Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Śmierć przed uprawomocnieniem się rozwodu a dziedziczenie

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 21.01.2019

Zmarła moja siostra, posiadała dom zakupiony jeszcze przed ślubem. Pozostawiła dwójkę dzieci. Dom i wszystko, co miała, zapisała im w testamencie. Podczas choroby uzyskała rozwód z winy męża, ale orzeczenie rozwodowe nie uprawomocniło się, ponieważ on się odwołał, a siostra zmarła. Ile dziedziczą dzieci, a ile jej mąż?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Śmierć przed uprawomocnieniem się rozwodu a dziedziczenie

Fot. Fotolia

Na wstępie zaznaczę, iż rozwód jest orzeczony z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Jeśli zapadnie wyrok rozwodowy, zaś przed jego uprawomocnieniem nastąpi śmierć jednego z małżonków, sąd umorzy postępowanie w sprawie i rozwód nie będzie skuteczny. Jeśli jeden z małżonków umrze w czasie trwania sprawy o rozwód, inni spadkobiercy mogą wykluczyć go z dziedziczenia w toku specjalnego postępowania sądowego. Pierwszym warunkiem umożliwiającym wyłączenie małżonka od dziedziczenia jest to, żeby w ramach toczącej się jeszcze za życia spadkodawcy sprawy o rozwód, zażądał on orzeczenia rozwodu z winy drugiej strony. Drugim warunkiem pozytywnego wyłączenia małżonka od dziedziczenia jest to, żeby żądanie rozwiązania małżeństwa z jego winy było uzasadnione. W przedstawionej sprawie sytuacja jest o tyle jasna, że Pani siostra zmarła już po wydaniu orzeczenia, ale przed jego uprawomocnieniem. Zatem orzeczenie sądu wyjaśnia sprawę winy męża Pani siostry.

 

Pozbawienie małżonka możliwości dziedziczenia po spadkodawcy wymaga wszczęcia i przeprowadzenia przez spadkobierców odrębnej sprawy sądowej.

 

Taką sprawę może wytoczyć każdy ze spadkobierców, czyli w przedstawionej sytuacji każde z jej dzieci. Należy mieć na uwadze, że rozpoczęcie takiej sprawy jest możliwe w terminie 6 miesięcy od dnia, kiedy spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku (czyli 6 miesięcy od chwili śmierci Pani siostry) i nie później niż 1 rok po tej chwili.

 

Reasumując, spadek po Pani siostrze dziedziczą wyłącznie osoby wskazane w testamencie, czyli dzieci zmarłej. Mężowi zmarłej przysługuje prawo do żądania zachowku od dzieci, chyba że uda się im wyłączyć go od dziedziczenia, zgodnie z procedurą, którą opisałam powyżej. Wówczas żaden zachowek nie będzie się mężowi zmarłej należał. Przedmiotem dziedziczenia przez dzieci zmarłej, jeżeli powołała ona ich w testamencie do dziedziczenia całego swojego majątku, będzie cały jej majątek osobisty, czyli dom, o którym Pani pisała, oraz połowa majątku małżeńskiego zgromadzonego w trakcie trwania małżeństwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + IV =

»Podobne materiały

Przetrzymywaliśmy przez rok testament, czy grozi za to kara?

Za miesiąc minie rok od śmierci mojej babci. Ja i mąż przechowywaliśmy jej testament, w którym z resztą wszystko co miała zapisała nam obojgu, w tym mieszkanie. Czy grożą nam jakieś konsekwencje prawne z racji tego, że tak długo zwlekaliśmy ze złożeniem testamentu w sądzie i ze zgłoszeniem dzie

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »