jest ustalenie ojcostwa biologicznego męża matki, lecz obalenie ustawowego domniemania, że dziecko od niego pochodzi”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W chwili obecnej tylko zawarcie związku małżeńskiego z nowym partnerem spowoduje, że będzie on traktowany jako domniemany ojciec dziecka, zgodnie z art. 62 § 2 K.r.o.

 

Jeżeli chodzi o nazwisko dziecka, to zauważyć należy, iż do czasu obalenia domniemania były mąż będzie ojcem dziecka, co z kolei powoduje, że będzie konieczne uzyskanie jego zgody na zmianę nazwiska.

 

Przykro mi bardzo, ale w tym zakresie przepisy prawa rodzinnego są bardzo restrykcyjne. W mojej ocenie, jeżeli nie zamierza Pani wstąpić w związek małżeński z nowym partnerem, to konieczna będzie batalia sądowa. Nie oznacza to jednak, że konieczne będą badania DNA. Niedawno zakończyłem proces, w którym mężczyzna żądał zaprzeczenia swojego ojcostwa, świadkiem w sprawie był ojciec biologiczny. Sąd na podstawie zeznań świadka i zeznań stron dał wiarę tymże i zaprzeczył ojcostwo byłego męża matki dziecka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności za długi członków rodziny dłużnika

Czy moja najbliższa rodzina (matka, ojciec, córka) odpowiadają za moje zobowiązania kredytowe oraz za roszczenia wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego? Czy banki oraz komornik mogą zająć ich konta bankowe oraz majątek (nieruchomości, samochody etc.)?

Uznanie dziecka przez nowego partnera matki

Mam dziecko z byłym partnerem, który obecnie przebywa w zakładzie karnym. Przed trafieniem do więzienia, a także potem, wielokrotnie groził mi śmiercią; często mnie bił, nawet jak byłam w ciąży; jest uzależniony od narkotyków. Nie uznał dobrowolnie dziecka, kiedy miał ku temu o

Kontakty byłego męża z dziećmi w domu konkubiny

Jestem od kilku lat rozwódką i ma pod swoją opieką dwoje małoletnich dzieci. Były mąż od około roku jest związany z pewną kobietą i u niej mieszka. Syn po ostatniej wizycie oświadczył mi, że nie chce jeździć do niej do domu i widywać się z tatą w jej obecności. Moje pytanie brzm
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »