Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ukrywanie dochodów przez męża aby nie płacić alimentów

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 18.01.2019

Sprawa dotyczy ukrywania przez męża dochodów aby nie płacić alimentów. Mój były mąż zobowiązany jest do płacenia na moją rzecz alimentów w kwocie 2400 zł miesięcznie. Mając bardzo dobre zarobki, zmienił pracę, początkowo za wynagrodzeniem 8000 zł, po czym, po dwóch miesiącach zmienił umowę i według niej zarabia teraz 2000 zł. Nie trudno się domyślić, że resztę środków otrzymuje do ręki, czyli na czarno. Co powinnam zrobić? Jaką instytucję powiadomić o tym, że były mąż ukrywa dochody?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego skarbowego (K.k.s.).

 

W mojej ocenie o procederze byłego męża powinna Pani powiadomić urząd skarbowy, który takie zachowanie winien potraktować jako ukrywanie dochodów. W piśmie będącym zawiadomieniem powinna Pani wskazać stan faktyczny, który karze przypuszczać, że resztę wynagrodzenia były mąż otrzymuje „pod stołem”, a jest to spowodowane chęcią uwolnienia się od wysokich alimentów na Pani rzecz. Przedstawiony stan faktyczny układa się w jedną logiczną całość, bowiem, jak mniemam, trudno jest zaakceptować Pani byłemu mężowi fakt, iż musi na Panią płacić alimenty w kwocie 2400 zł.

 

Urząd skarbowy powinien takim zgłoszeniem się zająć niezwłocznie i w razie ustalenia, że tak rzeczywiście jest, powinien nałożyć podatek w wysokości 75% od wartości ukrytego dochodu. Innymi słowy z każdego 1000 zł nieewidencjonowanego dochodu Pani mąż być może będzie musiał zapłacić 750 zł podatku. Warunkiem takiego opodatkowania jest ustalenie, czy uzyskuje wynagrodzenie pod stołem, czy też nie. Pociągnięcie byłego męża do odpowiedzialności będzie uzależnione od tego, czy jest on osobą, które uważa na swoje zachowanie, czy też nie. Urząd skarbowy na pewno prześwietli jego rachunki bankowego i będzie ustalał, czy cokolwiek wydaje na życie ze środków, które uzyskuje z wynagrodzenia, czy też wynagrodzenie niemal nie jest ruszane z rachunku bankowego, a były małżonek jest w stanie zapłacić na rzecz Pani alimenty i żyć na normalnym poziomie. Czujność byłego męża, a także przewidywalność będą miały na jego odpowiedzialności decydujące znaczenie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Ukrywanie dochodów przez męża aby nie płacić alimentów

 

Nadto pragnę zauważyć, iż zachowanie byłego męża nie może skutkować zmniejszeniem na Pani rzecz alimentów, a to z uwagi na treść art. 136 K.r.o., zgodnie z którym – jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była już do tych świadczeń zobowiązana, bez ważnego powodu zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła do jego utraty albo jeżeli zrzekła się zatrudnienia lub zmieniła je na mniej zyskowne, nie uwzględnia się wynikłej stąd zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.

 

Innymi słowy, skoro sam zrezygnował z dobrze płatnej pracy i myśli, że uda mu się zmniejszyć alimenty, mocno się rozczaruje, bowiem z uwagi na zasadę interesu osoby uprawnionej do alimentów jest Pani chroniona.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Porozumienie małżonków dołączone do pozwu rozwodowego

Czy do pozwu o rozwód można dołączyć porozumienie małżonków o tym, że nie będą żądali od siebie w przyszłości (po rozwodzie) alimentów na utrzymanie, jeżeli pogorszy się ich sytuacja materialna?

Zniesienie obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony

Od kilku lat jestem rozwiedziony (z mojej winy). Sąd zasądził na rzecz byłej żony alimenty w kwocie 700 zł. Ona była wtedy na zasiłku chorobowym do osiągnięcia wieku emerytalnego. Miesiąc temu nabyła prawa emerytalne i będzie miała bardzo dobrą emeryturę. Ja choruję i połowę moich

Czy będę płacić alimenty na wyrodnego ojca?

Mój ojciec jest po udarze i jednostronnie sparaliżowany. Był przez wiele lat alkoholikiem, ale teraz już nie pije. Rozwiódł się z moją mamą, gdy miałam 9 miesięcy i od tamtego czasu widziałam go może kilka razy. Nigdy nie płacił i nie interesował się mną (38 lat) ani moją siostrą
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »