Ukrywanie dochodów przez męża aby nie płacić alimentów

Sprawa dotyczy ukrywania przez męża dochodów aby nie płacić alimentów. Mój były mąż zobowiązany jest do płacenia na moją rzecz alimentów w kwocie 2400 zł miesięcznie. Mając bardzo dobre zarobki, zmienił pracę, początkowo za wynagrodzeniem 8000 zł, po czym, po dwóch miesiącach zmienił umowę i według niej zarabia teraz 2000 zł. Nie trudno się domyślić, że resztę środków otrzymuje do ręki, czyli na czarno. Co powinnam zrobić? Jaką instytucję powiadomić o tym, że były mąż ukrywa dochody?

Ukrywanie dochodów przez męża aby nie płacić alimentów

Fot. Fotolia

Zawiadomienie o ukrywaniu dochodów przez alimenciarza

W mojej ocenie o procederze byłego męża powinna Pani powiadomić urząd skarbowy, który takie zachowanie winien potraktować jako ukrywanie dochodów. W piśmie będącym zawiadomieniem powinna Pani wskazać stan faktyczny, który karze przypuszczać, że resztę wynagrodzenia były mąż otrzymuje „pod stołem”, a jest to spowodowane chęcią uwolnienia się od wysokich alimentów na Pani rzecz. Przedstawiony stan faktyczny układa się w jedną logiczną całość, bowiem, jak mniemam, trudno jest zaakceptować Pani byłemu mężowi fakt, iż musi na Panią płacić alimenty w kwocie 2400 zł.

Ukrywanie dochodu przed urzędem skarbowym

Urząd skarbowy powinien takim zgłoszeniem się zająć niezwłocznie i w razie ustalenia, że tak rzeczywiście jest, powinien nałożyć podatek w wysokości 75% od wartości ukrytego dochodu. Innymi słowy z każdego 1000 zł nieewidencjonowanego dochodu Pani mąż być może będzie musiał zapłacić 750 zł podatku. Warunkiem takiego opodatkowania jest ustalenie, czy uzyskuje wynagrodzenie pod stołem, czy też nie. Pociągnięcie byłego męża do odpowiedzialności będzie uzależnione od tego, czy jest on osobą, które uważa na swoje zachowanie, czy też nie. Urząd skarbowy na pewno prześwietli jego rachunki bankowego i będzie ustalał, czy cokolwiek wydaje na życie ze środków, które uzyskuje z wynagrodzenia, czy też wynagrodzenie niemal nie jest ruszane z rachunku bankowego, a były małżonek jest w stanie zapłacić na rzecz Pani alimenty i żyć na normalnym poziomie. Czujność byłego męża, a także przewidywalność będą miały na jego odpowiedzialności decydujące znaczenie.

Wysokość alimentów a pozorna utrata dochodów przez zobowiązanego

Nadto pragnę zauważyć, iż zachowanie byłego męża nie może skutkować zmniejszeniem na Pani rzecz alimentów, a to z uwagi na treść art. 136 K.r.o., zgodnie z którym – jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była już do tych świadczeń zobowiązana, bez ważnego powodu zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła do jego utraty albo jeżeli zrzekła się zatrudnienia lub zmieniła je na mniej zyskowne, nie uwzględnia się wynikłej stąd zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.

Innymi słowy, skoro sam zrezygnował z dobrze płatnej pracy i myśli, że uda mu się zmniejszyć alimenty, mocno się rozczaruje, bowiem z uwagi na zasadę interesu osoby uprawnionej do alimentów jest Pani chroniona.