Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Śmierć po rozwodzie bez podziału majątku a dziedziczenie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 09.07.2018

Mąż nie przeprowadził podziału majątku z byłą żoną po rozwodzie. Kto dziedziczy po jego śmierci - dzieci z pierwszego małżeństwa i druga żona – mają prawo do roszczeń?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Śmierć po rozwodzie bez podziału majątku a dziedziczenie

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

§ 3. Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej”.

 

Oznacza to, że z chwilą śmierci męża w jego prawa i obowiązki wstępują jego spadkobiercy. Jeśli miał żonę – to ta żona, jeśli miał dzieci – to te dzieci także.

 

Jednak mają prawo tylko do tego, do czego miał prawo zmarły. Do swojego udziału w majątku wspólnym z pierwszą żoną według stanu tego majątku na dzień rozwodu, ale według wartości na dzień orzekania o podziale majątku – nawet między spadkobierców zmarłego a pierwszą żonę.

 

Niektóre ruchomości zapewne nie będą miały już wartości. Nie wiem, co wchodzi w skład majątku byłych małżonków – nierozliczonego jeszcze między nimi, ale zasadniczo w skład spadku wejdą prawa majątkowe przysługujące zmarłemu w majątku wspólnym z pierwszą żoną.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus osiem =

»Podobne materiały

Śmierć ojca po wykupie mieszkania lokatorskiego

Mój ojciec, korzystając z dogodnych warunków, postanowił wykupić od spółdzielni swoje lokatorskie mieszkanie. Mimo że mieszkał ze swoją żoną, a moją matką, był głównym najemcą lokalu. Osobiście złożył wniosek w spółdzielni i dokonał wpłaty odpowiedniej sumy (sprawdziłam to w dokumentach w spółd

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »