Odpowiedzialność za przeładowanie samochodu DMC w firmie transportowej

Pracuje w firmie transportowej jako spedytor. Problem mój polega na tym że w naszej firmie nagminnie i regularnie przeładowuje się samochody. Obawiam się, co z odpowiedzialnością kierowcy, kiedy doszłoby do wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a samochód będzie miał przekroczoną DMC? Czy pracodawca może pociągnąć mnie do odpowiedzialności finansowej po wypadku?

Odpowiedzialność za przeładowanie samochodu DMC w firmie transportowej

Odpowiedzialność kierowcy samochodu dostawczego

Nie zostanie Pan pociągnięty w opisanej sytuacji do odpowiedzialności karnej, bo nie popełnia Pan przestępstwa, które jest penalizowane w Kodeksie karnym.

W rozdziale XIX, który zawiera przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, opisuje się karalność takich czynów jak zabójstwo, aborcja, powodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu itd. Wykonywanie pracy spedytora co do zasady przy przeładowaniu auta nie będzie stanowić tego rodzaju czynu.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć mi, czy Pana pracodawca może chcieć zrzucić na Pana odpowiedzialność, to niestety zgadywanie co najwyżej. Każde postępowanie sądowe opiera się nie na czyichś twierdzeniach, tylko na udowadnianiu określonych faktów. Jeżeli zatem w owym najgorszym przypadku doszłoby do próby przerzucania na Pana odpowiedzialności za stosowane w firmie praktyki, należałoby udowodnić, że Pan ponosi albo winę za tego rodzaju działanie, albo przynajmniej był Pan lekkomyślny w swoich poczynaniach. Jeżeli pracownicy są do takich praktyk niejako przymuszani przez samego pracodawcę, to myślę, że istnieją szanse uwolnienia się od odpowiedzialności poprzez udowodnienie, że pracodawca co najmniej przyczynił się do powstania szkody.

Poza tym nie wiem, czy samo przeciążanie pojazdu będzie stanowić podstawę wyrządzenia jakiejkolwiek szkody, raczej niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez kierowcę.

Przeładowywanie samochodów – poszukiwanie winnego

Niestety nie da się w sposób rzeczywiście prawidłowy odpowiedzieć Panu na pytanie hipotetyczne, wszystko bowiem zależy od okoliczności faktycznych danego przypadku. To, co piszę, ma tylko charakter bardzo ogólny, bo aby pracownik ponosił odpowiedzialność, musi wyrządzić przede wszystkim szkodę pracodawcy, a samo przeładowanie pojazdu szkodą nie jest, dalej zaś mam wątpliwości, czy przeładowanie pojazdu będzie bezpośrednią przyczyną szkody, może skraca drogę hamowania, ale przecież to kierowca wjeżdża na wagę i to on jedzie przeładowanym pojazdem, powinien zgłosić niezgodność rzeczywistej wagi z tym, co wskazuje list przewozowy, a jednak bierze ładunek i jedzie, więc nie można tak jednoznacznie ustalić, że to Pan byłby uznany za winnego albo jedynego winnego powstania szkody.

Odszkodowanie i windykacja

Zgodnie z art. 119 Kodeksu pracy odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Dotyczy to sytuacji, w której pracownik wyrządza szkodę nieumyślnie.

Z kolei art. 117 § 1 Kodeksu pracy pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.

Aby mógł działać komornik, najpierw pracodawca musiałby Pana pozwać i uzyskać korzystny dla siebie wyrok sądu. Komornik działa bowiem tylko i wyłącznie na podstawie prawomocnego wyroku sądu.

Podobnie pracodawca, aby móc potrącić Panu tego rodzaju kwotę z wynagrodzenia, musiałby najpierw legitymować się wyrokiem sądu, albowiem wynagrodzenie pracownika podlega szczególnego rodzaju ochronie.