Śmierć po rozwodzie bez podziału majątku a dziedziczenie

Mąż nie przeprowadził podziału majątku z byłą żoną po rozwodzie. Kto dziedziczy po jego śmierci - dzieci z pierwszego małżeństwa i druga żona – mają prawo do roszczeń?

Śmierć po rozwodzie bez podziału majątku a dziedziczenie

Fot. Fotolia

Dziedziczenie po rozwodniku

Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

§ 3. Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej”.

Rozwód bez podziału majątku a dziedziczenie

Oznacza to, że z chwilą śmierci męża w jego prawa i obowiązki wstępują jego spadkobiercy. Jeśli miał żonę – to ta żona, jeśli miał dzieci – to te dzieci także.

Jednak mają prawo tylko do tego, do czego miał prawo zmarły. Do swojego udziału w majątku wspólnym z pierwszą żoną według stanu tego majątku na dzień rozwodu, ale według wartości na dzień orzekania o podziale majątku – nawet między spadkobierców zmarłego a pierwszą żonę.

Niektóre ruchomości zapewne nie będą miały już wartości. Nie wiem, co wchodzi w skład majątku byłych małżonków – nierozliczonego jeszcze między nimi, ale zasadniczo w skład spadku wejdą prawa majątkowe przysługujące zmarłemu w majątku wspólnym z pierwszą żoną.